افزايش 14 برابري ظرفيت پست ها نسبت به ابتداي انقلاب

ظرفيت پست هاي برق كشور(انتقال، فوق توزيع و توزيع) در طول 40 سال گذشته نزديك به 14 برابر افزايش يافته و از مرز 378 هزار مگاولت آمپر گذشته است.

به گزارش پايگاه خبري توانير،  بخش برق كشور به عنوان صنعتي زيربنايي در طي چهار دهه اخير توانسته است با توسعه طرح هاي انجام شده خود در زمينه هاي مختلف نقش مهمي را در افزايش سطح آسايش و رضايت مندي مردم و همچنين توسعه و آباداني كشور ايفا كند.
نگاهي به فعاليت هاي اين صنعت در زمينه احداث پست هاي برق (انتقال، فوق توزيع و توزيع) حكايت از آن دارد كه ظرفيت پست هاي ياد شده در سال 57 و همزمان با پيروزي انقلاب اسلامي به حدود 26 هزار و 807 مگاولت آمپر مي رسيد كه با همت تلاشگران صنعت برق اين رقم در ابتداي دولت يازدهم به حدود 304 هزار مگاولت آمپر و هم اكنون به 378 هزار و 738 مگاولت آمپر رسيده است.
بنابراين در مدت زمان فعاليت دولت تدبير و اميد بيش از 74 هزار مگاولت آمپر ظرفيت جديد در ميان پست هاي برق كشور ايجاد شده است. همچنين براساس برآورد صورت گرفته ظرفيت پست هاي برق كشور(انتقال، فوق توزيع و توزيع) نسبت به ابتداي انقلاب 14 برابر افزايش پيدا كرده است و 100 درصد تجهيزات آن ها ساخت داخل است.
براي اطلاع بيشتر از جزئيات اقدامات صورت گرفته خوب است بدانيد ظرفيت هاي پست هاي شبكه انتقال و فوق توزيع كشور در ابتداي انقلاب 18 هزار و 477 مگاولت آمپر بوده است كه تا ابتداي دي ماه سال جاري با افتتاح پست هاي جديد اين رقم به 257 هزار و 160 مگاولت آمپر افزايش يافته و در حال حاضر نيز ظرفيت هاي پست هاي جديد انتقال و فوق توزيع كه با پيشرفت 85 درصدي در حال ساخت و تكميل شدن هستند به 9 هزار و 345 مگاولت آمپر رسيده است.
همچنين ظرفيت ترانسفورماتورهاي توزيع  نيز در سال 57 حدود هشت هزار و 330 مگاولت آمپر بوده كه اين رقم هم اكنون از مرز 121 هزار مگاوات آمپر گذشته است.
تعداد ترانسفورماتورهاي توزيع هم از 26 هزار دستگاه ابتداي انقلاب به حدود 705 هزار دستگاه رسيده است و تمامي تجهيزات آن نيز ساخت داخل است؛ بنابراين تعداد ترانسفورماتورهاي توزيع موجود در كشور نسبت به سال 57 بيش از 27 برابر افزايش يافته است.

کد خبر : 88155
تاریخ : چهار شنبه، ٢٦ دی ١٣٩٧ ١٢:٣٥
تعداد بازديد : ٦٣٤
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور