مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان كردستان اعلام كرد

سرقت سيم هاي برق بيش از 10ميليارد ريال به شبكه توزيع نيروي برق استان كردستان خسارت وارد كرد

مدير عامل شركت توزيع نيروي برق استان كردستان، تعداد سرقت هاي ثبت شده در سال 97 را 678 فقره سرقت سيم به وزن 15 هزار و 526 كيلوگرم دانست و گفت: اين سرقت ها رقمي معادل يك ميليارد و 86 ميليون تومان خسارت به شبكه توزيع نيروي برق استان كردستان وارد كرده است.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق استان كردستان، هيوا لهونيان با اشاره به اينكه طي سال 96 تعداد 340 فقره سرقت سيم برق به وزن 109 هزار و 49 كيلوگرم در استان كردستان گزارش شد، اظهار كرد: اين سرقت ها منجر به تحميل خسارتي معادل 766 ميليون تومان به شركت توزيع نيروي برق استان شد.

وي با اعلام اينكه تعداد سرقت هاي ثبت شده در سال 97 نيز تعداد 678 فقره سرقت سيم به وزن 15 هزار و 526 كيلوگرم گزارش شده است، افزود: خسارت ناشي از اين سرقت ها رقمي معادل يك ميليارد و 86 ميليون تومان برآورد شده است.

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان كردستان، با ذكر اينكه طي دو سال ميزان درصد رشد سرقت سيم هاي برق از لحاظ حجم فيزيكي حدود 42 درصد بوده است، گفت: از لحاظ تعداد (فقره) نيز با رشد 200 درصدي مواجه بوديم.

لهونيان در خصوص ميزان سرقت ترانسفورماتورها نيز اعلام كرد: در سال 96 تعداد 12 دستگاه ترانفسورماتور و در سال 97 تعداد 22 دستگاه در سطح استان سرقت شد.

وي با اذعان به اينكه در راستاي برخود با سارقان و كاهش تبعات آسيب ناشي از سرقت كابل و تجهيزات برقي نشست هاي مشتركي با فرماندهي نيروي انتظامي استان كردستان برگزار شد، گفت: پس از برگزاري نشست هاي مشترك با فرماندهان نيروي انتظامي استان، جهت مقابله با سارقان تدابيري هم چون افزايش گشت زني هاي مشترك در مناطق داراي پتانسيل سرقت، اطلاع رساني عمومي از طريق تريبون هاي مختلف و هم چنين ورود جدي پليس آگاهي و پليس 110 به اين مقوله در دستور كار قرار گرفت.

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان كردستان در ادامه ديگر اقدامات پيشگيرانه در اين خصوص را شامل انجام مكاتبات با مراجع ذيصلاح و امامان جمعه و جماعت استان، انجام كاورگذاري در نقاط آلوده با توجه به گسترش شبكه، تبديل شبكه سيمي به كابل خودنگهدار و اطلاع رساني عمومي در خصوص گزارش موارد مشكوك به سرقت از طريق ديدباني مردم، دانست.

وي با بيان اينكه در سال 97 احداث كليه شبكه هاي جديد با كابل خودنگهداري لحاظ شده است، خاطرنشان كرد: تا كنون 166 كيلومتر شبكه احداث شده كه حدود 120 كيلومتر آن با كابل خودنگهدار صورت گرفته است.

لهونيان با اشاره به اينكه با توجه به حجم باقي مانده كه چيزي در حدود 5300 كيلومتر شبكه فشار ضعيف است، تصريح كرد: براي تبديل اين حجم از شبكه به كابل خودنگهدار نيازمند 212 ميليارد تومان اعتبار هستيم كه در صورت تأمين، اين ميزان نيز به كابل خودنگهدار مجهز مي شود.

وي با اعلام اينكه خوشبختانه طي سال جديد با گشت هاي شبانه همكاران واحدهاي عملياتي و كشيك برق در كنار همكاري خوب مردم و ورود به موقع و همكاري قابل تحسين همكاران نيروهاي انتظامي، تعدادي از سارقين كابل هاي برق در استان دستگير شدند، ادامه داد: پس از دستگيري اين سارقان حجم زيادي از سيم هاي سرقت شده ي قبلي برگشت داده شد و سارقان و مالخرهاي شناسايي شده جهت طي مراحل قانوني تحويل مراجع قضايي داده شدند.

لهونيان در پايان ضمن قدرداني از هوشياري و همكاري مردم شريف استان در زمينه شناسايي سارقان از آنان درخواست كرد: شهروندان در صورت مشاهده موارد مشكوك به سرقت كابل ها و تجهيزات برق، مراتب را از طريق شماره تلفن هاي 130 (پليس آگاهي)، 110 (پليس 110) و 121(اتفاقات شركت توزيع نيروي برق استان كردستان) اطلاع دهند.

کد خبر : 89111
تاریخ : چهار شنبه، ٢٨ فروردین ١٣٩٨ ١١:٥٨
تعداد بازديد : ٤٦٥
فرستنده خبر : hana naghshbandi