وزير نيرو

80درصد سوخت نيروگاه هاي كشور از گاز تامين مي شود

وزير نيرو با اشاره به عملكرد مقايسه اي دولت در بخش برق گفت: در بخش نيروگاهي از 7 هزار مگاوات ظرفيت نصب شده كشور به 80 هزار مگاوات ظرفيت نصب شده رسيديم كه تقريباً اين رقم 12برابر شده است.

به گزارش پايگاه خبري توانير "رضا اردكانيان" صبح امروز در گفت وگو با راديو ايران با اشاره به اقدامات انجام شده براي حركت نظام به سوي توسعه اظهار كرد: بايد در كنار كارهاي انجام شده به مشكلات نيز بپردازيم و اين اميدواري در نسل جوان پايدار بماند كه اين كشور چهل و سه سال است كه علي رغم تمامي مشكلات سرپا و رو به جلو است.

وي اضافه كرد: ما وقتي در 43 سال پيش سنگ بناي اين نظام گذاشتيم در موضوع مهم جمع آوري فاضلاب و تصفيه فاضلاب كه امري مرتبط با بهداشت عمومي مردم بوده و ارتباط مستقيم دارد، اقدامات مثبتي را انجام داديم.
وزير نيرو با اشاره به اقدامات انجام شده در زمينه ساخت تصفيه خانه فاضلاب در كشور خاطرنشان كرد: قبل از انقلاب تعداد تصفيه خانه هاي فاضلاب به تعداد انگشتان يك دست هم نمي رسيد، يعني ما چهار تصفيه خانه در سراسر كشور داشتيم و اين در حالي است كه جمعيت كشور 40 درصد جمعيت فعلي كشور بوده و در ثروت، منابع و غيره نيز بيشتر از اين مقدار و در دسترسي به دنيا محدود نبود.
وي افزود: ديروز ما دويست و شصت و پنجمين تصفيه خانه فاضلاب را در كشور افتتاح كرديم كه 77 عدد از اين تصفيه خانه ها در اين دولت بوده است. در دولت تدبير و اميد به طور متوسط هر ماه يك تصفيه خانه فاضلاب به مدار بهره برداري آمده است.
اردكانيان خاطرنشان كرد: امروز در استان كردستان شاخص جمعيت تحت پوشش شبكه هاي فاضلاب از شاخص جهاني به مراتب بالاتر است، يعني تعداد 9 تصفيه خانه كه در حوزه فناوري بالاتر از سطح دنيا است در استان كردستان در حال فعاليت بوده كه اين نقش مستقيمي در سلامت مردم دارد.
به گفته وزير نيرو اين فاضلاب تصفيه شده در آبياري فضاي سبز، صنعت و غيره استفاده مي كنيم.
وي با اشاره به عملكرد مقايسه اي دولت در بخش برق يادآور شد: در بخش برق از 7  هزار مگاوات ظرفيت نصب شده كشور در 42 سال پيش در حالي كه جمعيت 2.3 برابر شده به 85هزار مگاوات ظرفيت نصب شده رسيديم يعني تقريباً اين رقم 12برابر شده در حالي كه جمعيت ما 2 برابر شده است.
اردكانيان با اشاره به مشكلات چند روز اخير برق در كشور خاطرنشان كرد: من قبول دارم اين روزها در فصل زمستان مشكلاتي به دليل سرما داريم و البته فراموش نكنيم كه مصرف سوخت نيروگاهي ما هم از طريق گاز بوده و حدود 80 درصد سوخت نيروگاه هاي كشور از گاز تامين مي شود كه اين مهم نيز نقطه روشني در كارنامه كشور است.
وزير نيرو ادامه داد: امروز در دنيا بعد از آمريكا، روسيه و ژاپن چهارمين كشوري هستيم كه سهم عمده سوخت نيروگاه هايمان گاز است كه از پاك ترين سوخت ها بوده ولي چون مصرف خانگي افزايش قابل ملاحظه اي پيدا كرده است مقداري محدوديت براي همكاران در وزارت نفت به وجود آمده است.
به گفته وي دهه فجر انقلاب اسلامي امسال همه مانند ساليان گذشته يادآور همه خوبي ها و همدلي ها و يك صدايي است. ديروز طرح هاي بزرگي در خراسان شمالي و كردستان افتتاح كرديم و ان شاءالله هفته آينده هم طرح هاي بزرگتري در استان هاي اردبيل و فارس به مدار بهره برداري برسانيم.
اردكانيان در خصوص آخرين وضعيت بارش ها نيز خاطرنشان كرد: در سال آبي كه از اول مهر شروع تا آخر شهريور ادامه مي يابد، از اول مهر تا ديروز مجموعه بارش ها در سطح كشور حدود 88 ميلي متر بود كه به نسبت متوسط بلند مدت (50 ساله) حدود 24درصد كمتر و به نسبت سال گذشته كه يكي از پربارش ترين سال هاي پنج دهه اخير بود، بارش هاي امسال متاسفانه 42 درصد كاهش را دارد.
وزير نيرو اضافه كرد: ما استفاده از مخازن سدها را در همين فرصت چهارماه به خوبي مديريت كرديم. يعني حجم آب موجود در مخازن كشور با توجه به بارش ها كه ميزان زيادي كمتر بوده ولي ما حجم آب موجود در كشور را به نسبت پارسال دو درصد كمتر داريم، به طوري كه پارسال 27 ميليارد مترمكعب آب در مخازن سدها داشتيم و امسال نيز حدود 26.5 ميليارد مترمكعب است كه تمام تدبير به كار گرفته خواهد شد تا تابستان مشكل خاصي نداشته باشيم.
به گفته وي، پيش بيني ها حاكي از اين است كه تا آخر زمستان اين كسري جبران خواهد شد و اميدواريم مردم نيز با مراعات، مراقبت و مديريت مصرف در بخش خانگي ياري گر باشند.

کد خبر : 96297
تاریخ : دو شنبه ، ١٣ بهمن ١٣٩٩ ١٣:٢٣
تعداد بازديد : ١٥١
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور