وزير نيرو بر اطمينان خاطر سرمايه‌گذاران بخش خصوصي در ساخت نيروگاه تاكيد كرد

وزير نيرو در آئين گشايش بيست و هفتمين كنفرانس بين‌المللي برق اعلام كرد: 44 نيروگاه به ظرفيت 34 هزار مگاوات و ارزش 220 هزار ميليارد ريال به بخش خصوصي واگذار مي‌شود كه 17 نيروگاه به ظرفيت 16 هزار مگاوات به ارزش 90 هزار ميليارد ريال از سوي سازمان خصوصي‌سازي واگذار شده و در سالجاري نيز 10 نيروگاه از طريق ماده 27 و بورس يا فرابورس و بقيه از طريق 5 مزايده واگذار خواهند شد.
به گزارش خبرنگار پيك برق، مهندس نامجو تصريح كرد: ساخت 8 نيروگاه از سوي بخش خصوصي با استفاده از منابع صندوق ملي نيز در حال پيگيري است كه 3 نيروگاه فعال شده و با گشايش «ال سي» عمليات اجرايي آنها به زودي آغاز مي‌شود.
وي يادآور شد: موافقت نامه جديدي كه بين صندوق توسعه ملي و وزارت نيرو به امضاء رسيد اطمينان خاطر را براي سرمايه‌گذاران بخش خصوصي در سال هاي آتي ايجاد كرده است و بايد اين بخش از فعالان اقتصادي كشور از اين فرصت به خوبي استفاده كنند.
مهندس نامجو ضمن تاكيد بر اين مساله كه رويكرد سالهاي اخير صنعت برق بر مقوله خصوصي سازي و بهره‌گيري از توانمنديهاي بخش خصوصي و غيردولتي و ايجاد شرايطي براي جذب سرمايه‌گذاري‌هاي داخلي و خارجي در صنعت برق بوده تصريح كرد: صنعت برق هم اكنون در حال آماده‌سازي بيشتر نيروگاه‌ها و شركت‌هاي توزيع براي واگذاري به بخش خصوصي است.
وي افزود: براي تسهيل در واگذاري شركتهاي توزيع نيز آماده‌سازي‌هاي لازم انجام شده و اقداماتي همچون شفاف‌سازي حسابهاي في مابين، عقد قراردادهاي اجاره اموال و دارائيها، تصويب اهليت به عنوان شرط واگذاري، انتقال زيان شركت ها به شركت مادر تخصصي توانير و متعاقب آن، درج معافيت مالياتي ناشي از اين اقدام در قانون سال 91 نشان از عزم جدي وزارت نيرو در واگذاري اين شركت ها دارد.
وي ادامه داد: در حال حاضر ظرفيت نيروگاههاي كشور به بيش از 67 هزار مگاوات رسيده است. با وارد شدن نيروگاههاي «گتوند» و «سياه‌بيشه» تا پايان سال جاري ظرفيت نيروگاه‌هاي كشور به 70 هزار مگاوات خواهد رسيد.
وزير نيرو همچنين گفت: در زمينه تنوع بخشي به سبد انرژي نيز نيروگاه زرند كرمان به عنوان يكي از جلوه‌هاي توانمندي‌هاي متخصصان ايراني در صنعت ‌برق كشور مطرح بوده و يكي از واحدهاي اين نيروگاه از سوي متخصصان ايراني به زغال‌سوز تبديل شده است. نيروگاه زغال سنگي طبس هم از طريق فاينانس چين در حال پيگيري است.
وي ادامه داد: همچنين تلفات شبكه برق كاهش يافته و به 98/14 درصد رسيده است كه توفيق بسيار بزرگي است قرار بود تا پايان برنامه پنجم توسعه كه كاهش تلفات به 14 درصد برسد اين درحالي است كه در سال‌ جاري اين رقم حاصل شده است. در بخشهاي ديگر صنعت ‌برق نيز كارهاي بزرگي از جمله تكميل رينگ 400 كيلوولت در خطوط انتقال انجام شده است.
مهندس نامجو همچنين اظهار داشت: افزايش ظرفيت توليد، اصلاح ساختار، توسعه استفاده از انرژي‌هاي نو و قرار گرفتن ايران در ميان 20 كشور نخست جهان از لحاظ ميزان توليد انرژي الكتريكي و از همه مهمتر روند مطلوب ساخت داخل و توسعه فناوري به رغم همه محدوديت‌ها، تبعيض‌ها و كارشكني‌هاي استعمار جهاني بيانگر تلاش كاركنان اين صنعت است.
وزير نيرو ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه پيش‌بيني شده است كه با ساخت نيروگاههاي جديد در هر سال پنج هزار مگاوات به ظرفيت توليد برق كشور افزوده شود كه امسال 26 نيروگاه در رديف پروژه‌هاي"مهر ماندگار" قرار گرفت كه برخي از آنها خصوصي و برخي دولتي هستند.
وي افزود: با اجراي اين پروژه‌ها تا پايان كار اين دولت، 12 هزار مگاوات به ظرفيت توليد برق كشور اضافه خواهد شد و دولت نيز براي تامين مالي و ارزي آنها تمام تلاش خود را به كار خواهد بست كه تاكنون هم پيشرفت‌هاي‌ خوبي در اجراي اين پروژه‌ها حاصل شده است.
وزير نيرو همچنين گفت: اين در حاليست كه اجراي مرحله نخست هدفمندي يارانه‌ها موجب شد كه رشد مصرف نيز تا حد زيادي كاهش يابد و ضريب اطمينان تامين برق كشور را در سالهاي آتي بالا برد.
مهندس نامجو ادامه داد: اصلاح قيمت برق و هوشمند‌سازي شبكه‌ها، گسترش نيروگاههاي توليد همزمان برق حرارت و توليد پراكنده و كاهش تلفات از اولويتهاي وزارت نيرو است.
وي ادامه داد: مناسب است شركتهاي خصوصي با تمركز بر اين نيازها، همسو با صنعت برق كشور حركت كرده و در همه اين موارد فعاليت كنند.

توانمندي‌هاي ديگر صنعت برق
مهندس نامجو همچنين بر ابعاد ديگر فعاليت صنعت برق اشاره كرد و گفت: ارتقاي سطح كيفي تجهيزات، كاهش هزينه‌ها، افزايش راندمان و كاهش تلفات، مستلزم برخورداري از دانش و آگاهي از آخرين يافته‌ها و تجربه‌هاي جهاني است و اين كار جز با همكاري نزديك، بهره‌گيري و ارتباط مناسب با مراكز علمي و تحقيقاتي و دانشگاهي ايران و جهان امكان‌پذير نيست زيرا با افزايش ارتباط بين دانشگاه و صنعت مي‌توان بهترين راهكارهاي فني را تدوين كرد.
وي خاطرنشان كرد: رويدادهايي همچون كنفرانس بين المللي برق، به عنوان تجلي‌گاه قابليتها، توانمنديها و ظرفيت‌هاي مجموعه صنعت برق كشور و جايگاه تبادل آرا، تجربه‌ها و ديدگاه‌ها و گفتگوهاي مسئولان متعهد بخش برق و صنعتگران سخت كوش اين مجموعه و متخصصان دانشگاهي به شمار مي‌رود.
مهندس نامجو همچنين اظهار داشت: در سالهاي اخير به منظور دست‌يابي‌ به اهداف مهم چشم‌انداز صنعت برق كشور اقدامات بنيادي زيادي انجام شده كه از آن جمله مي‌توان به ورود سرمايه‌گذاران بخش خصوصي، خودكفايي در طراحي مفهومي صنعت برق، ارتقاء تكنولوژي، بهره‌وري اقتصادي، ارتقاي سطح پايداري در شبكه‌هاي قدرت و سرآمدي در موسسات توسعه‌اي بخش برق در صنعت اشاره كرد.
