حضور ايران در پروژه?هاي نيروگاهي 7 كشور دنيا

ايران همسنگ غول‌هاي نيروگاهي دنيا در حال اجراي پروژه‌هاي مختلف در كشورهاي جهان است. در حال حاضر گروه توليدي مپنا در كنار رقبايي چون زيمنس و آلستوم از آلمان و فرانسه در حال اجراي پروژه‌هاي بزرگ نيروگاهي در كشورهاي منطقه و حتي آفريقاست.
مديرعامل شركت مپنا در گفت‌وگو با خبرنگار «ايران» با اشاره به اجراي حدود دو ميليارد يورو پروژه در كشورهاي مختلف گفت: برخي از اين پروژه‌ها به اتمام رسيده، برخي در حال اجراست و برخي در دست امضاست.
عباس علي‌آبادي در خصوص جزئيات پروژه‌هاي نيروگاهي ايران در خارج از كشور افزود: هم‌اكنون شركت مپنا دو پروژه بزرگ نيروگاهي در كشور عراق در دست اجرا دارد.
وي با بيان اين‌كه سال گذشته دركشور عمان يك نيروگاه را به اتمام رسانديم، اظهار داشت: علاوه بر اين يك نيروگاه ديگر را در حال ساخت داريم. مديرعامل مپنا همچنين در خصوص پروژه‌هاي در حال مذاكره اين شركت تصريح كرد: در كشور الجزاير در كنار زيمنس و آلستوم در مناقصه احداث يك نيروگاه سيكل تركيبي شركت كرديم كه بزودي برنده آن اعلام مي‌شود. وي ادامه داد: در لبنان نيز براي احداث دو بلوك نيروگاه سيكل تركيبي در حال مذاكره هستيم. وي اضافه كرد: علاوه بر اين طرح‌ها، در كشورهاي امارات و قطر نيز قصد ساخت و راه‌اندازي نيروگاه داريم.
احداث 4 نيروگاه در سوريه
عباس‌علي آبادي در پاسخ به سؤالي درباره پروژه‌هاي نيروگاهي ايران در كشور سوريه گفت: ايران در حال حاضر چهار پروژه بزرگ نيروگاه سيكل تركيبي را در كشور سوريه در دست اجرا دارد. وي توضيح داد: اولين نيروگاه بزرگي كه ايران در نزديكي دمشق راه‌اندازي كرده، نيروگاه «تشرين» است كه 98 درصد پيشرفت فيزيكي دارد. وي اضافه كرد: اين نيروگاه 480 مگاواتي داراي دو واحد گازي و يك واحد بخار است كه واحدهاي گازي آن سنكرون (وارد مدار) شده و واحد بخار آن نيز بزودي راه‌اندازي خواهد شد.
مديرعامل مپنا با اشاره به نيروگاه ديگري به نام جندر در سوريه اظهار داشت: اين نيروگاه نيز كه به تازگي عمليات اجرايي آن آغاز شده با مشخصات فني نيروگاه تشرين تا تابستان سال آينده وارد مدار مي‌شود، به گفته وي هر كدام از اين نيروگاه‌ها با سرمايه‌اي حدود 280 ميليون يورو ساخته مي‌شود. وي درخصوص نيروگاه سوم تصريح كرد: نيروگاه سوم با نام «سويليه» به تازگي از سوي سوريه به شركت مپنا ابلاغ شده كه قرار است در محل نيروگاه قديمي دمشق ساخته شود. اين پروژه نيز با سرمايه‌گذاري حدود 300 ميليون يورو احداث خواهد شد. وي چهارمين نيروگاه را نيروگاه ناصريه سوريه معرفي كرد كه شركت مپنا در حال بررسي مسائل اقتصادي آن است.
شكستن ركوردهاي تازه نيروگاهي در تشرين
به گزارش خبرنگار اعزامي «ايران» به سوريه، مدير پروژه نيروگاه تشرين در بازديد خبرنگاران از اين پروژه با اشاره به ركوردهاي جديدي كه ايران در ساخت نيروگاه تشرين شكسته است، گفت: هر چند براساس قرارداد منعقد شده بين طرفين قرار بود اين پروژه طي 39 ماه ساخته شود ولي با ركورد جديدي پيش از فرارسيدن موعد، كل پروژه تحويل كارفرما مي‌شود. علي‌رضا مدرس افزود: در حال حاضر دو واحد گازي نيروگاه هر يك به ظرفيت 162 مگاوات در حال برق‌رساني به سوريه‌ است و واحد بخار آن تا قبل از پايان سال وارد مدار خواهد شد. وي درخصوص ساير شاخصه‌هاي مهم اين پروژه اظهار داشت: اين پروژه بعد از نيروگاه عمان دومين نيروگاهي است كه بطور كامل با تجهيزات 100 درصد ايراني ساخته شده است. وي همچنين اضافه كرد: پس از 3/7 ميليون ساعت كار انجام شده حتي يك حادثه كاري در اين پروژه اتفاق نيفتاده كه اين موضوع ركورد جديدي در عرصه جهاني محسوب مي‌شود. به گفته وي، پس از عملكرد درخشان ايران در پروژه تشرين، مسئولان سازمان برق سوريه از مپنا جهت حضور در مناقصه نيروگاه 400 ميليون دلاري خود دعوت كردند كه پس از طي تشريفات اين شركت برنده مناقصه آن شد و تا 28 ماه ديگر شاهد راه‌اندازي آن خواهيم بود. مدير پروژه نيروگاه تشرين ادامه داد: همچنين اجراي موفقيت‌آميز اين پروژه موجب شد مسئولان كشور همسايه يعني لبنان نيز از مپنا براي احداث نيروگاه دعوت كنند.
گفتني است قرارداد نيروگاه 484 مگاواتي تشرين در مرداد 1387 به امضا رسيد. واحد اول اين نيروگاه در آذر 88 و واحد آخر آن در شهريور 89 و بيش از 50 روز قبل از موعد مقرر قرارداد به شبكه برق سوريه وصل شده است.
منبع : روزنامه ايران
تاريخ چاپ : یکشنبه ، ١٣٨٩-٠٨-٠٢
شماره چاپ : 4633
چاپ شده در صفحه (هاي) : 10