صنعت برق يكي از مهمترين و ارزشمندترين صنايع غير نفتي

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان زنجان، به مناسبت روز ملي صنعت برق ضمن تبريك اين روز به تمامي فعالان صنعت برق كشور، بر اهميت اين صنعت و چالش هاي پيش رو تاكيد كرد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق استان زنجان،مهندس عليرضا عليزاده ، به مناسبت روز صنعت برق ضمن تبريك اين روز به تمامي فعالان صنعت برق كشور، بر اهميت اين صنعت و چالش هاي پيش رو تاكيد كرد.
وي در خصوص گراميداشت اين روز بيان كرد: روزملي صنعت برق كمك خواهد كرد تا ضمن پي بردن به ارزش آن به نحوه بكارگيري آن در زندگي، استفاده از انرژي هاي پاك در تامين آن، رعايت اصول ايمني و ... نيز براي ديگران بازگو شود. اين روز بهانه اي خواهد بود تا بر حضور مطمئن برق در زندگي ما تاكيد شده و آن را ارج نهيم.
مهندس عليزاده تاكيد كرد: صنعت برق از ابتداي ورودش به ايران قامت خم نكرده و همچنان استوار ايستاده است.
اين درحالي است كه خيلي از صنايع ما از بين رفتند و نتوانستند خود را در گذار دوران و شرايط بحراني حفظ كنند اما صنعت برق بومي شد و ماند تا نه تنها در ايران بلكه در منطقه و دنيا نيز حرفي براي گفتن داشته باشد.
وي صنعت برق را يكي از ستون هاي اصلي توسعه و رشد اقتصادي كشورعنوان كرد و افزود: محدود بودن منابع انرژي به چالشي جدي در عصر حاضر تبديل شده و برق يكي از مهم ترين انرژي هاي پاك است كه مي تواند براي يك اقتصاد در حال توسعه مانند ايران اهميت بسزايي داشته باشد .
وي ادامه داد: ضمن اين كه تامين انرژي برق نقش مهمي در اقتصاد جهاني و داخلي دارد، اين اهميت برآسايش و رفاه و توسعه پايدار جامعه، اثرگذاراست.
مديرعامل مهمترين شاخص توسعه يافتگي هر كشور را در قالب مصرف سرانه برق آن كشوردانست و اضافه كرد: در توسعه ساير زيرساختها، تقاضاي مصرف انرژي برق در بخش خانگي ، صنعت ،تجاري، كشاورزي و پزشكي به عنوان سوختي بسيار تميز وانرژي بي خطر با استاندارد بالا مطرح است. بنابراين به گونه اي عمل شده است كه توسعه آن در رشد اقتصادي كشور نمايان شده است .
وي تاكيد كرد: صنعت برق حدود يك درصد توليد ناخالص داخلي ايران را به خود اختصاص داده است.
مهندس عليزاده شاخص 70 درصد انرژي استان زنجان را كه در حوزه صنعت و كشاورزي مصرف مي شود، دلگرم كننده عنوان كرد وافزود: در استان 17 مشترك صنعتي بزرگ و 9 شهرك صنعتي با ظرفيت حدود 945 مگاوات مشغول فعاليت هستند و اين ميزان مصرف در بخش صنعت وهمين طور كشاورزي ، يكي از شاخص هاي سلامت مصرف انرژي است.
مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان زنجان گفت: با توجه به افزايش مصرف انرژي در فصل تابستان، مهار اوج مصرف برق در اين فصل از سال تنها با همياري و همكاري مردم محقق خواهد شد.
وي برق را لازمه زندگي و صنعت برق را فراهم كننده اين نعمت ارزشمند امروزي دانست و تاكيد كرد: با افزايش مصرف كنندگان، فرهنگ بهينه مصرف كردن انرژي برق يكي از مهم ترين مسائل مديريت انرژي است
مديرعامل بر رعايت الگوي مصرف برق با همياري مردم تاكيد و اضافه كرد: افزايش مصرف مشتركان برق از وسايل برقي و تكنولوژي هاي جديد لوازم برقي در ساعات اوج از دغدغه هاي اصلي متوليان اين حوزه است و اين اقدام نيازمند اصلاح الگوي مصرف است كه همياري مردم در تحقق آن بايد مورد توجه بيشتري قرار گيرد.
وي در خصوص مديريت بار در تابستان ابراز اميدواري كرد و افزود:صنعت برق با همت مردم و تلاش همكاران، فصل گرم امسال را نيز نظير سالهاي گذشته ، بدون قطعي و خاموشي پشت سر خواهد گذاشت .
مهندس عليزاده با اشاره به افزايش زودهنگام دما و به دنبال آن افزايش مصرف انرژي ،از مردم خواست با توجه به نقش اساسي برق در زندگي روزمره ،برنامه هاي تشويق محور مديريت مصرف صنعت برق را به ويژه طي ساعات 12 تا 17 به كار ببندند و استفاده از وسايل برقي پرمصرف را به ساعات كم باري منتقل كنند.
وي با اشاره به همكاري نظام مند مصرف كنندگان بزرگ صنعتي ،كشاورزي و ..با برنامه هاي مديريت بار و مصرف شركت توانير،نقش مشتركان خانگي را در عبور از پيك تابستان حايز اهميت دانست و از تلاش صنعت برق در جهت فرهنگسازي و سوق دادن بخش خانگي به سمت اجراي برنامه هاي مديريت مصرف خبر داد.
وي وسايل سرمايشي را از مهمترين مصارف شبكه در تابستان ذكر كرد كه در اين بين مصرف كولرهاي گازي تا ? برابر كولرهاي آبي است و عدم عايق بندي محيط و گرماي پخت و پز در آشپزخانه موجب هدر رفت انرژي مي شود و علاوه بر آن راهكارهاي متنوعي براي كنترل مصرف برق منازل وجود دارد كه مردم فهيم استان با دريافت سامانه موبايلي برق من از كافه بازار و مراجعه به آن، مي توانند از راه هاي كاهش مصرف مطلع و با مديريت مصرف خود و قرارگيري در گروه مشتركين كم مصرف از تخفيف 100 درصدي در پرداخت قبض خود بهره مند شوند.
مديرعامل اين شركت بيان كرد: فعالان صنعت برق، خادماني بي منت و تلاشگراني خستگي ناپذيرند كه رسالت خود را روشن كردن چراغ خانه هموطنان و گرداندن چرخ صنعت كشور مي دانند .
وي در پايان از خانواده كاركنان شركت توزيع نيروي برق استان زنجان به پاس تعهد و تلاش آنان در ارائه بهترين خدمات به مشتركان برق استان، تشكر و قدرداني كرد.

کد خبر : 97109
تاریخ : پنج شنبه ، ٠٩ اردیبهشت ١٤٠٠ ٢١:١٩
تعداد بازديد : ٤٧
فرستنده خبر : علي زرگري