پويش همدلي انرژي در زنجان اجرا مي شود

شوراي اداري استان با حضور نماينده ولي فقيه و فرماندار استان زنجان با هدف مديريت مصرف انرژي استان در فصل زمستان برگزار شد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق استان زنجان، شوراي اداري استان با حضور نماينده ولي فقيه ، فرماندار، نمايندگان شهرستان هاي زنجان و طارم در مجلس شوراي اسلامي و مجلس نمايندگان ، مديران دستگاه هاي اجرايي به صورت حضوري و ويدئو كنفرانسي برگزار شد.
حجت الاسلام علي خاتمي نماينده ولي فقيه در استان زنجان از مديران اجرايي در سطح استان قدرداني و بر اهميت رعايت موازين شرع در خصوص مديريت مصرف انرژي تاكيد كرد.
وي با اشاره بر اهميت تبليغ و آگاه سازي مردم، خاطرنشان كرد: مديران دستگاه هاي اجرايي با همكاري هنرمندان زنجاني مي توانند بر موضوعات تبليغي موثر، نظير زنده كردن دوباره بابا برقي و استفاده از راه هاي خلاقانه در جهت اطلاع رساني و ترويج فرهنگ صحيح اصلاح الگوي مصرف گام بردارد.
رضا عسگري فرماندار استان زنجان در جلسه شوراي اداري ضمن تقدير و تشكر از مديران استاني در خصوص اجراي طرح هاي مديريت مصرف در سطح استان اظهار كرد: با توجه به اين كه كشور ما از لحاظ ميزان مصرف انرژي جز كشورهاي پر مصرف محسوب مي شود، منظور از صرفه جويي در انرژي، ايجاد شرايط سخت براي هم وطنانمان نيست ، و مردم فهيم استان در بخش خانگي و در دستگاه هاي دولتي با انجام چند راهكار ساده براحتي مي توانند حتي بيشتر از ميزان مد نظر( 10 درصد) صرفه جويي كنند.
وي با اشاره به اقدامات اخير در فرمانداري استان زنجان به منظور مديريت مصرف برق، كه در طول روز، برق مورد نياز از ژنراتوراضطراري فرمانداري تامين مي شود، ابراز داشت: دستگاه هاي اداري بايد با مديريت در مصرف انرژي و توجه به كاهش مصرف در طول ساعات اداري و به صفر رساندن آن در خارج از ساعات اداري به صنعت گاز كشور كمك كنند.
عليرضا عليزاده مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان زنجان در اين نشست عنوان كرد: با توجه به اين كه حدود 90 درصد سوخت نيروگاه هاي حرارتي با سوخت طبيعي گاز تامين مي شود، در شرايط سرد و زمستاني به منظور جلوگيري از قطعي گاز و گرماي خانه هاي همشهريان ، صنعت برق كشور با همكاري صنعت گاز در تلاش براي تعادل مصرف انرژي در حوزه برق و گاز است.
عليزاده با اشاره به اقدامات اين شركت در جهت كاهش ميزان مصرف برق و به تبع آن كاهش ميزان مصرف گاز طبيعي تاكيد كرد: شركت توزيع نيروي برق استان زنجان با همكاري شهرداري و راهداري همزمان با سراسر كشور اقدام به تعديل روشنايي معابر ، فضاهاي سبز و جاده هاي استان( با توجه به مناطق حادثه خيز و ضروري) كرده و علاوه بر تعديل روشنايي با برگزاري مانور مشترك با شركت گاز استان به رصد و پايش سازمان ها و ادارات در جهت كاهش مصرف برق و گاز پرداخته است.
وي يكي از مهم ترين اقدامات اخير اين شركت را برگزاري مانور جمع آوري ماينر هاي غير مجاز اعلام كرد و افزود: در اين مدت 900 ماينر پس از اجراي اين مانور جمع آوري شده است و همچنان با همكاري پرسنل اين شركت و مردم استان زنجان جمع آوري رمز ارزهاي غير مجاز ادامه دارد .
مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان زنجان با معرفي پويش ملي همدلي انرژي افزود: اين پويش به صورت ملي راه اندازي شده و با هدف تشويق شهرستان هاي استان با هدف كاهش مصرف انرژي نسبت به دوره مشابه سال قبل طرح ريزي شده است.
وي افزود: با توجه به پويش همدلي انرژي، هر شهرستاني كه بيشترين كاهش مصرف را داشته باشد، مشمول پاداش با نرخ انرژي وارداتي به ازاي هر كيلووات ساعت كاهش انرژي خواهد شد واين مبلغ صرف خريد تجهيزات مورد نياز شهرستان ها از جمله اتوبوس هاي حمل و نقل عمومي، تبلت براي دانش آموزان نيازمند، دستگاه هاي اكسيژن ساز و غيره با آرم همدلي انرژي خواهد شد.
وي ادامه داد: با توجه به تفاوت نرخ انرژي وارداتي و عادي ، مبالغ تشويقي در اين پويش كه مخصوص شهرستان هاي كم مصرف است، به صورت ميلياردي برآورد مي شود.
عليزاده به منظور برخورداري استان زنجان از مشوق هاي ياد شده ،از مسئولين شهرستان هاي استان درخواست كرد تا با شركت توزيع نيروي برق همكاري كنند.
وي تاكيد كرد : اين مشوق ها علاوه بر مشوق هاي قبلي تعيين شده توسط وزارت نيرو است، و مردم فهيم استان مي توانند با مديريت مصرف برق، علاوه بر بهره مندي از طرح برق اميد و تخفيف 100 درصدي در قبض برق خود، در جهت توسعه و پيشرفت استان ياريگر خدمت گزاران خود باشند.
وي در پايان خاطر نشان كرد: شركت توزيع نيروي برق استان زنجان باهمكاري و تلاش مديران اجرايي و مردم فهيم استان و با بهره گيري از روش هاي نوين در جهت كاهش مصرف برق , علاوه بر بهره مندي از مشوق هاي در نظر گرفته شده در پويش همدلي انرژي، به ذخيره انرژي در سطح كشوركمك مي كنيم .

کد خبر : 96160
تاریخ : شنبه ، ٠٤ بهمن ١٣٩٩ ١٣:٢٧
تعداد بازديد : ١٩١
فرستنده خبر : علي زرگري