وزير نيرو در جمع مديران ارشد صنعت برق عنوان كرد

اهميت تبادل نظر و هماهنگي بخش ها براي اجرايي شدن تجربه برق اميد در بخش آب/ معرفي نسل جديد قبض هاي برق در توانير

وزير نيرو با اشاره به اجراي تجربه طرح برق اميد در بخش آب و برنامه ريزي براي تدارك مقدمات اجرايي شدن آن بر لزوم هماهنگي بخش هاي مختلف صنعت آب و برق تاكيد كرد.

به گزارش پايگاه خبري توانير، رضا اردكانيان" امروز يكشنبه در جلسه امور برق وزارت نيرو و در جمع مديران ارشد اين بخش كه با محوريت برق اميد برگزار شده بود، بر لزوم هماهنگي بخش هاي مختلف صنعت آب و برق تاكيد كرد و گفت: با توجه به تدارك مقدمات لازم براي اجرايي شدن اين طرح در بخش آب، ضروري است كه در اين زمينه هماهنگي كاملي بين بخشهاي مختلف وزارت نيرو ايجاد شود. 
وزير نيرو با بيان اينكه لازم است آموزش ها، فعاليت هاي رسانه اي و بهره گيري از همه راهكارهاي اطلاع رساني با شدت بيشتري ادامه يابد تا به تاثيرگذاري منجر شود، گفت: بايد موضوع انرژي و چگونگي مديريت مصرف انرژي به يكي از محورهاي گفتگو و بحث در جامعه تبديل شده و قرار گرفتن در زمره مشمولان طرح برق اميد، براي همه مشتركان و مردم مهم باشد.
وي با بيان اينكه اطلاعات طرح هرچه دقيق تر و شفاف تر باشد، تحليل ها به نتيجه بهتري خواهد رسيد، به ايجاد رقابت ميان شركت ها اشاره كرد و اظهار داشت: اين ايجاد رقابت باعث خواهد شد تا نوآوري ها بيشتري در زمينه اجرا نمود پيدا كند.
وي در رابطه با طراحي قبوض جديد برق گفت: تا حد امكان بايد اطلاعات صحيحي در خصوص راهكارهاي كاهش مصرف برق به مشتركان  داده شود تا همه مشتركان از جايگاهشان در زمينه مصرف آگاه شوند؛ چرا كه اعتماد مردم، سرمايه اصلي وزارت نيرو است و بايد از اين سرمايه مراقبت كنيم. 
وزير نيرو با اشاره به پيشگامي صنعت برق در تخفيف صد درصدي هزينه برق مشتركان گفت: اين پيشگامي باعث شد تا بخش هاي گاز و آب نيز در اين حوزه وارد شوند.
بر پايه اين گزارش، وزير نيرو در حاشيه جلسه امور برق كه در مركز پايش صنعت برق برگزار شده بود، از نمايشگاه "سير تكميلي قبض برق در ايران" و نمونه "كولر آبي كم مصرف با برق خودتامين" كه انرژي مورد نياز آن از پنل خورشيدي تامين مي شود، بازديد كرد. 
اين گزارش حاكي است، پس از تصويب طرح برق اميد، جمع بندي بر اين بود كه مشتركان برق براي دستيابي به مزاياي اين طرح بايد به اطلاعات كامل تري از ميزان مصرف برق خود در مقايسه با دوره هاي قبلي و همچنين مشخص شدن ميزان فاصله با جداول مصرف برق داشته باشند؛ به همين منظور، مجموعه توانير نمونه كاملي از قبض برق را با امكانات مقايسه مشترك با مشتركان هم رده در منطقه جغرافيايي خود و در بين ساير مشتركان شهرستان خود طراحي كرده است.
در قبوض جديد برق، با نمودارهاي گرافيكي ميزان مصرف مشترك در مقايسه با سقف مجاز مصرف در هر پله مصرفي مشخص است و همزمان در سامانه برق ايران ( اپليكيشن برق من) در دسترس عموم مردم قرار مي گيرد.
همچنين در اين مراسم، "مدل خود تامين برق مشتركان خانگي از طريق پانل خورشيدي بر بام منازل" نيز با حضور وزير نيرو مورد بازديد قرار گرفت. در اين مدل، پنل هاي خورشيدي قابل نصب روي كولرهاي آبي بر بام منازل است.  
بر پايه اين گزارش، براي نصب و اجراي مولد هاي خورشيدي كوچك مقياس در قالب طرح برق اميد به ميزان هزينه اجرا، متقاضي براي دريافت وام به بانك معرفي مي شود و هر مشترك تنها مي تواند يك بار از مزاياي اين طرح استفاده كند. علاوه بر آن، سود وام دريافتي تا سقف 2ميليون تومان توسط وزارت نيرو از طرح يارانه سود تسهيلات پرداخت مي شود.  
گفتني است با نصب هر سامانه 0.5 كيلوواتي خورشيدي مقياس كوچك به طور متوسط ماهيانه 75 كيلووات ساعت برق توليد مي شود كه اين ميزان در تابستان بيشتر از اين مقدار بوده و به طور مستمر منجر به كاهش هزينه هاي مصرف برق مشترك مي شود؛ به اين منظور يارانه مطابق با ساز و كار مصوب، توسط شركت ساتبا پرداخت خواهد شد.

کد خبر : 95451
تاریخ : یکشنبه ، ١٦ آذر ١٣٩٩ ١١:٥٣
تعداد بازديد : ٢٦٢
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور