وزير نيرو در آيين آغاز رسمي طرح برق اميد

اصلاح مصرف، اصلي ترين وجه طرح برق اميد و سنگ بناي تحولات در ساير بخشهاست

دكتر رضا اردكانيان در آيين آغاز رسمي طرح برق اميد، اصلاح مصرف را اصلي ترين وجه طرح برق اميد و سنگ بناي تحولات در ساير بخش ها عنوان كرد.

به گزارش پايگاه خبري توانير؛ دكتر رضا اردكانيان وزير نيرو در آيين آغاز رسمي طرح برق اميد كه با حضور مهندس همايون حائري معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي، مهندس محمد حسن متولي زاده مديرعامل، مهندس غلامعلي رخشاني مهر معاون هماهنگي توزيع و دكتر مصطفي رجبي مشهدي معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي شركت توانير و ارتباط تصويري با مديران عامل شركت هاي توزيع برق كشور در مركز پايش صنعت برق برگزار شد، آغاز بهره مندي مردم از طرح برق اميد را اعلام و اصلاح مصرف را به عنوان اصلي ترين وجه اين طرح ملي كه سنگ بناي اصلاح رفتار مصرفي در ساير بخشهاست، مورد تاكيد قرار داد.
وزير نيرو با قدرداني از تلاش و فعاليت مديران عامل و اعضاي هيات مديره شركتهاي توزيع، خدمتگذاري به مردم را يك توفيق بزرگ و فرصتي ارزشمند توصيف كرد كه بايد به دور از هر گونه منت نسبت به مردم، دولت و سازمان تداوم يابد.
دكتر اردكانيان اصلي ترين وجه طرح برق اميد را موضوع «اصلاح مصرف» عنوان كرد و از تصويب اين طرح از سوي هيات دولت خبر داد كه هيات تطبيق قوانين مجلس شوراي اسلامي نيز بدون ذكر ايراد قانوني، بر اين طرح صحه گذاشته و سرآغاز زنجيره اي از تحولات اصلاح مصرف انرژي از جمله بحث قيمت، اقتصاد برق و پايايي است.
وي تأكيد كرد: اصلاح مصرف باعث مي شود جامعه اي با تاب آوري بالاتر داشته باشيم و پايداري جامعه و آسايش مردم تنظيم شود بنابر اين بايد سهم و نقش خود را در اين فرصتي كه به ما داده شده و اصلي ترين اتفاق عرصه انرژي كشور محسوب مي شود، بدانيم و نسبت به آن جوابگو باشيم."
وزير نيرو اظهار داشت:" اعتقاد داريم اصلاح مصرف بايد از واحد خانواده آغاز شود كه تأثير خود را بر ساير بخشهاي مصرف نيز خواهد گذاشت و بايد توجه كنيم اگر مسايل و ملاحظات آن به خوبي ديده نشود، اصلاح مصرف در ساير بخشها نيز با صعوبت رو به رو خواهد شد."
وي تغيير ريل و جابه جايي از يك پارادايم مديريتي و نظام ارزشي كه پيش از اين ميزان بالاي پيك تابستان را ملاك قرار مي داد، حايز اهميت دانست و جايگزيني نظام ارزش مبتني بر «اصلاح مصرف» را مورد تاكيد قرار داد كه در اين تحول، توليد و عرضه برق صرفاً شاخص برازندگي مديريتي تلقي نمي شود بلكه آنچه شركتها در اصلاح مصرف انرژي مردم انجام مي دهند، شاخص شايستگي و برازندگي مديريتي است و صنعت برق بايد اين تغيير ريل را بدون آنكه مردم احساس نارضايتي كنند، انجام دهد كه كار بزرگي است و در كارنامه مديريتي مديران اين صنعت ثبت و ضبط مي شود.
وزير نيرو تصريح كرد:" ما مي خواهيم پرونده قطوري را به نام «اصلاح مصرف» باز كنيم كه انشاءا.. در همين دولت آثار و بركات اين طرح، خود را نشان مي دهد و تضميني براي اصلاح اقتصاد برق و پايداري عرضه انرژي در كشور خواهد بود."
وي افزود:"بايد عادات بد مصرفي در آب و انرژي كنار گذاشته شود تا بتوانيم با مصرف صحيح، عرضه بيشتر توليد و كالا را رقم بزنيم. بنابراين اصلي ترين محور «اصلاح مصرف» است كه از اول آبان آغاز مي شود و بايد تمركز كار، برنامه ريزي و اقداماتمان روي گروه هدف كه بخش پرمصرفهاست متمركز شود و طراحيها، تبليغات، شناسايي ها و اطلاع رسانيها معطوف به اين گروه از مشتركان باشد.
دكتر اردكانيان اصلاح مصرف 4 ميليون و 400 هزار مشترك پرمصرف را هدف اصلي اين طرح برشمرد و لزوم توجيه مشتركان پرمصرف نسبت به نتايج مصرف بي رويه و ارايه راهكارهاي اصلاح مصرف به آنها را مورد تأكيد قرار داد.
وزير نيرو افزود:" بايد ثقل توجه، برنامه ريزي و اقداماتمان روي مشتركان پر مصرف متمركز شود و جامعه به درستي احساس كند ما منافع اقتصادي و پاسخگويي به تامين برق مشتركان را در كوچك شدن اين گروه دنبال مي كنيم."
دكتر اردكانيان با اشاره به جلسات منظم ستاد برق اميد و پايبندي شركت هاي توزيع به دستورالعمل هاي اين ستاد افزود:" اين ميدان، ميدان رقابت ونوآوري هم هست و ستاد برق اميد بايد رقابت شركت هاي توزيع در اين عرصه را لحاظ كند و ضمن رعايت خطوط اصلي اين طرح از سوي شركت ها، نوآوريهاي خاص هر منطقه و استان مد نظر قرار بگيرد."
وزير نيرو سرعت بخشي به روند عملياتي شدن پنلهاي خورشيدي در طرح برق اميد را حايز اهميت و تضميني بر پابرجايي اين طرح عنوان كرد كه بايد طي 2 ماه آينده بخشي از مشتركان به آن تجهيز شوند.
دكتر اردكانيان تصريح كرد: مصلحت و پايداري كار ما بر اين اساس است كه مشترك به طور شفاف از چرايي و چگونگي مصرف، محاسبه قبض برق و نتيجه ادامه روند مصرف خود آگاه شود و اين يك كار جمعي است كه شركت ها بايد همانند برنامه 099 به آن بپردازند.
وي افزود:" برق اميد، طرح بزرگي است كه گام اول آن بسيار اهميت دارد و اگر اين گام را صحيح و اصولي برداريم، شما مديران صنعت برق در پي ريزي اين بناي ارزشمند سهيم خواهيد بود و گزارش عملكرد شركت ها نيز از نزديك پايش و به دولت تقديم مي شود."
وزير نيرو با اشاره به همكاري فوق العاده دولت و رييس جمهور با اين طرح گفت:"انتظار مي رود طي 2 ماه آينده بتوانيم گزارش كمي و مبتني بر ارقام از نتايج حاصل شده و تغيير رفتار مردم ارايه دهيم."

کد خبر : 94938
تاریخ : سه شنبه ، ٢٩ مهر ١٣٩٩ ١٦:٤٥
تعداد بازديد : ٣٠٥
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور