مديرعامل شركت توزيع برق مازندران

پدافند غير عامل، بهترين و مناسب ترين شيوه كاهش آسيب پذيري است

مديرعامل شركت توزيع برق مازندران در جلسه كميته پدافند غيرعامل كه با حضور مديركل پدافند غيرعامل استان مازندران، معاونان و مديران شركت در ساري برگزار شد به نقش و اهميت پدافند غيرعامل پرداخت و گفت: پدافند غيرعامل بهترين و مناسب ترين شيوه كاهش آسيب پذيري است.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي توزيع مازندارن، مهندس رضا غفاري با بيان اينكه پدافند غيرعامل عنصري است پويا و متحرك، افزود: بر همين اساس بايد در اولويت تلاش هاي علمي و پژوهشي قرار گيرد.

وي خاطرنشان كرد: بايد آموزش هاي لازم پدافند غيرعامل در كليه سطوح مديريتي، مهندسي و فني ديده شود و توسعه يابد.

مديرعامل شركت توزيع برق مازندران تهديدات فرا روي صنعت برق را تشريح و يادآور شد: تهديدات طبيعي همچون سيل، طوفان، زلزله، بارش سنگين برف، رانش زمين، آلودگي هوا و .... تهديدات غيرطبيعي همچون جنگ و تهديدات انسان ساخت ،اقدامات خصمانه كه موجب ايجاد نارضايتي عمومي مي شود، حملات تروريستي و .... تهديدات تصادفي شامل: خرابي تجهيزات از جمله بريكرها، خرابي  مقره ها، اضافه بار يك ترانسفورماتور، خطاهاي عملياتي، تهديدات سايبري با توجه به اينكه در دنياي امروز يكي از مهمترين تهديد، سايبري است زيرا اكثر دارايي هاي اساسي كشور در فضاي سايبري نگهداري شده و مصون سازي آن از اهميت ويژهاي برخوردار است از جمله تهديدات فرا روي صنعت برق است.

غفاري تهديدات شبكه هاي توزيع نيروي برق مازندران را عبور شبكه توزيع از مناطق صعب العبور، افزايش آلودگي هاي صنعتي، حملات مستقيم به تاسيسات توزيع، حملات سايبري به سيستم IT  و اطلاعات و نرم افزارهاي مديريت شبكه، مشتركان، بهره برداري و مخابراتي، فولباري پست ها و فيدرهاي حساس و مهم ناشي از رشدبار، استفاده از لوازم پر مصرف مشتركان به صورت همزمان به شبكه (بار سرمايشي)، وجود انشعاب هاي غيرمجاز و سرقت انرژي، تحميل بار مصرف كننده هاي جديد به شبكه مانند استخراج كننده هاي ارز ديجيتال، وجود شبكه هاي فرسوده و قديمي با طراحي نامناسب كه به منظور ارتقاي تاب آوري آنها نياز به مقاوم سازي شبكه است. عدم تخصيص منابع مالي كافي جهت انجام تست و تعمير و نگهداري دوره اي (پيشگيرانه و پيش بينانه) شبكه و به ويژه براي بارهاي حساس مهم به منظور پيشگيري از فرسودگي و كاهش آسيب پذيري شبكه با رويكرد پدافند غيرعامل، عبور شبكه توزيع از مناطق صعب العبور، عدم دسترسي به شبكه به خصوص در زمان بحران به علت محصور بودن شبكه، زمان رفع عيب را طولاني تر خواهد كرد، عبور شبكه از ميان زمين هاي كشاورزي و شاليزارها بدليل رطوبت بالا فرسودگي شبكه را تسريع مي كند، خطرات رانش، سيلاب برشمرد.

وي با بيان اينكه اقدامات خوبي در شركت توزيع برق مازندران براي مديريت بحران صورت گرفته، گفت: برگزاري مانور تعميراتي با رويكرد پدافند غيرعامل جهت افزايش پايداري خطوط و مقاوم سازي شبكه كه در سال 97 تعداد 7 مانور استاني 33 مانور امور معين (همجواري) و 61 مانور داخلي براي كسب آمادگي و تسهيل در مديريت بحران با در نظر گرفتن اقتصاد مقاومتي و كاهش هزينه ها در مجموع  101 مانور جهادي با همكاري امورهاي معين هر شهرستان با حضور مسئولان استاني و شهرستاني برگزار و 365 كيلومتر شبكه 20 كيلوولت اصلاح و بهسازي شد و مولدهاي اضطراري مراكز حساس و مهم نظير مراكز درماني (بيمارستانها)، ايستگاه هاي پمپاژ آب شرب و ... در حوزه عملكرد شركت با همكاري رابطان مديريت بحران و پدافند غيرعامل شركت مورد تست و بازرسي قرار گرفتند و براي جلوگيري از مصرف بي رويه و فروپاشي شبكه و ايجاد نارضايتي مردمي موضوع فرهنگ سازي و مديريت مصرف در پيك بار به مرحله اجراء درآمد و در حوزه IT نيز استفاده از فايروال در شبكه، ناحيه بندي كل شبكه در فايروال بمنظور امنيت در شبكه، استفاده از آنتي ويروس بروز و بروز رساني سرور ها به صورت خودكار و ... انجام شد.

مديركل پدافند غيرعامل استان مازندران نيز در اين نشست فعاليت هاي شبانه روزي شركت توزيع برق مازندران در بحران هاي مختلف را ستود و صنعت برق را از صنايع بسيار با اهميت براي مردم و جامعه دانست و از تلاش بي دريغ مجموعه شركت توزيع برق مازندران در زمينه پدافند غيرعامل در سازمان هاي عضو كارگروه تشكر و قدرداني كرد.

دكتر منفردي با اشاره به وجود 13 كار گروه فعال در سطح استان، از كارگروه نيرو به عنوان يكي از كارگروهاي بسيار فعال در سطح استان نام برد و بر ضرورت برگزاري دوره آموزشي و ارتباطات تنگاتنگ ميان كارگروه ها در سطح استان جهت پرهيز از موازي كاري دستگاه هاي اجرايي و كسب آمادگي هاي  لازم در برابر تهديدات سايبري و تكنولوژي هاي نوين تاكيد كرد.

در ادامه، اعضاي كميته پدافند غيرعامل شركت توزيع برق مازندران به ارائه نقطه نظرات پيرامون مباحث مطرح شده در جلسه پرداختند.

معاون بهره برداري شركت توزيع برق مازندران نيز در اين جلسه ضمن تقدير و تشكر از حضور مديركل پدافند غيرعامل استان مازندران با اشاره به تهديدات در شبكه هاي توزيع برق، به ارائه گزارشي از فعاليت هاي شركت در زمينه پدافند غيرعامل پرداخت.

مهندس اسماعيل نبوي بر ضرورت چنين نشست هاييي جهت پيشبرد اهداف مديريت بحران و پدافند غيرعامل تاكيد كرد.

کد خبر : 90404
تاریخ : شنبه ، ١٩ مرداد ١٣٩٨ ١٠:٠٨
تعداد بازديد : ٥٨٥
فرستنده خبر : محمدرضا تيمورنژاد