وي ادامه داد: در حال حاضر تقريباً ما در صنعت‌برق خودكفا هستيم و بر اساس فرمايشات مقام معظم رهبري با قدري توجه، مديريت و  هم‌انديشي و تعامل بهتر مي‌توانيم از اين پيچ تاريخي عبور كنيم. در زمان كنوني هرچه تحريم‌ها سخت‌تر مي‌شود آمادگي ما نيز بيشتر خواهد شد.
وزير نيرو ادامه داد: در حال حاضر در صنعت برق كشور از طراحي، ساخت تجهيزات، تامين قطعات، نصب و راه‌اندازي و بهره‌برداري به 99 درصد خودكفايي رسيده‌ايم و اميدوار هستيم با توسعه اين روند صنعتگران ما بتوانند در سال توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني اين صنعت را تا پايان سال جاري به 100 درصد خودكفايي و در واقع خودكفايي كامل برسانند و اين موفقيت درك مفهومي اقتصاد مقاومتي است كه در صنعت‌برق كشور در حال وقوع است.
وي افزود: شرايط ممتاز جغرافيايي ايران و گستره وسيع كشور و برخورداري از نيروهاي متخصص و توانمند ظرفيت مناسبي ر ا براي تبديل ايران به مركز مبادلات و راهبري شبكه برق در منطقه فراهم آورده است.
مهندس نامجو همچنين يادآور شد: در حال حاضر بسياري از كشورهاي جهان مصرف‌كننده محصولات و خدمات صنعت‌برق ما هستند كه اين موجب افتخار ايرانيان است و بايد با تمهيدات لازم روزبه‌روز تلاش كنيم كه كيفيت و كميت‌ كالاهايمان را براي تسخير بازارهاي منطقه افزايش دهيم.
وي همچنين گفت: در سال گذشته سه ميليارد دلار صادرات خدمات فني و مهندسي در اين بخش داشته‌ايم و امسال با توجه به اهداف برنامه پنجم توسعه، شش ميليارد دلار در نظر گرفته شده كه تاكنون به بيش از چهار ميليارد دلار رسيده است و اميدوارم تا پايان سال جاري اين هدف محقق شود.
وي تصريح كرد: در حال حاضر شبكه برق ايران با تمامي كشورهاي داراي مرز خشكي تبادل انرژي الكتريكي دارد و سالانه 10 ميليارد كيلووات ساعت برق صادر مي‌شود. ميزان درآمد حاصل از صادرات برق ايران، سال گذشته افزون بر 800 ميليون دلار بوده است كه با توجه به اهداف برنامه پنجم توسعه و با واگذاري صادرات برق به بخش خصوصي، اين ميزان به بيش از يك ميليارد دلار افزايش خواهد يافت.
مهندس نامجو همچنين يادآور شد: صنعت برق ايران به رغم فشارهاي خارجي بر اقتصاد و صنعت اين مرز و بوم قادر است تا در آينده به عنوان يكي از كشورهاي مهم صادر كننده انرژي و برق در منطقه و جهان مطرح باشد.

ديدگاه‌هاي مهندس بهزاد
اين گزارش حاكي است مهندس محمد بهزاد معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي نيز در آئين گشايش در بيست و هفتمين كنفرانس بين‌المللي برق، ضمن ارايه تاريخچه كوتاهي از روند توسعه صنعت برق كشور از قبل و پس از پيروزي انقلاب اسلامي تاكنون، به دلايل اصلي رشد مصرف برق اشاره كرد و گفت: در سال جاري ميزان مصرف برق به 43 هزار و 337 مگاوات رسيده است كه توسعه اقتصادي همه جانبه كشور، گسترش برق به اقصي‌نقاط كشور ، افزايش رفاه عمومي و قيمت بسيار پائين برق از جمله دلايل افزايش مصرف است.
معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي به ميزان تغييرات در شاخص‌هاي صنعت برق از سال 1358 تا 1391 اشاره كرد و افزود: قدرت منصوبه نيروگاهي در سال 1358 به ميزان 7024 مگاوات بوده كه تا آخر مهر 1391 به ميزان 67 هزار و 805 مگاوات رسيده است.
وي افزود: طول خطوط انتقال وفوق توزيع در سال 1358 نيز به ميزان 13 هزار و 516 كيلومتر مدار بوده كه در سال 91 به 116 هزار و 133 كيلومتر مدار رسيده و طول خطوط توزيع نيز از 68 هزار و 214 كيلومتر مدار در سال 58 به 687 هزار و 69 كيلومتر مدار در سال 91 رشد يافته است.
مهندس بهزاد همچنين به ظرفيت پست هاي انتقال و فوق توزيع و توزيع اشاره كرد و افزود: در سال 58 تنها 255 مگاولت آمپر ظرفيت پست هاي انتقال و فوق توزيع بوده است كه در سال 91 به 203 هزار و 381 مگاولت آمپر ظرفيت پست هاي انتقال وفوق توزيع ارتقاء يافته و همچنين تعداد پست‌هاي توزيع برق نيز در سال 58 تعداد 26 هزار و 495 پست بوده كه در سال 91 به 523 هزار و 981 پست رسيده است.
مهندس بهزاد همچنين تعداد روستاهاي برقدار را در سال 58 ، 4167 روستا عنوان كرد كه هم اكنون 54 هزار و 267 روستاي برقدار در كشور وجود دارد اين در حالي است كه تعداد مشتركان نيز در سال 58 در كل كشور فقط 33 هزار و 99 مشترك بود در حالي كه هم اكنون 27 ميليون و 595 هزار مشترك در كشور وجود دارند.
معاون وزير نيرو در امور برق وانرژي همچنين گفت: ظرفيت نصب شده نيروگاه‌هاي برق كشور را تا كه آخر مهر 91 به ميزان 67 هزار و 805 مگاوات بوده تا سال آينده به بيش از 73 هزار مگاوات افزايش خواهد يافت.
وي همچنين تصريح كرد كه تا پايان دولت دهم (1392) تعداد روستاهاي برقدار كشور به 55 هزار و 500 روستا مي‌رسد و همچنين تعداد مشتركان برق به 28 ميليون و 889 هزار مشترك خواهد رسيد.
مهندس بهزاد همچنين با تاكيد بر اين نكته كه وضعيت خصوصي‌سازي نيروگاه‌هاي كشور در سال89 به ميزان 31 درصد بوده و 16 نيروگاه به بخش خصوصي واگذار شده بود اين رقم را تا سال 92 به ميزان 26 نيروگاه و 70 درصد ظرفيت نيروگاه‌ها اعلام كرد.
وي با تاكيد بر اين نكته كه راندمان كل نيروگاه‌هاي كشور در سال 91 به 41 درصد رسيده است از كاهش تلفات 95/14 درصد در سال 90 به 14 درصد در سال جاري تاكيد كرد.
مهندس بهزاد همچنين از افزايش نقش استراتژيك صنعت برق در تبادل انرژي در منطقه خاورميانه سخن گفت و افزود: ميزان صادرات برق به كشورهاي همسايه افزايش يافته است.
وي متوسط راندمان نيروگاه‌هاي حرارتي را در كل كشور 38 درصد و متوسط راندمان كل نيروگاه‌ها را 39 درصد اعلام كرد و افزود: در سال 1390 با تمهيدات انجام شده براي افزايش راندمان نيروگاه‌ها به ميزان زيادي در مصرف سوخت صرفه‌جويي شد كه عامل موثري در تداوم تامين برق در شرايط بحراني است.
مهندس بهزاد همچنين ضمن تاكيد بر اين مساله كه ظرفيت نامي نيروگاه‌هاي كشور در رتبه نخست منطقه و پانزدهم در جهان قرار دارد گفت: ظرفيت تبادل برق ايران در رتبه نخست كشورهاي منطقه قرار دارد.
وي افزود: توانمندي‌ در ساخت تجهيزات نيروگاهي، انتقال، توزيع و انجام خدمات فني، مهندسي و اجراي پروژه‌هاي بزرگ در كشور به رغم تمامي تحريم‌هاي اعمال شده انجام مي‌شود.

سخنان مهندس حائري
براساس اين گزارش، مهندس حائري مديرعامل شركت توانير نيز در بيست و هفتمين كنفرانس بين‌المللي برق، هشت هدف و چشم انداز تخصصي و مهم صنعت برق را شامل رقابت بهينه سرمايه‌گذاران بخش خصوصي، خودكفايي در طراحي مفهومي صنعت برق، ارتقاي تكنولوژي بهره‌وري اقتصادي در فعاليت هاي صنعت برق، ارتقاء سطوح پايداري در شبكه قدرت، سرآمدبودن در موسسات توسعه اي بخش صنعت كشور، موفقيت در تبديل دانش به تكنولوژي و هوشمندسازي اعلام كرد.
مهندس حائري در زمينه رقابت بهينه سرمايه‌گذاران بخش خصوصي در جهت اجراي اصل 44 قانون اساسي افزود: در حال حاضر بيش از 60 درصد ظرفيت نيروگاه‌هاي كشور يا واگذار شده يا در حال واگذاري است.
وي افزود: با رفع مشكلات و بسترسازي مناسب براي شركت هاي توزيع اين شركت ها نيز با سرعت بيشتري واگذار خواهند شد.
مديرعامل شركت توانير در همين زمينه افزود: درحال حاضر سرمايه‌گذاران بخش خصوصي نقش اصلي و محوري را در حركت روبه جلوي صنعت برق ايفاء مي‌كنند.
وي در زمينه صادرات تجهيزات برقي اضافه كرد: در حال حاضر صادرات تجهيزات برقي توزيع، انتقال و توليد برق به وسيله سازندگان داخلي انجام شده و صادرات خدمات فني- مهندسي به وسيله شركت هاي مشاور برجسته كشور انجام مي شود.
مهندس حائري در زمينه خودكفائي در طراحي مفهومي صنعت برق يادآور شد: تغيير نگاه از دانش ساخت به دانش فني در صنايع برق كشور از مهمترين دستاوردهاي سازندگان داخلي بوده است.
وي در همين ارتباط ادامه داد: به طور مثال تغيير طراحي به عمل آمده در توربين‌هاي نيروگاهي ساخت داخل كه منجر به افزايش راندمان و همچنين افزايش توليد واحدها شده و يا ساخت داخل كابل 230 كيلوولت و شروع به ساخت داخل كابل 400 كيلوولت، ساخت داخل اجراي سيستم DCS و همچنين ساخت سيستم هاي كنترلي و حفاظتي پيچيده از سوي سازندگان ايراني به انجام رسيده است.
مديرعامل شر كت توانير در زمينه ارتقاء تكنولوژي ادامه داد: گسترش و استفاده از شبكه فيبر نوري در تبادل اطلاعات و كنترل و حفاظت شبكه قدرت (شبكه فيبر نوري از 5000 كيلومتر در سال 85 به بيش از 16 هزار كيلومتر در سال جاري رسيده است) و همچنين تهيه نرم افزارهاي بومي در سيتسم هاي كنترلي و اتوماسيون مورد استفاده در صنعت برق، نمونه ‌هائي از اقدامات در زمينه ارتقاء تكنولوژي هستند.
وي در زمينه بهره‌وري اقتصادي در صنعت برق گفت: روند كاهش تلفات، افزايش راندمان و استفاده از ابتكارات مهندسي- اقتصادي در بخش توليد، انتقال و توزيع برق به طور مطلوبي ادامه داشته است.
وي افزود: فقط با استفاده از يك طرح مهندسي- اقتصادي در بخش توزيع و با استفاده از كابل خودنگهدار فشار ضعيف حدود 600 ميليارد تومان، بهره‌وري اقتصادي در يكسال براي صنعت برق به دست آمد.
مديرعامل شركت توانير در زمينه ارتقاء سطح پايداري در شبكه قدرت يادآور شد: تابستان امسال را نيز مانند سال گذشته با آمادگي كامل از نظر توليد، انتقال و توزيع و هدايت و كنترل هوشمندانه مديريت شبكه و بدون هيچگونه محدوديتي در تامين برق سپري كرديم.
وي افزود: مدت زمان خروج فركانس از بازه 3/0 ± 50 هرتز را از 1705 دقيقه در سال 85 به فقط 3 دقيقه در سال91 رسيده است (ارتقاء‌600 برابري).
وي ادامه داد: شاخص درصد زمان خروج ولتاژ از ميزان مجاز در پستهاي 400 كيلوولت و 230 كيلوولت را از 8 دقيقه در سال 85 به 5/0 دقيقه در سال 91 رسيده است.
مهندس حائري در زمينه سرآمد بودن در موسسات توسعه اي بخش صنعت كشور گفت: به عنوان اولين ظرفيت توليد برق در خاورميانه و پانزدهمين در جهان و بزودي با رسيدن به ميزان 70 هزار مگاوات ظرفيت نصب شده به 10 برابر ظرفيت نصب شده در مقايسه با سال 1357 خواهيم رسيد. در حاليكه جمعيت كشور در اين فاصله 2 برابر شده است، ظرفيت نصب شده با همت واحدهاي توسعه‌اي صنعت برق به 10 برابر افزايش يافته است.
مهندس حائري همچنين در زمينه موفقيت در تبديل دانش به تكنولوژي و ارتباط با دانشگاهها گفت: با كمك دانشگاهيان، نهادينه كردن ارتباط صنعت و دانشگاه قدمهاي بزرگ و اساسي در تبديل دانش به تكنولوژي برداشته شده است كه به زودي همايشي نيز در زمينه نتايج به دست آمده برگزار خواهد شد.
وي افزود: ضمنا پس از توفيق در كسب رتبه پنجم در كنفرانس بين المللي سيرد سال 2011 در كشور آلمان و با همت دانشگاهها و مراكز پژوهشي و كاركنان صنعت برق در كنفرانس سيرد سال 2012 مقام اول براي صنعت‌برق ايران در كشور پرتغال به دست آمد و در كنفرانس بين المللي سيرد درسال 2013 كه در كشور سوئد برگزار مي شود ايران با 99 مقاله پذيرفته شده رتبه اول را در بين تمامي كشورهاي دنيا كسب كرده است.
وي يادآور شد: سيرد معتبرترين كنفرانس تخصصي در زمينه توزيع نيروي برق در دنيا است.
مهندس حائري همچنين در زمينه هوشمندسازي گفت: با توجه به اينكه استفاده از شبكه هاي هوشمند علاوه بر افزايش قابليت اطمينان و ايمني سيستم قدرت و بهبود راندمان به مديريت مصرف و كاهش آلودگي محيط زيست نيز كمك مي كند، ضمن انجام اقدامات بسيار چشمگير در اين زمينه، موضوع شبكه هاي هوشمند برق نيز در بيست و هفتمين كنفرانس بين المللي برق به 19 محور كنفرانس اضافه شد كه مقالاتي زيادي در اين ارتباط در كنفرانس ارايه شد.

6500 مقاله علمي در كنفرانس
مهندس حائري همچنين گفت: كنفرانس بين‌المللي برق با 27 دوره برگزاري مستمر و سالانه و چاپ و ارائه بيش از 6500 مقاله علمي در زمينه صنعت برق به بزرگترين و معتبرترين كنفرانس علمي منطقه تبديل شده است كه بي‌ترديد مي تواند گنجينه ارزشمندي براي كارشناسان صنعت برق و جامعه علمي كشور باشد.
