معاون هماهنگي توزيع توانيرخبر داد

كاهش يك ميليون ليتري مصرف سوخت نيروگاه ها با تعديل روشنايي ها

معاون هماهنگي توزيع توانير با اشاره به اين كه با اجراي طرح تعديل روشنايي ها در بزرگراه ها و معابر اصلي، 300 مگاوات از مصرف برق كاسته شده است، خاطرنشان كرد: اين طرح تاكنون كاهش يك ميليون ليتري مصرف سوخت نيروگاه هاي كشور را به دنبال داشته است.

به گزارش پايگاه خبري توانير، مهندس غلامعلي رخشاني مهر با اشاره به اين كه هم اكنون 9 ميليون چراغ روشنايي در كشور نصب شده كه اين رقم بسيار بيشتر از استاندارد هاي بين المللي است خاطرنشان كرد: در حاضر بيشتر چراغ هاي نصب شده در بزرگراه ها از نوع لامپ هاي 400  وات است كه با بررسي هاي صورت گرفته مشخص شد در بسياري از نقاط مي توان اين لامپ ها را به 100 وات تغيير و از ظرفيت  آن براي كاستن از مصرف سوخت نيروگاه ها بهره برد.

معاون هماهنگي توزيع توانير با اشاره به اين كه با اجراي طرح تعديل روشنايي ها در بزرگراه ها و معابر اصلي، 300 مگاوات از مصرف برق كاسته شده است، خاطرنشان كرد: اين  طرح تاكنون  كاهش يك ميليون ليتري مصرف سوخت نيروگاه هاي كشور را به دنبال داشته است.
رخشاني مهر تامين انرژي در زمستان  را چالشي جهاني دانست و اضافه كرد: بررسي هاي صورت گرفته در بخش هاي مختلف مصرفي ، نشانگر آن است كه مي توان تا 2 هزار مگاوات مصرف برق را كاهش داد كه همين ميزان مي تواند كمك بسيار زيادي به تامين سوخت نيروگاه ها داشته باشد.
وي با اشاره به اين كه برنامه عملياتي در اين زمينه به شركت هاي برق منطقه اي و توزيع سراسر كشور ابلاغ شده است، خاطرنشان كرد: درهمين راستا مصرف انرژي شركت ها به صورت روزانه  مورد پايش قرار مي گيرد .
رخشاني مهر در عين حال با بيان اين كه بررسي دما نيز نشانگر آن بود ميانگين دما نسبت به ميانگين 10 سال گذشته تغييري نداشته است با اين حال در سال جاري شاهد افزايش مصرف انرژي در كشور هستيم كه به اين منظور به دنبال جلب همكاري مشتركان صنعتي و كشاورزي براي كاهش مصرف انرژي و كاهش روشنايي معابر،ميادين، پارك ها و تابلوهاي تبليغاتي هستيم كه در كاهش مصرف برق و  در نتيجه به طور مستقيم در كاستن از ميزان گاز مصرفي نيروگاه ها اثرگذار است.
معاون هماهنگي توزيع توانير در عين حال از برنامه ريزي و انجام تبليغات تلفيقي گسترده براي تشويق مردم در بهينه سازي مصرف انرژي (برق و گاز) خبر داد و گفت: كنترل مصرف در همه دستگاه هاي اداري از ديگر برنامه هايي است كه به اجرا در آمد.
رخشاني مهر در عين حال تاكيد كرد: در خصوص تعاملات ميان دستگاهي، نيازمند برنامه ريزي و هماهنگي هاي بيشتري هستيم.

کد خبر : 95867
تاریخ : یکشنبه ، ١٤ دی ١٣٩٩ ١٠:٣٠
تعداد بازديد : ٢٤٥
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور