به منظور جلوگيري از بروز خاموشي در شبكه

پست هاي محدوده تحت پوشش برق منطقه اي تهران ضد زلزله شدند

138 دستگاه ترانسفورماتور در محدوده تحت پوشش برق منطقه اي تهران به منظور مقاوم سازي در برابر اثرات ويرانگر ناشي از نيروي جانبي زلزله و جلوگيري از بروز خاموشي در شبكه، با استفاده صد درصدي از تجهيزات داخلي مهار و مقاوم سازي شدند.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از  پايگاه خبري برق منطقه اي تهران (تابش)، 138 دستگاه ترانسفورماتور در محدوده برق منطقه اي تهران به منظور مقاوم سازي و بالا بردن اطمينان و ايمني، از اثرات ويرانگر ناشي از نيروي جانبي زلزله و جلوگيري از بروز خاموشي در شبكه، با استفاده صد در صدي از پيچ و مهره و تجهيزات داخلي و اعتباري بالغ بر 80 ميليون تومان، طي حدود سه ماه مهار شدند.

بنابراين گزارش به منظور جلوگيري از سقوط ترانسفورماتورهاي مصرف داخلي و نوتر در پست هاي      فوق توزيع (20/63  كيلوولت) از روي استراكچرهاي فلزي در زمان وقوع زلزله و نهايتا جلوگيري از بروز خاموشي در شبكه و خسارات مالي و با استفاده صد درصدي از تجهيزات داخلي و اعتباري بالغ بر 80 ميليون تومان، ترانسفورماتورهاي مصرف داخلي و نوتر در 138 پست فوق توزيع (20/63  كيلوولت) حوزه جغرافيايي امور انتقال نيروي البرز، در يك بازه زماني حدود سه ماهه(دي،بهمن و اسفند ماه 97) و با استفاده از پيچ و مهره مهار شد.

مدير امور انتقال نيروي البرز در اين مورد گفت: در حال حاضر ترانسفورماتورهاي مصرف داخلي و نوتر در اغلب پستهاي فوق توزيع (20/63  كيلوولت) بدون هيچ گونه مهاري و تنها از طريق چرخ بر روي استراكچرهاي فلزي قرار گرفته اند كه در صورت وقوع زلزله شديد احتمال سقوط آنها در حد بسيار بالايي متصور است. به همين دليل بازديد ها و بررسي هاي زيادي از سوي كارشناسان امور انتقال نيروي البرز بر روي شيوه مهار آنها بعمل آمد و پيشنهادهاي متعددي مطرح شد و در آخر سريع ترين، ساده ترين و كم هزينه ترين راه كه استفاده از پيچ و مهره بود، مورد تائيد دفتر فني انتقال و معاونت بهره برداري قرار گرفت  و به اجرا گذاشته شد.

محراب رضازاده در مورد تاثير اجراي اين طرح ادامه داد: پايداري شبكه برق در زمان وقوع زلزله كه خود از زيرساخت هاي اصلي كشور است، تاثيرات بسزائي در جلوگيري از بروز و گسترش بحران و مشكلات پس از وقوع زلزله و كاركرد عادي ساير شريان هاي حياتي و نهايتاً ايجاد آرامش براي جامعه و شهروندان را در پي خواهد داشت. 

رضازاده ويژگي بارز و مزيت اين طرح نسبت به موارد مشابه را سادگي، هزينه پائين اجرا و سرعت بالا در انجام كار دانست.

کد خبر : 89124
تاریخ : شنبه ، ٣١ فروردین ١٣٩٨ ٠٨:٥٦
تعداد بازديد : ٧٥٤
فرستنده خبر : مهدي خانميرزائي