با حضور ويدئوكنفرانسي رئيس جمهور و در هفته چهلم پويش #هرهفته_الف_ب_ايران

8 پروژه ملي صنعت آب و برق با سرمايه گذاري 3974 ميليارد تومان افتتاح مي شود/ تثبيت پايداري برق در فارس با تكميل كمربند فيبرنوري

فردا همزمان با دهمين روز دهه فجر 8 پروژه بزرگ صنعت آب و برق با اعتبار سه هزار و 974 ميليارد تومان در دو استان اردبيل و فارس با حضور ويدئوكنفرانسي رئيس جمهور و وزير نيرو در قالب چهلمين هفته پويش #هرهفته_الف_ب_ايران افتتاح مي شود.

به گزارش پايگاه خبري توانير، از 8 پروژه آماده افتتاح اين هفته پويش، يك پروژه برقي در استان اردبيل و 7 پروژه صنعت آب و برق در استان فارس به بهره برداري مي رسد.

بر اين اساس، فردا سه شنبه "بخش بخار نيروگاه سيكل تركيبي سبلان" در استان اردبيل با اعتبار سه هزار و 500 ميليارد تومان براي افزايش توليد و پاسخگويي به رشد فزاينده بار در مركز كشور، بالابردن راندمان نيروگاه، صرفه جويي در مصرف سوخت و كاهش آلايندگي محيط زيست افتتاح مي شود.
در استان فارس نيز با سرمايه گذاري 473 ميليارد تومان 7 پروژه صنعت آب و برق شامل دو نيروگاه خورشيدي، نصب و راه اندازي و مديريت شبكه فيبر نوري براي تامين برق، بهبود كيفيت توان و كاهش تلفات، تعديل بار ترانسفورماتورهاي موجود پست، تقويت شبكه فوق توزيع، تعديل بار پست هاي مجاور و بهبود پايداري شبكه 63 كيلوولت افتتاح خواهد شد.
همچنين در اين استان 4 پروژه صنعت آب شامل دو سد تنظيمي ملاصدرا و تنگ خمار، دو پروژه تصفيه خانه آب و فاضلاب نيز در شهرهاي فسا و صدرا به بهره برداري مي رسد.

آثار تكميل كمربند فيبرنوري استان فارس

مهندس مجيد عزيزيان معاون طرح و توسعه شركت برق منطقه اي استان فارس با بيان اينكه اجراي طرح تكميل كمربند فيبر نوري بين پست ها و ايستگاه هاي فوق توزيع برق در استان فارس يك كار ماندگار و اساسي براي تثبيت و پايداري تامين و انتقال برق است افزود: براي احداث طرح هاي تكميل كمربند فيبر نوري بين ايستگاه ها و پست هاي تامين و انتقال برق در استان فارس در سال جاري اعتباري بالغ بر 180 ميليارد ريال اختصاص يافته است .

مهندس عزيزان ادامه داد : اين اعتبارات در سالهاي آتي نيز پيش بيني خواهد شد تا با اجراي كمربند فيبر نوري بين ايستگاه ها و پست هاي تامين و انتقال برق در استان فارس نيازهاي اصلي اين طرح تامين گردد ، پيش بيني شده است در سال 1400 با دوبرابر شدن اين اعتبارات 240 ميليارد ريال به اين طرح اختصاص يابد .
به گفته وي ، شركت برق منطقه اي استان فارس از جمله معدود شركت هايي است كه اجراي طرح كمربند فيبر نوري بين ايستگاه ها و پست هاي تامين و انتقال برق در استان فارس را به صورت يك طرح مستقل اجرا مي كند ، با توجه به گستردگي شبكه و طول آن ميطلبد اين طرح به صورت تخصصي اجرا شود .
معاون طرح و توسعه شركت برق منطقه اي استان فارس خاطر نشان كرد : ما از حمايت هاي مدير عامل شركت و مسوولان استاني در اجراي اين طرح برخوردار هستيم و اميد است با تداوم اين روند شاهد ثبت يك شاخص قابل توجه در ايجاد كمربند فيبر نوري بين ايستگاه ها و پست هاي تامين و انتقال برق در استان فارس باشيم.
مهندس سوخك مجري طرح كمربند فيبر نوري بين ايستگاه ها و پست هاي تامين و انتقال برق در استان فارس نيز با بيان مشخصات فني اين طرح اظهار داشت : استان فارس چهار كمربند بزرگ فيبر نوري دارد ، فازهاي يك و دو اين كمربند به گونه اي طراحي شده است كه ارتباطات سريع بين ايستگاه ها را برقرار كند ، اكنون فازهاي بعدي هم در حال طراحي است و مابقي ايستگاه ها را در كلان شهر شيراز و ساير شهرستان ها را پوشش مي دهد  تا درصد رويت پذيري شبكه هاي تامين و انتقال برق افزايش يابد.
مجري طرح كمربند فيبر نوري بين ايستگاه ها و پست هاي تامين و انتقال برق در استان فارس اضافه كرد: اين درصد اكنون بالاي 99 درصد است و با اجراي فازهاي بعدي درصد رويت پذيري و قابليت اطمينان پذيري به 100 درصد نزديك مي شود .
وي اضافه كرد : اين شبكه از جوانب مختلف تغذيه مي شود و به صورت كمربند ايستگاه هاي شيراز و ساير شهرها را پوشش مي دهد ، ارتباط بين ايستگاه ها در اين طرح اگر از يك سمت قطع گردد به علت حوادث يا هر اتفاق ديگري ، طرح به گونه اي طراحي شده كه  ايستگاه ها و پست هاي برق بتوانند رويت پذيري داشته باشند و ارتباط آن براي ديسپاچينگ و ساير واحد هاي مديريت شبكه قابل دسترسي باشد.
مجري طرح كمربند فيبر نوري بين ايستگاه ها و پست هاي تامين و انتقال برق در استان فارس با بيان اينكه افزايش ايمني از جمله اهداف اجراي طرح  كمربند فيبر نوري بين ايستگاه ها و پست هاي تامين و انتقال برق در استان فارس است افزود: با تكميل اين طرح واحد هاي ديسپاچينگ ، حفاظت و كنترل و همچنين همه واحد هاي مديريت تامين و انتقال برق مي توانند به پايش مستمر شبكه بپردازند ، اين كار به صورت متمركز انجام مي شود ، هر گونه اختلال و اشكال در شبكه ميتواند از راه دور پايش شود.

کد خبر : 96392
تاریخ : دو شنبه ، ٢٠ بهمن ١٣٩٩ ١٧:٢٩
تعداد بازديد : ١٢٣
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور