وزير نيرو در آئين بهره برداري از 8 پروژه صنعت آب و برق در دو استان اردبيل و فارس خبر داد

بهره برداري از 227 پروژه در قالب پويش #هرهفته _الف_ب_ايران تاكنون/ ايران چهارمين كشور دنيا در رده بندي تامين سوخت نيروگاهي از گاز

وزير نيرو با اشاره به بهره برداري از پروژه هاي پويش #هرهفته _الف_ب_ايران در چهلمين هفته از اين پويش گفت: برنامه پويش به ايستگاه هاي فارس و اردبيل رسيده كه تاكنون با احتساب پروژه هاي امروز از 250 پروژه مهم وعده داده شده 227 پروژه با سرمايه گذاري حدود 64 هزار ميليارد تومان به مدار بهره برداري آمده است.

به گزارش پايگاه خبري توانير، «رضا اردكانيان» روز سه شنبه در آيين بهره برداري از 8 پروژه بزرگ صنعت آب و برق با اعتبار سه هزار و 974 ميليارد تومان در دو استان اردبيل و فارس كه با حضور ويدئوكنفرانسي رئيس جمهوري و وزير نيرو در قالب چهلمين هفته پويش #هرهفته _الف_ب_ايران برگزار شد، افزود: امروز از استان فارس شروع مي كنيم و طرح هاي مهمي در سدسازي، آبرساني و جمع آوري و تصفيه فاضلاب رسما افتتاح خواهد شد.

وي افزود: پنجاهمين سد مخزني ملي در دولت تدبير و اميد افتتاح خواهد شد و فراموش نكرديم كه در ابتداي انقلاب با 19 سد شروع كرديم و امروز صد و نود و چهارمين سد مخزني ملي در مدار بهره برداري قرار مي گيرد و تا پايان دولت به 201 سد خواهيم رسيد.
اردكانيان همچنين با اشاره به بهره برداري از تصفيه خانه آب فساگفت: اين چهل و چهارمين تصفيه خانه آب است كه در دولت تدبير و اميد افتتاح مي شود و تعداد تصفيه خانه هاي آب از 27 مورد ابتداي انقلاب به 163 مي رسد.
وي افزود: در بخش فاضلاب نيز كه نقش مهمي در ارتقاي بهداشت عمومي و همچنين تامين منابع آب  براي مصارف موجه دارد تصفيه خانه آب شهر جديد صدرا به مدار مي آيد و هفتاد و هشتمين تصفيه خانه فاضلاب است كه در اين دولت افتتاح مي شود و تعداد اين ها از 4 مورد ابتداي انقلاب به 246 مورد مي رسد.
وزير نيرو گفت: اين مسير تا پايان دولت ادامه خواهد داشت و تعداد تصفيه خانه هاي فاضلاب به 269 واحد مي رسد.
اردكانيان خاطرنشان كرد: در اين دولت، هر 50 روز يك سد مخزني ملي، حدود هر ماه يك تصفيه خانه فاضلاب و هر دو ماه يك تصفيه خانه آب به مدار بهره برداري آمده است.
وزير نيرو گفت: علاوه بر استان فارس كه در آن طرح هاي آب، نيروگاه هاي خورشيدي و فيبر نوري افتتاح مي شود، در استان اردبيل نيز اولين واحد بخار نيروگاه سيكل تركيبي سبلان به ظرفيت 160 مگاوات افتتاح مي شود.
وي افزود: كار بزرگي كه به بركت جمهوري اسلامي صورت گرفته احداث نيروگاه هاي سيكل تركيبي است. از خروجي دو واحد نيروگاه گازي سوخت مورد نياز براي احداث يك واحد 160 مگاواتي بخار تامين مي شود كه علاوه بر بهبود شرايط زيست محيطي صرفه جويي قابل ملاحظه اي هم در استفاده از گاز براي واحد سوم دارد.
اردكانيان اظهار داشت: در كشور حدود 30 هزار مگاوات واحدهاي سيكل تركيبي از اين طريق احداث شده است. با توجه به اين كه هر واحد آن سالانه حدود 250 ميليون مترمكعب گاز صرفه جويي مي كند اين ميزان معادل 15.6 ميليارد متر مكعب گاز صرفه جويي شده در سال است.
وي افزود: اين رقم قابل ملاحظه اي است و يكي از افتخارات كشور ما اين است كه در جدول جهاني جزو كشورهايي هستيم كه سوخت نيروگاه هاي ما به ميزان زيادي از گاز كه نسبتا يك سوخت پاك محسوب مي شود، است.
اردكانيان ادامه داد: ايران چهارمين كشور بعد از آمريكا، روسيه و ژاپن است كه درصد بالايي از سوخت نيروگاه هاي آن با حدود 80 درصد از گاز تامين مي شود كه جهش قابل ملاحظه اي هم در اين زمينه در دولت تدبير و اميد صورت گرفته است.
وي افزود: نيروگاه هاي حرارتي كه در اين دولت به بهره برداري رسيده افزون بر 17 هزار و 400 مگاوات است كه اين رقم به بيش از 20 هزار مگاوات در پايان دولت خواهد رسيد.

کد خبر : 96403
تاریخ : سه شنبه ، ٢١ بهمن ١٣٩٩ ١٢:٢٤
تعداد بازديد : ١٣١
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور