در جلسه هم انديشي شركت توزيع نيروي برق استان كردستان با مديران ارشد ادارات استان مطرح شد

تأمين 85 درصد برق كشور از طريق نيروگاه هاي سوخت فسيلي

هيوا لهونيان در همايش مديريت مصرف كه با حضور مديران عامل صنعت آب و برق استان و رياست سازمان مديريت و برنامه ريزي كردستان در محل سالن آمفي تئاتر سازمان برنامه ريزي و بودجه استان برگزار شد، با اشاره به هزينه بالاي تمام شده انرژي برق در كشور، اظهار كرد: حدود 85 درصد برق توليدي كشور از طريق سوخت نيروگاه ها فسيلي، 15 درصد نيروگاه هاي برقابي و تنها كمتر از 1 درصد اين انرژي از طريق نيروگاه هاي تجديدپذير تأمين مي شود.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي توزيع كردستان، هيوا لهونيان مديرعامل اين شركت، با ذكر اينكه وجود آلاينده هاي مضر براي محيط زيست با توجه به سوخت نيروگاه ها براي توليد انرژي برق، ديگر چالش پيش روي اين صنعت است، گفت: اين امر ما را مؤظف به مصرف صحيح و درست از انرژي برق و نهادينه سازي اين فرهنگ در جامعه مي سازد.

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان كردستان با اعلام اينكه كشور ايران جزو كشورهايي با مصرف بالا و بي رويه در بحث انرژي در جهان است، افزود: متوسط رشد مصرف ساليانه در دنيا 3.7 درصد مي باشد كه اين رقم در كشور ما حدود 6.8 درصد است.

وي با ذكر اينكه روند رو به رشد مصرف برق در خيلي از كشورهاي پيشرفته به دليل رشد صنعت است، به عبارتي رشد مولد است، تصريح كرد: رشد مصرف برق در كشور ما متأسفانه رشد غير مولد است و همين امر سبب مي شود كه تدابير هوشمندانه اي را در خصوص مديريت مصرف لحاظ كرد.

لهونيان در ادامه با اذعان به اينكه حدود 98 درصد مشتركان استان را مشتركان خانگي، تجاري  و ادارات تشكيل داده است، گفت: 1.5 درصد مشتركين كشاورزي و كمتر از نيم درصد باقي مانده هم متعلق به بخش صنعتي است.

وي با گريز به نقش مهم ادارات در بحث مديريت مصرف برق و نهادينه كردن اين فرهنگ، تأكيد كرد: مصرف برق در ساختمان هاي مسكوني كشور 4.8 برابر كشورهاي پيشرفته مي باشد وي همچنين اظهار داشت:  ما تنها يك درصد از جمعيت دنيا را به خود اختصاص داده ايم ولي 2 درصد انرژي جهان را مصرف مي كنيم.

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان كردستان با اشاره به اينكه 2 درصد انرژي دنيا در ايران مصرف مي شود، هشدار داد: اگر رشد مصرف انرژي در كشور مديريت نشود، مجبور به وارد كردن انرژي برق از ديگر كشورها خواهيم شد.

لهونيان در بخش ديگري از سخنان خود با تأكيد بر اينكه اگر در سال گذشته هر مشترك فقط 100 وات مصرف خود را كاهش مي داد، تابستاني بدون خاموشي را سپري مي كرديم، خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه ساعات پيك مصرف از ساعت 12 الي 16 و ساعت 20 الي 24 شب مي باشد، ادارات نقش مهمي در  صرفه جويي انرژي برق در پيك روز  را به خود اختصاص مي دهند.

وي با بيان اينكه بارش هاي اخير منجر به پر شدن سدها شده است، گفت: بايد دقت كنيم كه فقط باران باريده است و سد نباريده است و لذا به دليل نبود سدهاي جديد از يك طرف و افزايش مصرف بي رويه برق از طرف ديگر، كماكان با كمبود 3000 مگاوات نيروي برق مواجه هستيم.

لهونيان با اشاره به مشكلات توليد و انتقال برق در بسياري از شهرهاي كشور، بيان كرد: براي اين كه كمبود انرژي برق در تابستان پيش رو را جبران كنيم نيازمند تخصيص چهار ميليارد دلار اعتبار براي يك سال هستيم، رقمي كه با مديريت مصرف برق، براحتي مي توان آن را جبران كرد و اين سرمايه را در بخش هاي ديگر جامعه و بويژه بخش مولد مورد استفاده قرار دارد.

وي در ادامه با ذكر اهميت مقوله صادرات برق، بيان كرد: در طول سال حدود 100 ساعت در دو ماه تابستان با پيك مصرف برق مواجه هستيم و مابقي زمان ها و به ويژه ساير فصول غير از تابستان با ظرفيت اضافه توليد مواجه هستيم وكوتاهي در صادرات اين انرژي مهم، ضربه بزرگي به صنعت برق و اقتصاد كشور است.

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان كردستان با اشاره به اينكه ادارات مكلفند 20 درصد از انرژي مصرفي خود را از طريق انرژي هاي نو تأمين كنند، ادامه داد: با توجه به الزام ادارات به كاهش ده درصدي برق مصرفي خود، استفاده درست و صحيح از انرژي برق، جايگزيني لامپ هاي ال اي دي به جاي لامپ هاي كم مصرف و معمولي، استفاده از دور كند كولر آبي در ساعات پيك و تنظيم درجه 25 درجه براي كولرهاي گازي، استفاده از نور طبيعي روز به جاي روشن كردن لامپ، درست كرد سايه بان هاي براي كولر آبي در تابستان، اجراي مميزي انرژي در ادارات و وجود مدير انرژي در تمامي ادارات، مي تواند به ميزان قابل توجهي در كاهش مصرف برق ادارات موثر بوده و فرهنگ صحيح مصرف را نهادينه سازد.

وي با اشاره به وجود 460 هزار انشعاب در استان، خاطرنشان كرد: درصورتي كه هر مشترك به طور ميانگين 100 وات از مصرف خود كاهش دهد، ديگر نيازي به اعمال خاموشي در استان نيست.

لهونيان در پايان با اشاره به تخصيص 318 ميليون ريال پاداش طي سال 97 به ادارات سطح استان، يادآور شد: امسال نيز به اداراتي كه همكاري لازم را جهت مديريت مصرف لحاظ كنند، پاداش تعلق مي گيرد، كه اين بسته هاي تشويقي به صورت مكتوب به ادارات اعلام شود و زمينه هاي همكاري فراهم شده است.

وي در پايان استفاده از ظرفيت مولدهاي برق اضطراري به عنوان مولدهاي خود تأمين براي ساعات اوج مصرف را يكي از راه هاي جلوگيري از خاوشي بيان و تأكيد كرد: اداراتي كه از اين ظرفيت ها استفاده كنند (به شرط انعقاد قرارداد و تفاهم نامه و ثبت در سامانه) مشمول پرداخت پارامترهاي ويژه خواهند شد.

کد خبر : 89370
تاریخ : یکشنبه ، ٢٢ اردیبهشت ١٣٩٨ ١٣:٠٣
تعداد بازديد : ٣٩٢
فرستنده خبر : hana naghshbandi