مديرعامل توزيع برق كردستان

با يك درصد جمعيت جهان، دو درصد از انرژي دنيا را مصرف مي كنيم

با وجودي كه جمعيت كشور ايران يك درصد جمعيت جهان را به خود اختصاص داده است، در مقابل 2 درصد كل انرژي برق جهان را مصرف مي كنيم.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق استان كردستان، «نخستين سمينار ايمني و مديريت بهينه مصرف برق  ويژه معلمين و فرهنگيان آموزش و پرورش استان كردستان با هدف فرهنگ سازي در زمينه مصرف بهينه برق و ايمني برق با همكاري معاونت هاي بهره برداري و ديسپاچينگ، فروش و خدمات مشتركين  در محل شركت توزيع نيروي برق استان كردستان برگزار شد.

«هيوا لهونيان»، مدير عامل شركت توزيع نيروي برق استان كردستان، در ابتداي اين سمينار «ايمني و مديريت بهينه مصرف برق» را از جمله مأموريت ها و رويكردهاي  شركت توزيع نيروي برق استان دانست و اظهار داشت: مصرف سال گذشته برق كل كشور  حدود 58 هزار مگاوات بود كه از اين ميزان، تقريبا نزديك به 20 هزار مگاوات آن مربوط به سيستم هاي سرمايشي در فصول گرم سال بود.
وي افزود: با توجه به اينكه ساعات محدود پيك برق در سال، مي طلبد مديريت بهينه مصرف برق به عنوان يك وظيفه همگاني در جامعه نهادينه شود چراكه در صورت عدم مديريت صحيح مصرف برق، مجبور به صرف هزينه هاي نجومي براي ساخت نيروگاه ها خواهيم شد و همچنين آثار زيانباري براي محيط زيست نيز به دنبال خواهد داشت.

لهونيان با تأكيد بر اينكه با مديريت صحيح مصرف برق به راحتي مي توان فاصله اندك بين توليد و مصرف برق را جبران كرد، ادامه داد: كشور ايران در سرانه  مصرف برق در خاورميانه مقام اول را دارا بوده و اين در حالي است كه  در بخش خانگي حدود 4.8 برابر اروپايي ها مصرف برق داريم حاصل آن اينست كه  با وجودي كه جمعيت كشور ايران يك درصد جمعيت جهان را به خود اختصاص داده است، در مقابل 2 درصد كل انرژي برق  جهان را مصرف مي كنيم.

وي با اذعان به اينكه معلمين و فرهنگيان به عنوان قشري تأثيرگذار و بسيار مهم در راستاي فرهنگ سازي در حوزه ايمني برق و مديريت مصرف برق شناخته مي شوند، خاطرنشان كرد: نقش قشر فرهنگيان در تربيت جامعه بسيار مهم و تأثيرگذار مي باشد، چرا كه آموزش، تربيت و رشد صحيح نسل هاي آينده توسط اين قشر عزيز صورت مي پذيرد.

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان كردستان خطاب به معلمين و فرهنگيان حاضر در سمينار ايمني و مديريت بهينه مصرف برق، گفت: امروزه معلمين و قشر محترم فرهنگيان مي توانند جامعه را در تقويت فرهنگ مديريت بهينه مصرف برق و درست مصرف كردن آن به شيوه مطلوب و موثر ياري نمايند.

لهونيان همچنين افزود: رشد مصرف انرژي برق در كشورهاي پيشرفته عمدتا در بخش هاي مولد و اقتصادي است و متاسفانه در كشور ما عمده افزايش مصرف برق در بخش مشتركين خانگي است.

وي با تأكيد بر نقش مهم فرهنگ سازي در راستاي ارتقاء ايمني و مديريت بهينه مصرف برق، تصريح كرد: از معلمين و فرهنگيان محترم درخواست مي شود كه شركت توزيع نيروي برق استان كردستان را در زمينه آگاه سازي و به تبع آن فرهنگ سازي در حوزه مديريت مصرف برق و ايمني برق ياري نمايند.

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان كردستان در بخش پاياني سخنان خود با اشاره به اينكه در فصل تابستان مي توان با رعايت مواردي از جمله قرار دادن كولر بر روي دور كُند و يا قرار دادن درجه كولرهاي گازي بر روي درجه 26 كمك شايان توجهي را به كاهش بار مصرف كرد، گفت: اميد است شهروندان محترم در زمان اوج مصرف،  از وسايل پر مصرف برقي استفاده نكرده  ( به مانند اتو، جارو برقي، لباسشويي، ظرفشويي و ...) و لامپ هاي اضافي را خاموش نمايند و با اين چند راهكار ساده بدون آنكه آسايش و رفاه خود را به خطر بيندازند، به پايداري شبكه برق كمك مي نمايند تا در زمان پيك بار با خاموشي مواجه نشويم.

وي در خصوص موضوع ايمني برق نيز با بيان اينكه ايمني در برق امري بسيار مهم است، خاطرنشان كرد: شهروندان بايد توجه داشته باشندكه تماس با برق 220 ولت منجر به مرگ مي شود، با توجه به اينكه اين مهم، نيازمند آگاه سازي و فرهنگ سازي است، انتظار آن مي رود معلمين و مربيان محترم آموزشي و پرورشي استان كردستان، دانش آموزان و آينده سازان اين مملكت خود را از خطرات برق و راه مقابله با آن آگاه كنند تا دانش آموزان نيز به عنوان سفيران اين شركت، آموزش هاي اخذ شده از سوي معلمين را به سايرين انتقال دهند.


کد خبر : 89488
تاریخ : سه شنبه ، ٣١ اردیبهشت ١٣٩٨ ٠٨:١٣
تعداد بازديد : ٩٥٩
فرستنده خبر : hana naghshbandi