مدير عامل شركت برق منطقه اي مازندران و گلستان در گفتگوي اختصاصي

برنامه ها و اقدمات شركت برق منطقه اي مازندران وگلستان را در سال رونق توليد تشريح كرد

مهندس حسين افضلي مديرعامل شركت برق منطقه اي مازندران وگلستان در گفتگوي اختصاصي برنامه ها و اقدمات شركت برق منطقه اي مازندران و گلستان را درسال رونق توليد تشريح كرد متن مصاحبه بشرح زير است كه عينا"از نظرتان مي گذرد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي برق مازندران و گلستان، مهندس حسين افضلي مديرعامل اين شركت، در گفتگوي اختصاصي گفت: برنامه ها و اقدامات شركت برق منطقه اي مازندران و گلستان را در سال رونق توليد تشريح كرد.

مهندس حسين افضلي مديرعامل شركت برق منطقه اي مازندران و گلستان در گفتگوي اختصاصي برنامه ها و اقدامات شركت برق منطقه اي مازندران و گلستان را درسال رونق توليد تشريح كرد متن مصاحبه بشرح زير است كه عينا"از نظرتان  مي گذرد.

1- وضعيت صنعت برق در مازندران را تشريح كنيد؟

استان مازندران به دليل شرايط جغرافيايي، گردشگري، كشاورزي، حمل و نقل و ... به عنوان يكي از استان­هاي مهم و حائز اهميت شمالي كشور است. با عنايت به موقعيت گردشگري استان و ورود خيل عظيم مسافران و گردشگران داخلي و خارجي در فصول مختلف سال به ويژه فصل گرما با شرايط  آب و هواي شرجي و نسبتاً گرم در منطقه و هم­چنين لزوم ايجاد زيرساخت­هاي توسعه گردشگري و صنعت توريسم، مسئولان استان در خدمت­رساني مناسب و در شأن مردم شريف اين استان در زمينه­ هاي مختلف از جمله تأمين نياز مصرف انرژي منطقه، با چالش اساسي مواجه هستند.

رشد حداقل دو برابري مصرف برق استان در چند سال اخير نسبت به متوسط رشد كشور، نشان از ضرورت توجه خاص و ويژه مسئولان استاني و حتي ملي به اين استان دارد. عليرغم مشكلات مورد اشاره و كمبود نقدينگي در صنعت برق، اين شركت با ظرفيت­ سازي مناسب توانسته است مشكلات شبكه برق استان را به حداقل رسانده و با كمترين مشكلات جوابگوي نياز مصرف فزاينده منطقه باشد. در حال حاضر ظرفيت پست ­هاي انتقال و فوق­ توزيع و طول خطوط در استان مازندران تا پايان سال 97 به ترتيب برابر با 111 پست به ظرفيت 15436 مگاولت­آمپر و 5731 كيلومتر مدار خط است.

2- درسال رونق توليد شركت برق منطقه­ اي مازندران و گلستان چه تمهيداتي در جهت بسترسازي اجراي اين شعار در دست اجرا دارد؟

با توجه به به نام­گذاري امسال به عنوان «سال رونق توليد»، از آنجائيكه صنعت برق به عنوان يكي از
صنايع مهم زيرساخت و هم­چنين موتور محركه ديگر صنايع، مي تواند كمك شاياني به رونق توليد و اشتغال­زايي در كشور بنمايد، در اين راستا شركت برق منطقه­اي مازندران و گلستان با رويكرد حمايت از توليد و ايجاد اشتغال، تمهيدات موثري در دست اقدام دارد. از آن جمله مي­توان به برنامه و اقدامات زير در سال 98 اشاره كرد:

·        برنامه­ريزي جهت احداث نيروگاه­هاي مقياس كوچك به ظرفيت 146.6 مگاوات در سال 98

·        احداث و افزايش ظرفيت پست­هاي انتقال و فوق­توزيع به ميزان 2325 مگاولت­آمپر

·        احداث 42 كيلومترمدار خط

·        استفاده از ظرفيت هاي قانون بودجه سال 98 براي كاهش يا تهاتر بدهي به پيمانكاران ساختماني و تأمين­ كنندگان قطعات و تجهيزات پروژه ­هاي احداث و توسعه پست­ها و خطوط

·        بهره ­مندي از قانون ”حداكثر استفاده از توان فني و مهندسي، توليدي، صنعتي و اجرايي كشور“  براي تأمين نيازهاي پروژه­هاي در دست اجرا

·        كمك به جذب سرمايه­گذاري­هاي خارجي نظير فاينانس كشور چين، بانك توسعه اسلامي و ...

3-درخصوص مشتركان صنعتي شركت (مصرف كنندگان بزرگ) توضيحاني بيان داريد؟ (تعداد آنها – بدهي آنها و ...)

شركت برق منطقه ­اي مازندران و گلستان در حال حاضر مأموريت تأمين برق 14 مشترك بزرگ با مجموع قدرت خريداري شده 275 مگاوات را در استان­هاي مازندران و گلستان به عهده
دارد (12 مشترك در استان مازندران و 2 مشترك در استان گلستان) كه بزرگترين مشترك آن شركت سيمان مازندران واقع در شهرستان نكاء با 45 مگاوات قدرت خريداري شده است.

شركت برق منطقه ­اي با ارائه برق مطمئن انتظار دارد تا مشتركان نيز نسبت به پرداخت بهاي برق مصرفي در موعد مقرر اقدام كنند در حاليكه ابتداي سال 98 مانده بدهي مشتركين به برق منطقه­اي مازندران مبلغ 188 ميليارد ريال بوده و در حال حاضر نيز اين رقم به 240 ميليارد ريال رسيده است. اين مبلغ بدهي بطور قطع و يقين در آينده­اي نزديك موجب چالش­هاي جدي شده و تأمين برق مطمئن مشتركين را تحت تأثير قرار خواهد داد.

4- درخصوص وضعيت نيروگاه­هاي توليد پراكنده در استان توضيحاتي بيان داريد؟

با توجه به شرايط توليد و مصرف منطقه، شركت برق منطقه­ اي مازندران و گلستان تاكنون اقدامات قابل توجهي در زمينه بهره ­برداري و توسعه واحدهاي توليد پراكنده انجام داده است از آن جمله نصب
133.59 مگاوات نيروگاه توليد پراكنده، انعقاد 762.797 مگاوات قرارداد خريد تضميني و صدور
904.6 مگاوات پروانه احداث است.

5- وضعيت نيروگاه­ هاي نيمه كاره استان در چه مرحله ­اي است؟

با توجه به روند فزاينده مصرف برق در سال ­هاي اخير در استان و كمبود توليد برق در منطقه، احداث سه نيروگاه بزرگ سيكل تركيبي مصوب و ابلاغي شركت توانير در استان مازندران (دولتي سرخرود، خصوصي آمل، بخش بخار نيروگاه غرب مازندران و زيم آور ساري) در دستور كار شركت مادر تخصصي توليد برق حرارتي به عنوان متولي اجراي نيروگاه ها قرار گرفته است. با توجه به پيگيري هاي مداوم، همچنان احداث نيروگاه دولتي484 مگاواتي مركز مازندران، عليرغم دريافت مجوز زيست محيطي و تعيين ساختگاه نيروگاه، در مرحله تملك زمين و نيروگاه خصوصي 484 مگاواتي آمل در مرحله تهيه و ارائه گزارش دوم زيست محيطي به سازمان محيط زيست متوقف شده است.

موضوع احداث نيروگاه زيم­آور ساري به ظرفيت150 مگاوات نيز با توجه به پيشرفت محسوس در مراحل انجام كار، به دليل عدم تعيين تكليف قرارداد خريد تضميني برق پروژه (ECA) بر اساس ضوابط برنامه توسعه ششم كشور با تأخير مواجه شده است. در صورت محقق شدن موضوع مورد اشاره، انتظار مي رود سرمايه گذار نيروگاه زيم­آور با توجه به نياز مبرم شبكه برق مركز مازندران، در اسرع وقت نسبت به اجرايي شدن پروژه و نهايتاً بهره برداري از آن جهت جبران كمبود توليد در منطقه اقدام لازم به عمل آورد.

6- وضعيت برق پايداردر سال جاري را چگونه ارزيابي مي كنيد؟ آيا خاموشي داريم؟

با توجه به ابلاغ مراجع بالادستي و هم­چنين سياست­ هاي كلي شركت­ مبني بر تلاش براي اعمال حداقل خاموشي و تأمين برق مستمر و پايدار براي مشتركان، طرح­ هاي ويژه اي تحت عنوان ”مأموريت ويژه مديرعامل“ ابلاغي از سوي وزارت نيرو در دستور كار قرار دارد كه در صورت تأمين اعتبار مورد نياز و
بهره­ برداري از آنها، شركت برق منطقه ­اي با تمام امكانات تلاش خواهد كرد در سال جاري خاموشي به شبكه اعمال نشود.

7- با توجه به شاخصه  گردشگرپذير بودن و حضور جمعيت شناور در استان، مديريت مصرف در استان به خصوص فصول پرمصرف سال چگونه است؟ و براي تأمين برق اين مناطق برنامه­اي در دست اجرا داريد؟ (باتوجه به اينكه شركت توزيع وظيفه اين كاررا برعهده دارد ولي زيرساخت هايي در اين زمينه نياز است كه در حيطه وظايف شركت برق منطقه ­اي است.)

مشتركان تحت پوشش برق منطقه اي مازندران و گلستان، صرفا" صنايع سطح انتقال و فوق­توزيع هستند كه به منظور مديريت مصرف اين مشتركان در ساعات و روزهاي اوج مصرف برق، برنامه هاي پاسخگويي بار وفق ضوابط ابلاغي اجرا مي شود كه رويكرد اين برنامه ها، كاهش بار مصرفي صنايع در ازاي مشوق هاي پرداختي از سوي صنعت برق است. ضمن اينكه جهت بهينه سازي مصرف انرژي صنايع تحت پوشش، در طول سال نيز برنامه هاي مديريت انرژي ( اعم از برگزاري دوره هاي آموزشي، پيگيري انجام مطالعات مميزي انرژي، پيگيري انجام بازرسي انرژي و ...) پياده سازي مي شود.

8- با توجه به سوال فوق آيا سخت افزارهاي لازم از جمله ايستگاه هاي برق در استان وجود دارد؟

با توجه به روند رشد بار در سال­هاي گذشته و پيش ­بيني سال­هاي آتي، اين شركت همواره در تلاش است با استفاده حداكثري از شرايط موجود و بكارگيري استراتژي ”حداقل امكانات حداكثر استفاده“ عليرغم كمبود شديد نقدينگي در صنعت برق، با احداث، توسعه و افزايش ظرفيت پست­ ها و خطوط ارتباطي، برق مطمئن و پايدار براي مشتركان را تأمين كند.

9- اولويت شركت در سال جاري چيست؟

با توجه به شرايط موجود و رشد مصرف در طي سال­هاي اخير، شركت برق منطقه­ اي در تلاش است تا حداكثر استفاده را از حداقل امكانات موجود كند و تأمين برق مطمئن و پايدار در دستور كار اين شركت قرار دارد. در اين راستا، پيگيري احداث نيروگاه­هاي بزرگ و مقياس كوچك، بهره برداري از طرح­ها و پروژه هاي حساس و حائز اهميت با هدف بهره برداري تا قبل از تابستان 98، از مهم­ترين اقدامات اين شركت در سال جاري مي­باشد كه با جديت در حال انجام است.

10- درسال جديد چه پروژه­هايي را در دست اجرا داريد؟

در سال 1398، 20 پروژه در دست اقدام شركت قرار دارد كه از اين ميزان 14 طرح مربوط به احداث و افزايش ظرفيت پست­هاي انتقال و فوق­توزيع به ميزان 2325 مگاولت­ آمپر است و تعداد 6 طرح نيز در راستاي توسعه و احداث خطوط ارتباطي جديد به ميزان 42 كيلومترمدار با اعتباري بالغ بر 4160 ميليارد ريال در دستور كار قرار دارد.

11- درخصوص اعتبارات لازم براي پروژه­هاي نيمه­كاره و پروژه­هاي در دست اجرا توضيحاتي بيان داريد؟

در سال هاي اخير بسياري از طرح هاي عمراني كشور به دليل عدم تأمين و تخصيص اعتبارات لازم دچار ركود چند ساله شده­اند و روند تكميل آنها با مشكلات اساسي مواجه شده است. تأمين منابع مالي لازم جهت اجراي پروژه­هاي احداث و توسعه­اي يكي از مهم­ترين چالش­ هاي پيش روي شركت برق منطقه­ اي مازندران و گلستان بوده است. براي فائق آمدن بر اين چالش، استفاده از راهكارهاي تأمين منابع مالي خارجي نظير فاينانس كشور چين، بانك توسعه و تجارت اكو، بانك توسعه اسلامي و... در دستور كار شركت قرار گرفته است.

12- مسئولان استاني چگونه مي­توانند شركت را در راه رسيدن به اهداف خود ياري رسانند؟

با توجه به لزوم همكاري تمام دستگاه ­هاي استاني جهت پيشبرد هر چه بهتر طرح ­هاي تعريف شده در شركت برق منطقه ­اي مازندران و گلستان، حضور و همكاري ويژه مسئولان استاني در جلسات مربوط به طرح مسائل و مشكلات پيشرو و اتخاذ تصميمات به موقع جهت كمك به راهكارهاي ارائه شده از جمله صدور مجوزات لازم در دستگاه­ هاي مختلف، رفع موانع حقوقي و ... مي­تواند بهره­برداري از طرح­هاي در دست اقدام را تسريع كند. هم­چنين پيگيري مسئولان استاني از مراجع و جايگاه­ هاي تأمين­ كننده اعتبار نظير سازمان برنامه و بودجه كشور، سازمان مديريت و برنامه­ريزي استان مازندران و گلستان، شركت شهرك­ هاي صنعتي كشور و... براي تصويب اعتبارات و تخصيص منابع مورد نياز، مي­تواند كمك شاياني به تحقق اهداف و برنامه ­هاي شركت كند.

13- وضعيت و رتبه شركت برق منطقه ­اي مازندران و گلستان در كشور چگونه است؟

شركت برق منطقه ­اي مازندران و گلستان در طي سال هاي متمادي موفق به اخذ رتبه برتر در حوزه ­هاي مختلف شده است كه در ادامه به برخي از آنها اشاره مي شود:

-        كسب رتبه برتر در جشنواره شهيد رجائي و دريافت لوح تقدير از مقام محترم رياست جمهوري در سال 97

-        كسب رتبه برتر استاني در حوزه نشر و ترويج فرهنگ نماز در سال 97

-        كسب رتبه برتر در ارزيابي شركت­ها و بهره­ گيري از خدمات الكترونيكي و دريافت تقديرنامه از معاون محترم برنامه­ريزي و اقتصادي وزارت نيرو در سال 97

-        دريافت لوح استاني سطح يك در زمينه رعايت حقوق مصرف­­ كنندگان از استاندار محترم در سال 97

-        كسب عنوان شركت برتر در زمينه مديريت GIS در سال 96

-        كسب عنوان شركت برتر در حوزه مديريت بحران و پدافند غيرعامل در سال 96 و 95

-        كسب رتبه برتر كشوري در زمينه نظام پيشنهادها در سال 96

-        كسب رتبه برتر در ارزيابي عملكرد شاخص­هاي عمومي دستگاه­هاي اجرايي استان مازندران در سال 96

-        كسب رتبه اول رؤيت ­پذيري در سال 96

-        كسب رتبه برتر در جشنواره شهيد رجائي در سال 95

-        اخذ تنديس و نشان ملي جشنواره مؤلفه­ هاي اجتماعي مؤثر بر سلامت جامه از وزير محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در سال 95

-        كسب رتبه برتر در زمينه ارتقاي شاخص­هاي سيستم حفاظت برق كشور در سال 95

-        ....

کد خبر : 89756
تاریخ : یکشنبه ، ٢٦ خرداد ١٣٩٨ ١٠:٣٦
تعداد بازديد : ٤٣
فرستنده خبر : علي فلاح