معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي توانير

سالانه به 9هزار مگاولت آمپر ظرفيت جديد ترانسفورماتوري در كشور نياز داريم

معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي توانير در افتتاحيه اين رويداد، خاطرنشان كرد: نياز به توسعه سالانه حداقل 9000 مگاولت آمپر ترانس انتقال و فوق توزيع در كشور وجود دارد.

به گزارش پايگاه خبري توانير، هفتمين كنفرانس بين المللي ترانسفور ماتور امروز پنجشنبه  اول آبان آغاز به كار كرد.

دكتر مصطفي رجبي مشهدي در اين كنفرانس كه به صورت مجازي برگزار شده بود گفت: تا پايان امسال به طور متوسط ماهانه يكهزار مگاولت آمپر ترانس وارد مدار مي شود.
معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي توانير در افتتاحيه اين رويداد، خاطرنشان كرد: نياز به توسعه سالانه حداقل 9000 مگاولت آمپر ترانس انتقال و فوق توزيع در كشور وجود دارد.
دكتر رجبي مشهدي در خصوص اهداف و ضرورت هاي مديريت دارايي هاي فيزيكي ترانسفورماتورهاي قدرت
گفت: اين نوع مديريت شيوه ها و فرآيندهاي خاصي را شامل مي شود كه از طريق آن ها دارايي ها، هزينه ها، ريسك ها و عملكرد آنها در طي چرخه عمر دارايي ها با هدف تحقق برنامه استراتژيك سازماني به طور بهينه و پايدار بهره برداري و اداره مي شود.
وي ادامه داد: كاهش حوادث و تداوم فرايند توليد تا مصرف، كاهش سرمايه گذاري و استفاده بهينه از سرمايه ها كاهش هزينه ها و افزايش درآمد جلوگيري از فرسودگي زودرس و افزايش طول عمر تجهيزات در اين نوع مديريت دنبال مي شود.

معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي توانير اظهار داشت: هم اكنون  حدود 65 ترانس با ظرفيت 2820 مگاولت آمپر  با عمر بالاي 50 سال و 255 ترانس با ظرفيت 15231  مگاولت آمپر با عمر بين 40تا 50 مگاولت آمپر در كشور وجود دارد.
رجبي مشهدي ياداور شد: با پايش دقيق و تعميرات بهينه مي توان نرخ خرابي ترانسفورماتور هاي با عمر بالا را كاهش داد.
وي همچنين در خصوص وضعيت بارگيري پست هاي انتقال نيز اظهارداشت: هم اكنون 29درصد از كل ظرفيت ترانسفورماتور ها با  بيش از 70درصد ظرفيت اسمي و 18درصد از كل ظرفيت ترانسفورماتور ها، با  كمتر از 40درصد ظرفيت اسمي بارگيري مي شود.
رجبي مشهدي خاطرنشان كرد:با جابه جايي تنها نيمي از اين ظرفيت، 1950ميليارد تومان صرفه  اقتصادي نصيب كشور خواهد شد.
معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي توانير همچنين در خصوص هوشمندسازي  ترانسفورماتورها نيز گفت: با هوشمندسازي شبكه و اتوماسيون و بكارگيري حفاظت ويژه مي توان افزايش ضريب بهره برداري  تجهيزات موجود و مديريت دارايي را پيگيري كرد.
رجبي مشهدي همچنين با اشاره به
محدوديت سرمايه، روند فرسودگي و پيري تجهيزات اذعان كرد: با وجود همه اين چالش ها، نياز به سرمايه گذاري جديد جهت پاسخگويي به نياز مصرف با رويكرد نوين مديريت دارايي اجتناب ناپذيراست.
وي تاكيد كرد: روند نگهداري ترانسفورماتورهاي قدرت نيز بايد  از وضعيت سنتي به مكانيزه و هوشمند تغيير يابد.
برپايه اين گزارش، در افتتاحيه اين كنفرانس همچنين  آرش آقايي فر اضافه دبير اين رويداد گفت : از بين 125مقاله ارسال شده به دبيرخانه كنفرانس، 22مقاله پذيرفته و ارائه مي شود.
وي همچنين با اشاره توانمندي ايران در زمينه ساخت و تعميرات انواع ترانسفورماتور قدرت و توزيع گفت: متاسفانه به دليل تحريم ها قادر به استفاده از بازار بين  المللي نيستيم و محدود به داخل كشور شده ايم.

وي ادامه داد: متخصصان ايراني  ايران به فناوري توليد و بازسازي انواع ترانسفورماتورهاي توزيع و قدرت برق دست يافته و از اين نظر جزو متخصصان برگزيده در منطقه محسوب مي شوند.
دبير اين كنفرانس اظهار اميدواري كرد: برگزاري اين رويداد بتواند در توسعه اين صنعت و ارائه راهكارهايي براي رفع چالش هاي پيش رو، مفيد واقع شود.
آقايي فر خاطرنشان كرد: با ارائه بازخورد حاصل از مقالات و تبادل تجربيات دوره هاي پيشين كنفرانس به سازندگان ترانسفورماتور، سعي در انتقال دانش فني و تجربيات بهره برداران به سازندگان شده است.

کد خبر : 94954
تاریخ : پنج شنبه ، ٠١ آبان ١٣٩٩ ١٢:١٣
تعداد بازديد : ١٩٣
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور