16 ميليارد تومان درآمد سرمايه گذاران سامانه هاي فتوولتائيك در خراسان جنوبي / بهره برداري 450 نيروگاه خورشيدي

مدير عامل شركت توزيع نيروي برق استان جلوگيري از انتشار گازهاي گلخانه اي را يكي از مهمترين مزاياي استفاده از انرژي هاي تجديد پذير عنوان نمود و اظهار داشت: هر نيروگاه خورشيدي 5 كيلوواتي خانگي در سال بالغ بر 9000 كيلووات ساعت انرژي توليد ميكند كه معادل اين توليد از طريق نيروگاه گازي نياز به مصرف 2556 مترمكعب گاز و 1980 ليتر آب دارد.

به گزارش پايگاه خبري توانير استان خراسان جنوبي يكي از استان هاي پهناور كشور با قابليت هاي زيادي در زمينه استفاده از پتانسيل انرژي خورشيدي است. اين استان با مساحت 150 هزار و 800 كيلومتر مربع، سومين استان پهناور كشور است كه داراي استعداد بالايي در ايجاد اشتغال و درآمد زايي علي الخصوص در حوزه انرژي هاي فتوولتائيك دارد.
محدوديت در منابع سوخت هاي فسيلي و جلوگيري انتشار گازهاي گلخانه اي به دليل استفاده از سوخت هاي مذكور همچنين صرفه جويي در مصرف آب در نيروگاه هاي سيكل تركيبي از عمده دلايل حركت به سمت انرژي هاي تجديد پذير و پاك است كه كشور ما نيز از اين امر مستثني نبوده و سازمان انرژي هاي تجديد پذير ايران متعاقب سياستگذاري معاونت امور انرژي وزارت نيرو از سال 74 عهده دار پرداختن به اين مهم به منظور دستيابي به اطلاعات و فناوري هاي روز دنيا در خصوص استفاده از انرژي هاي تجديد پذير، پتانسيل سنجي و اجراي پروژه هاي متعدد خورشيدي، بادي، زمين گرمايي و ... شده است.

در اين سال ها در راستاي دستورالعمل هاي ابلاغي از وزارت نيرو و به نمايندگي از سازمان انرژي هاي تجديدپذير و بهره وري انرژي ايران (ساتبا) شركت توزيع برق استان همگام با ساير شركت هاي توزيع در سطح كشور فرآيند خريد تضميني برق از مشتركاني كه علاقه مند به سرمايه گذاري در زمينه انرژي خورشيدي بودند را انجام داده است.

از ابتداي سال 96 تا كنون حدود 450 مشترك در اقصي نقاط استان اقدام به سرمايه گذاري نموده وهم اكنون نزديك به 4.5 مگاوات برق استان از طريق سامانه هاي فتوولتائيك توليد مي شود.

بهره برداري 450 نيروگاه خورشيدي در استان

مهدي دادگر مديرعامل شركت توزيع نيروي برق خراسان جنوبي از بهره برداري 450 نيروگاه خورشيدي متصل به شبكه در استان خبر داد و گفت : اغلب نقاط استان خراسان جنوبي ظرفيت سرمايه گذاري در خصوص انرژي هاي خورشيدي را دارد.
مهندس دادگر به شرايط ايده آل استان در خصوص سرمايه گذاري در حوزه برق خورشيدي اشاره داشت و افزود: وجود بيش از 300 روز آفتابي در سال، آب و هواي صاف با حداقل آلودگي، ميانگين دماي مناسب، و شرايط واحد هاي مسكوني مناسب از نظر مساحت پشت بام از ديگر ويژگي هايست كه عرصه سرمايه گذاري براي خانوارهاي شهري و روستايي را ايجاد مي كند.

مدير عامل شركت توزيع نيروي برق استان جلوگيري از انتشار گازهاي گلخانه اي را يكي از مهمترين مزاياي استفاده از انرژي هاي تجديد پذير عنوان نمود و اظهار داشت: هر نيروگاه خورشيدي 5 كيلوواتي خانگي در سال بالغ بر 9000 كيلووات ساعت انرژي توليد ميكند كه معادل اين توليد از طريق نيروگاه گازي نياز به مصرف 2556 مترمكعب گاز و 1980 ليتر آب دارد.

وي تاكيد كرد: توليد 9000 كيلو وات ساعت انرژي برق از طريق نيروگاه هاي فسيلي باعت آلودگي و توليد 5805 كيلوگرم گاز دي اكسيد كربن در محيط مي شود.

دادگر همچنين خاطرنشان كرد: با ترويج سرمايه گذاري در استفاده از انرژي هاي خورشيدي ميتوان به طور چشمگيري در مصرف آب و گاز صرفه جويي و همچنين از انتشار گازهاي گلخانه اي نيز جلوگيري و به محيط زيست نيز كمك نمود.

16 ميليارد تومان درآمد سرمايه گذاران استان در استفاده از انرژي فتوولتائيك

مدير عامل شركت توزيع نيروي برق استان از درآمد 15 ميليارد و 800 ميليون توماني سرمايه گذاران در انرژي هاي خورشيدي خبر داد و اظهار داشت: مجموع ظرفيت توليد 450 نيروگاه خورشيدي استان 4.5 مگاوات است كه از ابتداي اتصال به شبكه در استان 12 هزار و 498 مگاوات ساعت انرژي برق توليد شده است.

وي با تاكيد بر نقش توليد انرژي هاي پاك از جمله انرژي خوشيدي بيان داشت: علاوه بر انرژي توليد شده و بهاي آن كه در دوره هاي مختلف به سرمايه گذاران محترم پرداخت گرديد، اين نيروگاه ها در زمينه محيط زيست نيز نقش فوق العاده چشمگير و باارزشي دارند.

دادگر با اشاره به اينكه با توليد اين ميزان انرژي تاكنون از انتشار بالغ بر 8 هزار تن گازهاي گلخانه اي جلوگيري شده است افزود: از ابتداي سال 96 تا پايان سال 99 بابت توليد 12 هزار و 498 كيلووات ساعت انرژي توليدي برق در مصرف 2.8 ميليون ليتر آب و همچنين 3.6 ميليون متر مكعب گاز صرفه جويي شده است.

مدير عامل شركت توزيع نيروي برق استان همچنين بيان داشت: تنها در سال 99 تعداد 191 سامانه خورشيدي به ظرفيت مجموع 1.7 مگاوات در استان نصب و راه اندازي شده كه در طول سال 5 هزار و 827 مگاوات ساعت توسط نيروگاه هاي جديد، برق به شبكه برق سراسري تزريق كرده است.

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق خراسان جنوبي خاطرنشان كرد: اين شركت آمادگي دارد با مشتركاني كه علاقه مند به سرمايه گذاري در حوزه انرژي خورشيدي باشند به نيابت از ساتبا قرارداد 20 ساله خريد تضميني را امضاء و به محض توليد برق و اتصال نيروگاهشان به شبكه برق بهاي برق تضميني را به حساب آنها واريز گردد.

شايان ذكر است در استان خراسان جنوبي تعداد 12 روستا نيز از طريق سامانه خورشيدي منفصل از شبكه (off grid) برقدار هستند كه تعداد حدود 120 خانوار از اين طريق از نعمت برق برخوردارند.

وي همچنين خاطر نشان كرد علاوه بر سامانه هاي فتوولتائيك اشاره شده كه مربوط به مشتركين برق استان است، 3 نيروگاه خورشيدي به ظرفيت 18 مگاوات نيز در استان در حال توليد هستند كه با اين حساب مجموع ظرفيت نيروگاه هاي خورشيدي متصل به شبكه 5/22 مگاوات است.
همچنين از محل اعتبارات شركت توانير تهيه و تامين تعداد 1200 سامانه خورشيدي قابل حمل براي خانورهاي عشايري استان در دست اقدام است.

کد خبر : 96943
تاریخ : شنبه ، ٢٨ فروردین ١٤٠٠ ٠٨:٠٢
تعداد بازديد : ٧٣
فرستنده خبر : علي رفيعي