تعويض بوشينگ هاي 63 كيلوولت ترانسفورماتور هاي پست ترك آباد برق منطقه اي يزد

كارشناس بهينه سازي تجهيزات شبكه معاونت بهره برداري شركت برق منطقه اي يزد از تعويض، تست و راه اندازي بوشينگ 63 كيلوولت ترانسفورماتور هاي پست ترك آباد خبر داد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت برق منطقه اي يزد، عبدالرحيم عزيزي با اشاره به تعويض، تست و راه اندازي 8 دستگاه بوشينگ 63 كيلوولت ترانسفورماتور هاي T1 و T2 پست ترك آباد افزود: اين اقدامات در قالب پروژه هاي اصلاح و بهينه سازي سال 99 در شركت انجام شده است.
وي تصريح كرد: بوشينگ هاي نصب شده بر روي 16 ترانسفورماتور شبكه فوق توزيع از نوع خمره اي بوده و به علت خازني نبودن اين بوشينگ ها و ابتدايي بودن تكنولوژي ساخت آن ها، راد (سر هاي سيم پيچ ترانسفورماتور) با عايق يكنواخت به ترمينال HV متصل شده و تنها نقش نگهدارنده ترانسفورماتور را ايفا مي كنند.
عزيزي ادامه داد: بر همين اساس امكان انجام تست هاي عايقي در اين بوشينگ ها وجود نداشته و اين نوع بوشينگ ها فاقد قابليت ارزيابي و پايش هستند.
همچنين فقدان موجودي بوشينگ هاي خمره اي به عنوان لوازم يدكي در انبار، دشواري تامين اين بوشينگ ها به علت خارج شدن از خط توليد، فرسودگي و نشتي زياد و تحميل هزينه هاي تعمير و نگهداري و خروج ترانسفورماتور ها منجر به تعريف پروژه اصلاح و بهينه سازي اين نوع از بوشينگ ها در دفتر فني انتقال شركت شد.
وي با اشاره به در اولويت قرار گرفتن ترانسفورماتور هاي پست ترك آباد در اين پروژه با توجه به آمار بالاي خرابي آن ها خاطرنشان كرد: بوشينگ هاي جديد خازني اين پست از نوع NGB انتخاب شده و با در نظر گرفتن تمامي شاخص هاي محيطي و فني ترانسفورماتور ها، بهينه سازي و در كوتاه ترين زمان ممكن نصب شدند.
عزيزي گفت: با توجه به عمر بالاي ترانسفورماتور ها و روغن عايقي آن ها، همزمان با تعويض بوشينگ ها، عمليات تصفيه فيزيكي روغن ترانسفورماتور ها (سيركولاسيون) به منظور ارتقاي ولتاژ شكست روغن و حذف ذرات معلق در روغن انجام شده و كيفيت روغن عايقي ترانسفورماتور ها بهبود يافت.
كارشناس بهينه سازي تجهيزات شبكه معاونت بهره برداري شركت برق منطقه اي يزد با اشاره به اينكه بوشينگ هاي خمره اي دمونتاژ شده پس از بسته بندي مناسب، براي استفاده به عنوان لوازم يدكي ساير ترانسفورماتور ها به انبار شركت منتقل شده اند، افزود: بالا بودن عمر مفيد و كيفيت ساخت، مجهز بودن به ترمينال تست، امكان اندازه گيري ظرفيت خازني و ضريب تلفات عايقي، امكان پايش آنلاين و مداوم وضعيت بوشينگ ها از مزاياي بوشينگ هاي جديد نسبت به بوشينگ هاي خمره اي است.

کد خبر : 96813
تاریخ : شنبه ، ١٤ فروردین ١٤٠٠ ٠٩:٤٤
تعداد بازديد : ٤٩
فرستنده خبر : عليرضا عسكري