وي ادامه داد: در سال جاري نيز دبيرخانه كنفرانس بين‌المللي برق تعداد 1444 مقاله از 344 سازمان مختلف  و 2156 نفر نويسنده دريافت كرد كه حدود 60 مقاله بيشتر از سال قبل است.
وي ادامه داد: مقالات دريافت شده با نظر كميته‌هاي علمي و تخصصي كنفرانس بين المللي برق در قالب 7200 فرم داوري براي اعلام نظر 1014 نفر از استادان دانشگاهها و مديران و كارشناسان و صاحب‌نظران صنعت برق ارسال شد.
مهندس حائري افزود: در سال جاري براي اولين بار مقالات پذيرفته شده در IEEE نمايه خواهند شد، بنابراين كميته‌هاي علمي تخصصي كنفرانس با دقت نظر بالائي بررسي مقالات را انجام دادند كه 386 مقاله پذيرفته شد.
وي ادامه داد: نويسنده اول 230 مقاله پذيرفته شده كنفرانس از دانشگاه و تعداد 156 مقاله پذيرفته شده نيز نويسنده اول آن از صنعت است، 83 مقاله هم داراي نويسندگان مشترك از صنعت و دانشگاه مي‌باشند.
وي ادامه داد: 233 مقاله در 5 سالن به صورت موازي طي 3 روز و تعداد 39 مقاله نيز به صورت پوستر ارائه شد.

نمايشگاه جانبي كنفرانس
مهندس حائري همچنين درباره نمايشگاه جانبي كنفرانس گفت: نمايشگاه جانبي كنفرانس براي معرفي آخرين دستاوردهاي صنعتي و تخصصي در كنار كنفرانس برپا شد.
وي ادامه داد: اين نمايشگاه با حضور بيش از يكصد شركت داخلي و خارجي ميزبان شركت كنندگان در كنفرانس بود كه بدون شك بازديد از اين نمايشگاه براي آشنايي بيشتر با تحولات اين صنعت بسيار مفيد بود.
وي يادآور شد: در حاشيه كنفرانس نيز ميزگرد و سمينار تخصصي پيش بيني شده بود كه علاوه بر چاپ برنامه زمان‌بندي كنفرانس و توزيع آن بين شركت كنندگان، اين برنامه از هفته هاي قبل در سايت كنفرانس نيز قرار گرفت كه با توجه به تنوع مقاله‌ها و سمينارها، علاقه‌مندان مي‌توانستند با مراجعه به آن وقت خود را با زمان ارائه مباحث مورد علاقه تنظيم و حداكثر استفاده را به عمل آورند.
مهندس حائري همچنين درباره اهداف كنفرانس خاطرنشان كرد: يكي از اهداف كنفرانس اين است كه در زمينه چشم‌انداز و اهداف تخصصي صنعت برق قدم بردارد و به منظور هم سويي با جهت‌گيري جهاني صنعت برق كشور و همگامي با اهداف و سياست‌هاي كلان وزارت نيرو، محورها و زمينه موضوعات مقالات علمي در چارچوب رويكرد جهاني و برنامه هاي وزارت نيرو در عرصه صنعت برق بوده است تا از ظرفيت‌هاي انديشمندان، پژوهشگران و كارشناسان براي بسترسازي اجراي برنامه‌ها و سياست‌هاي صنعت برق بهره لازم گرفته شود.

 
رتبه‌بندي مراكز علمي و صنعتي در ارايه مقاله
مهندس حائري رياست بيست و هفتمين كنفرانس بين‌المللي برق در مراسم اختتاميه اين همايش با اشاره به ارايه 10 مقاله در زمينه هوشمند‌سازي شبكه، مجموع محورهاي موضوعي مقالات را با 5 مورد افزايش نسبت به سال قبل 20 محور اعلام كرد و از رشد چشمگير دستاوردهاي صنعتي ناشي از فعاليتهاي تحقيقاتي در نمايشگاه جانبي كنفرانس امسال خبر داد.
