براي اولين بار در كشور صورت گرفت

ساخت ترمومتر ديجيتال براي كنترل دماي روغن و سيم پيچ ترانسفورماتور

مدير دفتر تحقيقات شركت برق منطقه اي يزد از انجام پروژه ساخت دستگاه ديجيتال براي كنترل دماي روغن و سيستم سيم پيچ ترانسفورماتور توسط پژوهشگران يزدي خبر داد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت برق منطقه اي يزد محمد زارعشاهي با اشاره به اين كه اين محصول به صورت آزمايشگاهي تست شده است، گفت: پيش از اين، دستگاه ديجيتال كنترل دماي روغن و سيستم سيم پيچ ترانسفورماتور از خارج كشور خريد مي شد و با تجاري سازي اين محصول براي اولين بار در كشور توليد مي شود.
وي با بيان اينكه يكي از مشكلات سيستم هاي كنترل دماي روغن و سيم پيچ ترانسفورماتورهاي موجود در پست هاي انتقال و فوق توزيع، عقربه اي بودن سيستم نشانگر دما است، افزود: برخي از معايب اين سيستم ها نياز به ثبت دستي اطلاعات، كاليبراسيون دوره اي، عدم امكان مطالعات دمايي ترانسفورماتور ها، استفاده از دو دستگاه اندازه گيري دماي روغن و سيم پيچ و هزينه گزاف خريد و نصب تجهيزات بوده كه نياز به يك سيستم جامع كنترل و مانيتورينگ دمايي ترانسفورماتور هاي قدرت را ايجاد مي كند.
زارعشاهي در بيان مزاياي اصلي اين طرح افزود: قيمت كمتر در مقايسه با سيستم هاي فعلي، بهره گيري از حسگر هاي صنعتي با دقت بسيار بالا در كنار سيستم ديجيتال و گرافيكي با كاربري ساده برخي از مزاياي اين طرح نسبت به روش هاي قبلي است.
وي ادامه داد: با توجه به تنوع ترانسفورماتور هاي قدرت جهت بهره برداري از سيستم هاي قبلي نياز به سفارش نوع خاصي از ترمومتر براي هر مدل از ترانسفورماتور ها و همچنين تغيير مدل سيستم هاي آنالوگ بوده كه پياده سازي، عيبيابي و در دسترس بودن سيستم هاي قبلي را با مشكل مواجه مي كند اما طرح ارائه شده قابليت نصب بر روي انواع ترانسفورمارتور هاي قدرت در مدل و توان هاي مختلف را دارا بوده و نگراني اي از جهت تامين و تعمير قطعات آن وجود ندارد.
مدير دفتر تحقيقات شركت برق منطقه اي يزد تصريح كرد: اين محصول با استفاده از سنسور هاي بسيار دقيق و صنعتي و در نظر گرفتن تمامي ملاحظات در جهت كاهش تاثير ميدان هاي مغناطيسي و اغتشاشات محيطي يك سيستم هوشمند ديجيتال و قابل برنامه ريزي طراحي و پياده سازي شده است و امكان مشاهده لحظه به لحظه دماي سيم پيچي، روغن و محيط را فراهم كرده و قابليت ارسال دما به اتاق كنترل را داراست كه با انجام اين كار نيازي به بازديد و ثبت دستي مقادير مذكور نخواهد بود.
زارعشاهي سيستم كاملا ديجيتالي با اطمينان بالا، قابليت ارسال و ذخيره سازي اطلاعات، امكان توسعه و افزودن قابليت هاي ديگر بدون صرف هزينه و با انجام تغييرات برنامه نويسي، سهولت تعمير و عيب يابي را برخي از قابليت هاي اين دستگاه ساخت داخل دانست.
كم حجم، سبك و قابل حمل بودن، جمع آوري تمامي امكانات دو سيستم قبلي در يك سيستم، برنامه ريزي و طراحي دقيق و يك پارچه محصول، بومي سازي و افزايش سطح تكنولوژي تجهيزات جانبي ترانسفورماتور ها و امكان پياده سازي و اجرا براي تجهيزات غير از ترانسفورماتور با صرف هزينه كم و تغييرات جزيي نيز برخي ديگر از قابليت ها و كاربرد هاي اين طرح پژوهشي است.
مدير دفتر تحقيقات شركت برق منطقه اي يزد همچنين شركت هاي برق منطقه اي، شركت هاي دولتي و خصوصي دارنده ترانسفورماتور هاي قدرت و شركت هاي ساخت و مونتاژ ترانسفورماتور هاي قدرت جهت نصب اوليه روي محصولات را از مشتريان هدف اين طرح دانست.
گفتني است، طرح دستگاه ترمومتر ديجيتال براي كنترل دماي روغن و سيم پيچ ترانسفورماتور در نخستين رويداد تجاري سازي محصولات شركت هاي برق منطقه اي و توزيع نيروي برق نيز معرفي شد و مورد استقبال قرار گرفت.

کد خبر : 95555
تاریخ : دو شنبه ، ٢٤ آذر ١٣٩٩ ١٣:٠٦
تعداد بازديد : ٢٢٨
فرستنده خبر : عليرضا عسكري