وزير نيرو در جمع خبرنگاران

هدف اصلي طرح برق اميد، اصلاح مصرف مشتركان است

وزير نيرو گفت: هدف اصلي طرح برق اميد، اصلاح مصرف است؛ يعني وزارت نيرو درصدد است كه در ابعاد مختلف وضعيت مصرف انرژي را به سمت بهتر شدن سوق دهد.

به گزارش پايگاه خبري توانير،  «رضا اردكانيان» روز سه شنبه در حاشيه آيين بهره برداري از دو پروژه ساز و كاري صنعت برق كشور در بيست و چهارمين هفته از پويش #هرهفته_الف_ب_ايران، در جمع خبرنگاران با اشاره به اجراي طرح برق اميد از ابتداي آبان ماه سال جاري اظهار كرد: اين طرح مانند طرح هاي ديگر در ابتداي راه خودش طبيعتا مي تواند با برداشت ها و اهداف متفاوتي براي ديگران همراه باشد، اما قطعا در طول مسير ابعاد و مسير اصلي خودش را نشان مي دهد.

وي افزود: هدف اصلي طرف برق اميد، اصلاح مصرف است يعني وزارت نيرو بنا دارد كه در ابعاد مختلف وضعيت مصرف انرژي را به سمت بهتر شدن سوق دهد و براي بهتر شدن مصرف انرژي بايد به تمام بخش ها اعم از خانگي، صنعتي و غيره توجه كنيم.
وزير نيرو خاطرنشان كرد: يكي از اين بخش هايي كه بايد به سمت اصلاح حركت كند، بخش خانگي است و از آنجايي كه عمدتا تمام بخش ها روز خود را از خانه شروع مي كنند، هر اصلاحي در مصرف آب و برق از واحد خانواده مي تواند موجب تاثير ساير بخش ها از اين اصلاح شود.
وي با اشاره به مصرف بالاي پر مصرف ها يادآور شد: در واحد خانواده ما مشتركاني با عنوان پر مصرف داريم كه شايد نصف مشتركان كم مصرف باشند، اما مصرف انرژي آنها 6 برابر مصرف مشتركان كم مصرف است.
اردكانيان تاكيد كرد: ما با اجراي اين طرح مي خواهيم قشر پر مصرف ها را به حضور در جمع خوش مصرف ها تشويق كنيم و با تشويق كم مصرف ها به ماندن در همين سطح مصرفي نيز پذيراي گروه هاي جديد باشند.
وي با بيان اينكه طرح برق اميد از ابتداي آبان ماه اعمال خواهد شد، گفت: بر آوردي كه همكاران من از عملكرد مشتركان داشتند، از حدود 29 ميليون مشترك خانگي 8.4 دهم ميليون مشترك در مناطق مختلف كشور جزو دسته كم مصرف ها هستند و تا زماني كه به حد مشخص و تعريف شده پايبند باشند، قبض صادر شده براي آن ها صفر خواهد بود.
وزير نيرو با اشاره به اثر اين طرح در صنايع نيز گفت: وقتي مردم مصرف خود را به سمت اصلاح پيش ببرند، صنعت برق را از سرمايه گذاري سنگين بي نياز مي كنند و اين صنعت را در عبور از قله اي كه هر ساله با عنوان اوج بار يا پيك تابستان مرتفع مي شد، ياري مي كنند.
وي ادامه داد: رقمي را كه صنعت برق توانسته با اجراي اين طرح صرفه جويي كند، مي توان در ساير پروژها، نوسازي و بهبود استفاده كرد.
اردكانيان با اشاره به يادداشت تفاهم سه بخشي ايران و عراق در صنعت برق، يادآور شد: بخش نخست اين يادداشت تفاهم كه مربوط به سنكرون شبكه برق ايران و عراق بود در موعد مقرر (يكم نوامبر 2019) انجام شد.
وي افزود: دو بخش ديگر كه شامل بخش نيروگاهي و نوسازي تجهيزات و كاهش تلفات شبكه برق عراق مي شود نيز از سمت ما آماده انجام است و منتظر طرف عراقي هستيم.
وزير نيرو "ماليات پنهان" را واژه اي در مقابل "يارانه پنهان" دانست و اظهار كرد: ما يارانه پنهان را مي دهيم و هر جا كه بتوانيم كاري را با بهره وري بيشتر، كالايي را با هزينه كمتر و خدمتي را در زمان كوتاه تر به مردم عرضه كنيم و اگر اين اتفاقات با تاخير انجام شود، گويا ماليات گرفتن به اين معناست كه بابت آن ديركرد، هزينه اي را براي مردم تحميل مي كنيم.
وي افزود: مي بايست هدف ما اين باشد كه از اصلي ترين، كمياب ترين و تجديد ناپذير ترين سرمايه (وقت و زمان) در هر صنفي بهترين بهره وري را داشته باشيم.

کد خبر : 94886
تاریخ : سه شنبه ، ٢٢ مهر ١٣٩٩ ١٤:٠١
تعداد بازديد : ١٢٤
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور