وزير نيرو خبر داد

آمادگي ايران براي تشكيل صندوق سرمايه گذاري مشترك ميان تهران و بغداد /امكان رفع موانع مبادلات تجاري با بهره گيري از اقتصاد ديجيتال

وزير نيرو گفت: در حوزه صادرات خدمات فني و مهندسي به عراق آمادگي داريم كه امكان تشكيل صندوق سرمايه گذاري مشترك را بين دو كشور فراهم كنيم تا از اين طريق بخش هاي خصوصي دو كشور بتوانند با امكان بيشتري طرح هاي خود را به اجرا دربياورند.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از پاون، «رضا اردكانيان» صبح امروز - سه شنبه - در آئين آغاز به كار چهارمين كميسيون مشترك اقتصادي توسعه همكاري هاي ايران و عراق كه با حضور مديران عالي رتبه دو كشور و تني چند از فعالان اقتصادي در ساختمان ستادي وزارت نيرو برگزار شد، افزود: در زمينه انرژي، برق و گاز و همچنين منابع آبي، آمادگي داريم توافق هاي انجام شده را عملياتي و همچنين توافقنامه هاي جديدي را در چارچوب موافقت نامه هاي قانوني موجود تدوين كنيم و همكاري هاي دو كشور در اين دو عرصه نيز توسعه پيدا كند.

وي افزود: اين اجلاس بعد از شش سال وقفه، امروز و فردا در تهران برگزار مي شود و مصادف با نخستين سالگرد شهادت حاج قاسم سليماني و حاج ابومهدي المهندس است كه اين شهادت و سالگرد را به پيشگاه رهبران، دولت و مردم دو كشور دوست و برادر تسليت و تعزيت عرض مي كنم.
اردكانيان گفت: اميد است اين اجلاس كه با حضور فعال هيئت بلندمرتبه عراقي و ايراني در بخش هاي دولتي و خصوصي ادامه خواهد يافت و با مذاكرات دو جانبه دو هيئت به امضاي اسنادي در توسعه همكاري ها منجر خواهد شد، مسير توسعه روابط اقتصادي و تجاري را هموارتر كند.
وزير نيرو اضافه كرد: بعد از سفر رئيس جمهوري اسلامي ايران به عراق و سفر نخست وزير فعلي و نخست وزير سابق عراق به تهران و توافق هايي كه در سطوح عالي ميان رهبران دو كشور انجام گرفته اميد است كميسيون مشترك همكاري هاي اقتصادي بتواند طرح هاي اجرايي مربوط به عملي كردن منويات رهبران سياسي دو كشور را به نتيجه برساند.
وي گفت: براي توسعه مناسبات تجاري نيازمند موافقت نامه هاي متعددي از جمله اجتناب از اخذ ماليات مضاعف، تشويق و حمايت از سرمايه گذاري متقابل، تعرفه ترجيحي، همكاري هاي گمركي و توافق هايي از اين دست هستيم كه اميدواريم مراحل تدوين، امضا و پيگيري آنها در دستور كار قرار بگيرد.
وزير نيرو گفت: بحث توسعه خطوط مواصلاتي بين دو كشور و تسهيل امر حمل و نقل از جمله حمل يك سره كالا نقش مهمي در توسعه روابط تجاري خواهد داشت، اميدواريم با مذاكرات پيش رو و جلساتي كه وزير تجارت عراق با وزراي ايراني و مقام هاي مسئول و همچنين با معاون اول رئيس جمهوري در خلال سفر خواهند داشت، قدم هاي خوبي نيز در اين عرصه برداشته شود.
وي افزود: در عرصه مسائل بهداشتي و درماني، آمادگي داريم ضمن عملياتي كردن توافق هاي قبلي، در زمينه مبارزه با بيماري كوويد 19 هم در اين ايام از امكاناتي كه در كشور ما فراهم است خواهران و برادران عراقي نيز بهره مند باشند.
اردكانيان گفت: به عنوان جمهوري اسلامي ايران، عمران و آباداني و مصالح كشور خودمان را در عاري شدن منطقه از حضور بيگانگان مي دانيم و اين امر مستلزم توسعه توانايي هاي مردم منطقه در رفع حوادث و نيازهاي خودشان است.
وي ادامه داد: از اين حيث در راستاي مصالح كشور ايران و همچنين منطقه آمادگي و اشتياق داريم كه همه تجربيات، دانش و تخصص خود را در جهت رفع نيازهاي همسايگان خود در طبق اخلاص عرضه كنيم كه حضور شركت ها و سرمايه گذاران و كارآفرينان و توليد كنندگان ايراني در بازارهاي كشورهاي همسايه دقيقا از همين سياست و راهبرد سرچشمه مي گيرد.
وي اضافه كرد: اميدواريم هر چه وسيع تر و سريع تر، همسايگان ما به خوداتكايي در رفع نيازهاي تخصصي خود برسند، همانگونه كه ما اين مسير را در چهار دهه گذشته با وجود جنگ نظامي و جنگ اقتصادي تحميلي و همه تحريم ها پشت سر گذاشتيم و دستاوردهاي ارزنده اي داشتيم، با اشتياق اين توانمندي ها و تجربيات را در راستاي مصالح خود و منطقه به خواهران و برادران خود در كشورهاي همسايه عرضه مي كنيم.
وزير نيرو خاطرنشان كرد: اميدواريم اين اجلاس نقطه روشني در زمينه توسعه روابط اقتصادي باشد تا در آينده نزديك شاهد به بار نشستن نتايج آن در عرصه كار و فعاليت در دو كشور باشيم.

امكان رفع موانع مبادلات تجاري با بهره گيري از اقتصاد ديجيتال


"علاء احمد الجبوري" وزير تجارت عراق و رئيس عراقي كميسيون مشترك اقتصادي ايران و عراق در چهارمين كميسيون مشترك اقتصادي توسعه همكاري هاي ايران و عراق اظهار كرد: امروز براي رفع موانع و مشكلات موجود در صدر هيئتي به تهران آمديم تا در كميسيون مشترك اقتصادي همكاري هاي دو كشور شركت و موضوعات مهم اقتصادي دو كشور را با هم بررسي كنيم.
وي اضافه كرد: شرايط و مسائل اقتصادي در دنيا بعد از همه گيري كرونا فضاي متفاوتي را نسبت به دوره قبل از اين بيماري ايجاد كرده كه بر اين اساس لازم است توافقنامه هاي اقتصادي با توجه به داده هاي موجود و نسبت به شرايط حاضر بازنگري شود .
به گفته رئيس عراقي كميسيون همكاري هاي مشترك اقتصادي ايران و عراق، حضور هيئت بلندپايه عراقي در اين اجلاس نشان دهنده جديت اين كشور براي همكاري با جمهوري اسلامي ايران است تا موانع موجود و نيازهاي فني كشور عراق را شناسايي و برطرف كرده و اقدامات لازم را به صورت عملياتي انجام دهد.
وي افزود: اميدواريم با توافقات انجام شده بتوانيم نقش همه دستگاه ها و وزارتخانه ها را مشخص كنيم تا شرايط و محيطي مناسب براي اجراي اقدامات داشته باشيم.
وزير تجارت عراق با اشاره به كشورهاي داراي منابع نفتي يادآور شد: امروز در شرايط همه گيري كرونا كشورهايي كه اقتصاد آنها وابسته به نفت است با چالش روبرو بوده و كشورهايي كه در راستاي اتكا به منابع غير نفتي حركت كرده بودند موفقيت بيشتري نسبت به ديگران دارند.

وي با اشاره به اهميت اقتصاد ديجيتال گفت: امروز در دنيا اقتصاد ديجيتال از اهميت بسزايي برخوردار بوده و مي توانيم در استفاده از اقتصاد ديجيتال و مبادلات تجاري موانع را بررسي و به اين مسئله توجه كنيم.

وزير تجارت عراق به چهارمين اجلاس همكاري هاي اقتصادي دو كشور اشاره و اظهار كرد: با توجه به روابط مهم جمهوري اسلامي ايران و عراق، هر دو كشور مي توانند با به اشتراك گذاري تجربيات و دانش هاي فني خود به يكديگر كمك كرده تا در مسائل مهم اقتصادي همكاري هاي خوبي داشته باشيم.

الجبوري در پايان سخنان خود گفت: جغرافيا و جايگاه سياسي كشورهايي كه در كنار دريا ساكن هستند مي تواند فرصت خوب و موثري براي همكاري هاي مهم و سودمند باشد.

کد خبر : 96005
تاریخ : سه شنبه ، ٢٣ دی ١٣٩٩ ١١:٤٠
تعداد بازديد : ٨٥
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور