گفت و گو با مهندس همايون حائري مديرعامل شركت توانير

نصب 56 هزار مگاوات ظرفيت نيروگاهي ركورد جهاني است
 
پس از انتصاب مهندس همايون حائري به سمت مديرعامل شركت توانير وي ضمن تاكيد بر استفاده از سرمايه‌هاي موجود از جمله تكاليف شركت توانير را افزايش راندمان نيروگاهها و كاهش تلفات شبكه برق دانست و همچنين توسعه خصوصي‌سازي، دستيابي به شبكه هوشمند با ايجاد زيرساخت‌هاي لازم، آينده‌نگري، دورانديشي، نوآوري و خلاقيت نيز از ماموريت‌ها و وظايف شركت توانير در دوره مديريت جديد است.
گفتگوي اولين شماره ماهنامه صنعت برق در سال جديد با مهندس همايون حائري درباره اين اهداف و راهكارهاي مديريت شركت توانير براي نيل به آن است.
مهندس همايون حائري مديرعامل شركت توانير وضعيت صنايع را شاخص مهمي در ارزيابي ميزان پيشرفت هر كشور مي‌داند كه البته لازمه پيشرفت و رشد اين بخش توسعه صنعت برق است و بايد با آينده‌نگري و دورانديشي در اين زمينه اقدام شود.
وي همچنين معتقد است: در همين زمينه بايد با استفاده از فن‌آوريهاي نوين و بهره‌گيري از سيستم‌هايي چون توليد همزمان برق و حرارت براي افزايش راندمان نيروگاه‌ها اقدام كرد. چرا كه افزايش بازده نيروگاه‌ها از مواردي است كه بايد مورد توجه جدي قرار گيرد.
مديرعامل شركت توانير دستيابي به شبكه هوشمند را از جمله وظايف شركت توانير در سال‌هاي آينده عنوان كرد و گفت: همچنين كاهش تلفات برق از ديگر وظايف مهمي است كه توجه جدي همه مسئولان برق را مي‌طلبد.
وي يادآور مي‌شود خوشبختانه هم‌اكنون توانمندي ساخت تمام تجهيزات مورد نياز صنعت برق در كشور وجود دارد.
مهندس همايون حائري درمجموع رفع خاموشي يك مشترك را زمينه‌ساز آينده‌اي روشن و ايده‌آل مي‌داند و در همين زمينه گفت:‌بايد تهديدها را به فرصت‌ها تبديل كنيم و اين تجربه‌اي است كه در اثر تحريم بدست آورده‌ايم به طوري كه توانمندي ساخت تجهيزات صنعت برق در داخل كشور به خوبي فراهم شده است.

آمادگي نيروگاهها در پيك مصرف امسال
مديرعامل شركت توانير تصريح كرد: تمام تلاش صنعت برق اين بود كه عمليات تعميرات واحدهاي اصلي نيروگاهي به ويژه واحدهاي بخاري تا آخر ارديبهشت ماه به اتمام برسد به همين منظور شركت توانير طبق تعهدات و قراردادهاي خود با وزارت نيرو عمل كرد و تمام واحدهايي را كه در تعميرات به سر مي‌بردند تا پايان ارديبهشت ماه به مدار توليد برگرداند.
وي همچنين افزود: وضعيت تعميرات نيروگاهي در حال حاضر بسيار عالي است و امسال ركوردي در اين زمينه شكسته مي‌شود. در سال جاري واحدهاي اورهال شده زودتر از موعد مقرر به مدار توليد بازگردانده مي‌شوند و اين يك ركورد خواهد بود. ضمن اينكه 3 هزار و 500 مگاوات ظرفيت جديد نيروگاهي وارد مدار مي‌شود.

تابستان امسال نبايد خاموشي داشته باشيم
مديرعامل شركت توانير معتقد است: بهره‌برداري از مهمترين مسايل بخش توليد است و بايد به آن نگاه كوتاه‌مدت، ميان مدت و بلندمدت داشت: بنابراين بايد بخش توليد و بهره‌برداري به روزشده و مشكلات آن با سرعت بيشتري حل شود. در همين رابطه در تابستان امسال بايد به نحوي برنامه‌ريزي كنيم كه همانند سال پيش هيچ زماني خاموشي نداشته باشيم. مهندس حائري همچنين گفت زماني مي‌توانيم آينده را بسازم كه امروز را باور كنيم و ديروز را انكار نكنيم.

نصب 56 هزار مگاوات ظرفيت نيروگاهي ركورد جهاني است
مهندس همايون حائري بيان مي‌كند: نصب 56 هزار مگاوات ظرفيت نيروگاهي در منطقه يك ركورد به شمار مي‌آيد و اين مهم از دستاوردهاي نظام جمهوري اسلامي است.
وي خاطرنشان مي‌كند: در دنيا مهمترين شاخص پيشرفت كشورها رشد صنعت آن كشور است و صنعت در حالي مسير رشد و تعالي را مي‌تواند طي كند كه صنعت برق رشد داشته باشد و رشد صنعت برق در گرو توليد برق و فعاليت نيروگاهها است.
وي با اشاره به ظرفيت‌هاي موجود در صنعت برق كشور گفت: با وجود تحريم‌ها، قابليت ساخت تمام تجهيزات مورد نياز اين صنعت در كشور موجود است و تمام تلاش خود را براي انجام تعهدات مشخص شده بكار خواهيم بست.
مهندس حائري در عين حال بر استفاده از سرمايه‌هاي موجود نيز تاكيد مي‌كند و مي‌افزايد: بايد آنچه كه نداريم بسازيم و آنچه را كه داريم به نحو كامل و خوب استفاده كنيم. وي از جمله تكاليف شركت توانير را افزايش راندمان نيروگاهها و كاهش تلفات برق عنوان كرد و گفت: اين موضوع نماد عيني استفاده حداكثر از سرمايه‌هاي موجوداست.
همچنين آينده‌نگري و دورانديشي، نوآوري و خلاقيت، توسعه خصوصي‌سازي، افزايش بازده نيروگاهها و كاهش تلفات شبكه برق و دستيابي به شبكه هوشمند با ايجاد زيرساخت‌هاي لازم از ماموريتها و وظايف شركت توانير در دوره جديد مديريت است.

پايش متمركز عملكرد توليد، توزيع و انتقال با سازوكار جديد
مهندس حائري مديرعامل شركت توانير اجراي اصل 44 قانون اساسي، واگذاري نيروگاهها و خصوصي‌سازي در صنعت برق را زمينه‌ساز  پايش عملكرد صنعت برق مبتني بر 6 شاخص اصلي عنوان كرد كه نتايج اين پايش به منظور حصول به يك داوري واقعي در اختيار شركت مديريت برق ايران قرار مي‌گيرد.
مهندس حائري با تاكيد بر لزوم آمادگي نيروگاهها، شركتهاي توزيع و بخش انتقال برق كشور براي مطابقت عملكرد خود با شاخصهاي تعيين شده، اين شاخصها را شامل 5 شاخص مربوط به صنعت برق و يك شاخص مربوط به فعاليتهاي برون‌ مرزي ذكر و تاكيد كرد: «صنعت برق ايران بايد نقش محوري تبادل انرژي در منطقه را برعهده بگيرد.»
مديرعامل شركت توانير در تبيين شاخصهاي صنعت برق گفت: «در بخش انتقال، شاخص امنيت شبكه تعيين شد كه ناظر بر اين موضوع است كه با توجه به حد استاندارد 5± درصد، در طول 8760 ساعت سال، ولتاژ شبكه انتقال برق كشور در حد مقادير نامي باشد.»
وي با اشاره به عملكرد خوب بخش انتقال در ارتباط با اين شاخص طي سال گذشته گفت: «اين شاخص از حالت قطع خط به سمت كيفي متمايل شده و درصد زماني خارج از ولتاژ نامي‌بودن بخش انتقال را نشان مي‌دهد كه در سال گذشته 4 صدم درصد بود.»
مهندس حائري تلفات و مديريت مصرف برق را 2 شاخص تعيين شده براي بخش توزيع ذكر كرد و افزود: «در زمينه تلفات بايد شبكه فشار ضعيف حذف و شبكه فشار متوسط گسترش يابد.»
وي با اشاره به رشد مثبت مصرف برق در كشور اين رشد را در دنيا منفي ذكر كرد و افزود: «هزار مگاوات كاهش مصرف برق در مقايسه با احداث يك نيروگاه هزار مگاواتي، 4 برابر ارزش افزوده بيشتر براي صنعت برق به همراه دارد.»
مديرعامل شركت توانير راندمان و خروج اضطراري را 2 شاخص تعيين شده براي پايش عملكرد بخش توليد و نيروگاههاي كشور عنوان كرد.
وي افزود: «در اين زمينه طي 5 سال راندمان نيروگاهها 5 درصد افزايش مي‌يابد. اين ميزان در سال 88 در حد 37 درصد تثبيت شد و سال 1390 به 39 درصد افزايش مي‌يابد.»
مهندس حائري تاكيد كرد: «امسال بايد با به مدارآوردن واحدهاي چرخه تركيبي و «ريپاورينگ» واحدها مراحل افزايش راندمان را تثبيت كنيم و براي انجام فعاليتهاي اساسي در اين بخش كميته‌اي نيز با پژوهشگاه نيرو تشكيل داديم.»
وي با اشاره به طرح هدفمندسازي يارانه‌ها افزود: «راندمان نيروگاهها تاثير به سزايي در درآمد شركتها خواهد داشت.»
مهندس حائري كاهش خروج اضطراري را بهترين شاخص ارزيابي عملكرد نيروگاهها به ويژه نيروگاههاي واگذارشده به بخش خصوصي ذكر كرد و افزود: «با تلاش مديران و متخصصان نيروگاهي، ميزان خروج اضطراري واحدها طي حدود 3 سال گذشته به ميزان قابل توجهي كاهش يافته و از 23 درصد به كمتر از 10 درصد رسيد كه در حد كشورهاي پيشرفته است.»
وي پايداري فركانس را شاخص پايش عملكرد برون‌مرزي ذكر كرد و افزود: «براي وصل‌شدن به شبكه برق اروپا بايد شاخص پايد‌اري فركانس را افزايش دهيم. اين شاخص نشان مي‌‌دهد چه ميزان از 8760 ساعت سال، فركانس شبكه در محدوده قابل قبول 0/03± درصد قرار داشته است.»
مهندس حائري افزود: «اين ميزان در سال 88 براي اولين بار در شبكه برق كشور به 99/96 درصد رسيد و در روسيه 99/999 است و براي اتصال به شبكه برق اين كشور بايد شاخص پايداري فركانس شبكه را افزايش دهيم.»
مهندس حائري با تاكيد بر لزوم مشاركت تمامي واحدهاي نيروگاهي كشور در عمليات كنترل فركانس، اين موضوع را يك تكليف عنوان كرد كه در عين حال ضريب تشويقي هم براي آن منظور خواهد شد.
وي گفت: «شرط لازم و كافي كنترل فركانس اين است كه «دروپ» واحدها در مدار باشد و نيروگاهها تنظيمات لازم را از شركت مديريت شبكه دريافت كنند.»
وي شرايط واحدهاي نيروگاهي در چند سال اخير را به جهت مشاركت نيروگاهها در عمليات كنترل فركانس مطلوب توصيف كرد و افزود: «قابليت كنترل فركانس در شبكه برق كشور هم‌اكنون حدود 15 هزار مگاوات است و با توجه به شرايط خشكسالي در كشور، مديريت واحدهاي نيروگاهي با كنترل فركانس به نحو مطلوبتري انجام مي‌شود.»

ايران محور تبادل برق در منطقه خاورميانه است
مهندس همايون حائري درباره چگونگي تبادلات برق ايران با كشورهاي همسايه و كشورهايي كه با ايران تبادل برق دارند گفت: تبادلات برق ايران در قالب واردات و صادرات بستگي به ذخيره شبكه برق دارد و زماني كه ذخيره بالا است مازاد نياز صادر مي‌شود.
وي افزود: در زمانهايي كه پيك مصرف اتفاق مي‌افتد، واردات از كشورهاي همسايه و كشورهايي كه با ايران تبادل برق دارند انجام مي‌شود و هم‌اكنون وضعيت تبادلات برق ايران با كشورهاي همسايه، در بهترين شرايط انجام مي‌گيرد اما در شرايط فعلي به اندازه كافي ذخيره در شبكه برق كشور وجود دارد و نيازي به واردات برق نيست.
وي تصريح كرد: ايران هم اكنون بالغ بر 800 مگاوات برق مازاد خود را به كشورهاي متقاضي صادر مي‌كند.
مهندس حائري تاكيد كرد: واردات برق ايران از كشورهاي همسايه، در قالب مبادلات، واردات و صادرات است و ايران هم‌اكنون به عنوان محوريت تبادل برق در منطقه به شمار مي‌رود.
وي اظهار داشت: مصرف كشور تابعي از واردات نيست.
وي همچنين افزود: رايزني با كشورهاي متقاضي دريافت برق از ايران در حال انجام است.

جايگاه برتر متخصصان نيروگاهي كشور در دنيا
مديرعامل شركت توانير در پايان صحبت‌هاي خود عنوان كرد: صنعت هر كشوري را افتخار آن كشور وصنعت‌برق را ‌تخصصي‌ترين صنعت توصيف كرد.
وي با اشاره به جايگاه خاص بخش توليد در صنعت برق، تلاشگران عرصه توليد برق را جزو سرمايه‌هاي ارزشمند كشور برشمرد و بخش نيروگاهي را افتخار ملي معرفي كرد.
مهندس حائري گفت: «علاوه بر اينكه شبكه برق كشور با برخورداري از 55 هزار مگاوات ظرفيت نيروگاهي رتبه هفدهم دنيا  و رتبه اول در منطقه را در اختيار دارد، ظرفيت نيروي انساني متخصص كشور در بخش نيروگاهي با توجه به برخورداري از انگيزه، تخصص، تجربه و دانش، همپاي يكي دو كشور اول در جهان است.»
تنظيم از: مهرناز تهراني
منبع : ماهنامه صنعت برق
تاريخ چاپ : جمعه ، ١٣٨٩-٠٢-٣١
شماره چاپ : 158
چاپ شده در صفحه (هاي) : 4-7