مهندس حائري با اشاره به مشاركت 30 دانشگاه و پژوهشگاه كشور در ارايه مقالات به كنفرانس بيست و هفتم بيشترين مقالات ارسالي از سوي اين مراكز را به پژوهشگاه نيرو با 108 مقاله ارسالي و 57 مقاله پذيرفته شده مربوط دانست كه دانشگاه صنعتي اميركبير با 51 مقاله ارسالي و 15 مقاله پذيرفته شده، دانشگاه علم و صنعت با 41 مقاله ارسالي و 18 مقاله پذيرفته شده، دانشگاه تهران با 31 مقاله ارسالي و 12 مقاله پذيرفته شده ، دانشگاه فردوسي مشهد با 47 مقاله ارسالي و 12 مقاله پذيرفته شده به ترتيب در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند.
در اين رتبه‌بندي توزيع برق مشهد با 26 مقاله ارسالي و 7 مقاله پذيرفته شده، توزيع برق شهرستان تبريز با 5 مقاله ارسالي و 2 مقاله پذيرفته شده، توزيع برق استان گيلان و توزيع برق خراسان رضوي هر كدام با 4 مقاله ارسالي و 2 مقاله پذيرفته شده و توزيع برق تهران بزرگ با 21 مقاله ارسالي و 2 مقاله پذيرفته شده حايز بيشترين تعداد مقالات در بخش توزيع و مديريت توليد نيروگاههاي گازي خراسان، مديريت توليد برق شهيد رجايي و مديريت توليد برق آذربايجان شرقي در بخش نيروگاههاي كشور و برق  منطقه‌اي تهران با 46 مقاله ارسالي و 17 مقاله پذيرفته شده، برق منطقه‌اي خراسان با 19 مقاله ارسالي و 6 مقاله پذيرفته شده و برق منطقه‌اي اصفهان با 11 مقاله ارسالي و 3 مقاله پذيرفته شده حائز بيشترين تعداد مقالات ارسالي در بخش شركتهاي برق منطقه‌اي شدند.
همچنين شركت موننكوي ايران با 18 مقاله ارسالي و 9 مقاله پذيرفته شده و شركتهاي مهندسي مشاور نيروي خراسان، توس اشتات، منيران، بهراد و مشاور نيرو به ترتيب حائز بيشترين تعداد مقالات شركتهاي مهندسي مشاور در كنفرانس بيست و هفتم شدند.
در اين مراسم دكتر غفوري‌فرد با اشاره به بيش از 95 درصد خودكفايي در صنعت‌برق، از توانمندي‌ مهندسان ايراني در طراحي ترانسفورماتورهاي 750 كيلوولت خبر داد و تصريح كرد: «پيش از پيروزي انقلاب اسلامي، صنعت‌برق با 90 درصد وابستگي از احداث خطوط 63 كيلوولت نيز عاجز بود و هم‌اكنون به هاب منطقه‌اي توليد و تبادل انرژي الكتريكي تبديل شده است.»
مهندس غياث‌الدين دبير بيست و هفتمين كنفرانس بين‌المللي برق نيز تعداد مقالات ارسالي به كنفرانس را 380 مقاله و پذيرفته شده را 275 مقاله ذكر كرد كه طي 3 روز به طور شفاهي يا در قالب پوستر ارايه شد.
اين مراسم با اهداي لوح تقدير به 35 مقاله برتر از سوي مديرعامل شركت توانير همراه بود و دستاوردهاي بيش از 100 طراح و سازنده داخلي تجهيزات راهبردي صنعت‌برق در نمايشگاه جانبي نيز از سوي مديرعامل شركت توانير مورد بازديد قرار گرفت.
منبع : هفته نامه پيك برق
تاريخ چاپ : شنبه ، ١٣٩١-٠٨-٢٧
شماره چاپ : 855
چاپ شده در صفحه (هاي) : 1