سايت خبري توانير   www.tavanir.org.ir

سهامداران بزرگ‌ترين شركت ايراني در اضطراب؛ بر سر سهام مپنا چه آمده است؟


اكنون بيش از 180 روز است كه سهام شركت مپنا، روند نزولي در پيش گرفته و سهامداران يكي از بزرگترين هلدينگهاي ايراني در اضطراب از دست دادن سرمايه خود هستند.

  • منبع : روزنامه تهران امروز - saturday 28 Aban 1390
  • درج در سايت : 1390-09-09 14:23
  • کد : 24008
اين در حالي‌است كه شركت‌هايي چون مپنا كه جابه‌جايي ارزش سهامشان، تأثيرات چشمگيري روي شاخص سهام بورس دارد، بايد در رويارويي با بحران‌ها با سرعت و دقت بيشتري عمل كنند. در عين حال اين شركت با وجود سهام نزولي خود در چهار ماه گذشته، هنوز هيچ تدبيري عملي نينديشيده است.
كارشناسان بورس همواره بر اين نكته تاكيد دارند كه سرمايه‌گذاران در بازار بورس بايد سهامدار باشند، نه سهام باز و البته پاسخ مپنا به مسئله نگراني سهامداران نيز بر همين منطق استوار است. حال پرسشي كه مطرح است اينكه آيا بيش از 180 روز انتظار براي صعودي شدن يا سوددهي، آن هم از شركتي با اين وسعت انتظار كمي است؟!
بايد گفت سهام‌بازان با بهره از سهام اين شركت سود بيشتري برده‌اند، زيرا در كوتاه مدت يك تا سه هفته سهام‌بازان اين شركت، مي‌توانند سودي را ببرند كه حتي از سود سهامداران 180 روز منتظر بيشتر است؛ براي نمونه، شما اگر سهام اين شركت را از تاريخ اول خرداد سال جاري خريده و آن را تا هم‌اكنون نگه داشته باشيد، چيزي نزديك 35 درصد ضرر كرده‌ايد.
به گزارش تابناك حتي اگر نرخ تورم را صفر در نظر بگيريم، خواهيم ديد كه بازدهي سهام اين شركت سواي از سود پرداختي، نه تنها مثبت نبوده، بلكه روند منفي را گذرانده است، به گونه‌اي كه از 350 تومان از آبان سال قبل به 233 تومان امروز رسيده است.
در عين حال مي‌توان در بر شمردن نقاط ضعف اين هلدينگ مهم به چنين نكاتي اشاره كرد: اين شركت داراي ملحقات و شركت‌هاي تابعه بسياري است و البته به نوعي از دولتي بودن مديريت خود رنج مي‌برد. همچنين تسويه نكردن به موقع مطالبات شركت از دولت مي‌تواند به نوعي از پيامدهاي همان مديريت نيمه دولتي باشد و يكي از جدي‌ترين نقاط ضعف اين هلدينگ به شمار آيد.
از سوي ديگر عدم پرداخت به‌موقع مطالبات پيمانكاران كوچك و بزرگ طرف حساب شركت كه در كاهش وجهه شركت و گمانه‌زني‌هاي منفي درباره آينده آن كه باعث كاهش اقبال به سهام در بورس مي‌شود يكي ديگر از اين نقاط ضعف يه شمار مي‌آيد.
در اين ميان همچنين مي‌توان به گران شدن نرخ ارز با توجه به اينكه واردات اين شركت بيش ار صادراتش است و جو منفي سياسي و اقتصادي كشورهاي اروپايي و تاثير آن بر روند بازار داخلي ايران اشاره كرد.
در هر صورت، مپنا از هلدينگ‌هاي بزرگ كشور است كه از صنايع ريلي تا اكتشاف نفت و عمران شهري و جاده‌اي فعاليت و تأثيرگذاري گسترده‌اي دارد و طبيعي است كه روند نزولي آن، افزون بر شاخص كل بورس، مي‌تواند ساحت‌‌هاي مهمي از كشور را متأثر كند و بخش گسترده‌اي از بخش خصوصي كشور را كه با آن در ارتباط هستند، متأثر و متضرر سازد؛ پس بجاست كه نگراني درباره نحوه مديريت چنين شركتي، به يك نگراني در سطح اقتصاد ملي تبديل شود.

انتظارات سهامداران به از مپنا
سهامداران مپنا، شايد بيش از ديگران در اين مسئله و نگراني حق داشته باشند، زيرا آنان افزون بر سرمايه‌گذاري صورت گرفته، به نوعي مالكان بخشي از اين سرمايه بزرگ هستند.
سهامداران انتظار دارند كه مدير اين شركت بدون واسطه به پرسش‌هاي مطرح از سوي سهامداران پاسخ داده، برنامه‌هاي آتي اين شركت را در مقابله با بحران‌ها بگويند.
همچنين سهامداران توقع دارند شركت، سياست خود را در برابر آسيب‌هاي ناشي از بحران ارزي بيان كند.
اين‌ها راه‌هايي است كه مپنا مي‌تواند براي پيشگيري از منفي شدن رويكرد سهامداران بورس نسبت به سهام خود در پيش گيرند؛ بنابراين، بايد در نظر داشت مپنا به دليل حجم بالاي ارزش سهام در بورس، مي‌تواند در صورت عملكرد نادرست بر ارزش شاخص كل بورس كشور تاثير بگذارد و اين مسئله، مسئوليت مديران اين مجموعه را در برخورد حساب شده با مشكلات پيش‌رو بيشتر مي‌كند.
در پايان بايد گفت، انتقادات وارده به شركت‌هاي نيمه خصوصي و نيمه دولتي همچون مپنا كه اصطلاحا در عرف اقتصادي ـ سياسي كشور به «خصولتي» معروف شده‌اند و تاكيد بر اينكه اين مدل خصوصي‌سازي نمي‌تواند تاثير لازم را در افزايش رشد و بهره‌وري اقتصادي داشته باشد، خود را در چنين مشكلات و بحران‌هاي پديد آمده‌اي نشان مي‌دهد.

منبع : روزنامه تهران امروز
تاريخ چاپ : saturday 28 Aban 1390
شماره چاپ : 763
چاپ شده در صفحه (هاي) : 6