مديرعامل توانير

جزئيات اصلاح مدل مصرف برق با ابلاغ تعرفه سال 98/ كاهش 30درصدي صورت حساب برق با انجام روشهاي بسيار ساده

مديرعامل شركت توانير با اشاره به طرح هاي تشويقي وزارت نيرو براي كاهش ميزان مصرف برق بخش خانگي در ايام پيك مصرف تابستان، گفت: در صورت صرفه جويي 10 درصدي در ميزان برق مصرفي، 20 تا 30 درصد از مبلغ صورتحساب مشتركان با انجام روشهاي بسيار ساده و بدون كاهش سطح رفاه خانواده كاهش مي يابد.

به گزارش پايگاه خبري توانير ، محمدحسن متولي زاده با اشاره به افزايش هفت درصدي تعرفه برق تمامي مشتركان از ابتداي ارديبهشت ماه، گفت: با هدف افزايش انگيزه براي اصلاح مدل مصرف مشتركين پرمصرف به ويژه در زمان اوج مصرف برق مقرر شده است تا از ابتداي خردادماه تنها براي مشتركين پرمصرف خانگي 16 درصد به اين رقم افزوده شود.
وي مشتركين خانگي را به دو دسته تقسيم كرد و افزود: حدود 27 ميليون مشترك خانگي زير الگوي مصرف و يا مطابق الگو برق مصرف مي كنند كه 75 درصد مشتركان در مناطق عادي و 83 درصد مشتركين در مناطق گرمسير در اين محدوده قرار مي گيرند.
مديرعامل شركت توانير ادامه داد: اين دسته از مشتركين در صورتيكه مصرف خود را نسبت به مدت مشابه سال گذشته كاهش دهند به ميزان مصرف كاهش يافته بر اساس نرخ اولين پله در آن منطقه از تشويق برخوردار خواهند شد.
متولي زاده تصريح كرد: با فرض ثابت بودن مصرف، صورتحساب اين گروه از مشتركان ماهانه حداكثر تا دو هزار و 500 تومان افزايش مي يابد ولي در مقابل كاهش 10 درصدي مصرف اين گروه از مشتركان صورتحساب آن ها را نيز حدود 20 درصد كاهش خواهد داد.
وي ادامه داد: بخش ديگري از مشتركان خانگي كشورمان شامل سه ميليون مشترك پرمصرفي است كه بيش از الگو، برق مصرف مي كنند و 25 درصد از مشتركان در مناطق عادي و 17 درصد مشتركان در مناطق گرمسيري در اين محدوده قرار مي گيرند.
مديرعامل شركت توانير اضافه كرد: با فرض مصرف ثابت، صورتحساب ماهانه اين دسته از مشتركان از هشت تا 27 هزار تومان افزايش خواهد داشت ولي در مقابل كاهش 10 درصدي مصرف اين گروه از مشتركان صورتحساب آن ها را تا حدود 30 درصد كاهش خواهد داد.
متولي زاده هدف از ابلاغ تعرفه هاي جديد برق را اصلاح مدل مصرف مشتركان پرمصرف دانست و افزود: در صورت صرفه جويي 10 درصدي در ميزان برق مصرفي حدود 20 تا 30 درصد از مبلغ صورتحساب مشتركان كاهش مي يابد. در اين بين تعرفه جديد برق تنها به دو درصد از مشتركان (كه بيش از دو برابر الگو، برق مصرف مي كنند) هزينه بيشتري تحميل خواهد كرد.
وي در بخش پاياني سخنان خود به ارائه چند توصيه براي مديريت مصرف برق به ويژه در ساعات اوج مصرف تابستان( ساعت 11 تا 18 روزهاي غيرتعطيل) پرداخت و گفت: با بكارگيري روش هاي بسيار ساده مي توان بدون كاهش سطح رفاه خانوار تا 30 درصد در مصرف برق به ويژه ساعات اوج مصرف صرفه جويي و از تشويق و كاهش قابل ملاحظه صورتحساب بهره مند شد.
متولي زاده خواستار استفاده از نور طبيعي در طي روز و خاموش كردن لامپ هاي اضافي شد و افزود: تنظيم درجه كولرهاي گازي بر روي دماي 24 درجه(دماي آسايش)، نصب سايه بان و استفاده از دور كند كولرهاي آبي و جابجايي زمان استفاده از وسايل پرمصرف برقي(نظير اتو، لباسشويي، ظرفشويي، جاروبرقي و...) به ساعات غير اوج مصرف از جمله مواردي است كه در كاهش مصرف مشتركان به ويژه در ساعات اوج مصرف بسيار تاثيرگذار خواهد بود.

کد خبر : 89181
تاریخ : چهار شنبه، ٠٤ اردیبهشت ١٣٩٨ ١٠:٣٤
تعداد بازديد : ١٤١١
فرستنده خبر : مهري آقاحاجي