پس از سيل، هشدار درباره مخاطرات فرونشست و رانش زمين در كشور جدي است

دكتر يحيي جمور معاون فني سازمان نقشه برداري كشور در نشست تخصصي مديريت سيلاب و اطلاعات مكاني، كه از سوي اين سازمان در سالن ياران بهشتي سازمان برنامه و بودجه كشور برگزار شد؛ گفت: پس از سيل، مخاطرات فرونشست و رانش زمين در كشور جدي است و بايد به هشدارها در اين زمينه توجه داشت.

به گزارش روابط عمومي سازمان نقشه برداري كشور؛ وي با اشاره به اين كه بحران سيل اخير اولين و آخرين بحران نخواهد بود و بحران هاي ديگري پيش از اين داشته و در آينده نيز خواهيم داشت، گفت: به طورمعمول، در يك مقطع زماني كوتاه پس از بحران همه مسئولان در بخش هاي مختلف دست در دست يكديگر مي دهند و به لحاظ مطالعاتي و امدادرساني، اقدامات خوبي صورت مي گيرد. اميدوارم پس از اين، چرخه مديريت بحران مدنظر مديران باشد و آمادگي هاي لازم براي روبه رو شدن با بحران وجود داشته باشد.

دانشيار آموزشكده نقشه برداري با تأكيد بر نقش داده هاي مكاني در چرخه مديريت بحران كشور براي مخاطرات مختلف گفت: سازمان نقشه برداري كشور به عنوان يك سازمان حاكميتي متشكل از بخش هايي با تركيب نيروي انساني و تجهيزات متخصص است و تمام فعاليت هاي نقشه برداري در حوزه هاي مختلف بر عهده اين سازمان است.

وي در خصوص جنبه هاي كاربردي نقشه ها در مديريت بحران گفت: زمين لرزه، فرونشست، رانش زمين و سيل از عمده بلاياي طبيعي است كه در ايران وجود دارد، البته آتش فشان هم مي توانند يك بلاي بالقوه در كشور به حساب بيايد كه اخيراً درباره آن صحبت هايي ارائه شده است.

جمور با بيان اينكه داده ها و اطلاعات مكاني در هر چهار مرحله چرخه مديريت بحران نقش بسزايي دارند، تأكيد كرد: نبايد صرفاً بعد از وقوع يك بحران مثل سيل و زلزله سراغ اين داده ها برويم بلكه بايد در چهار مرحله مديريت بحران به آن ها اتكا كنيم.

او در خصوص كاربردهاي داده هاي مكاني در مديريت بحران نيز گفت: يكي از زمينه هاي كاربردي كه در حوزه داده و اطلاعات مكاني وجود دارد، بحث تصويربرداري و تهيه نقشه ميزان تخريب، تعيين الگو، ميزان جابه جايي سطح زمين است كه جزو فعاليت هاي جاري سازمان نقشه برداري به حساب مي آيد.

وي ادامه داد: اين سازمان با اتكا به توان عكس برداري و در اختيارگيري تصاوير راداري و ماهواره اي، بعد از بلايايي مانند سيل و زلزله اقدام به تهيه نقشه مناطق تحت تاثير اين بلايا مي كند.

 

وي تأكيد بر ارزش داده هاي مكاني در چرخه مديريت مخاطرات كشور، به ابعاد مختلف كاربرد فعاليتهاي سازمان نقشه برداري كشور و اطلاعات مكاني اشاره كرد و گفت: 150 ايستگاه GNSS  سازمان نقشه برداري كشور در كشور، به صورت لحظه اي و روزانه در حال اندازه گيري حركات پوسته زمين هستند، اين داده ها كاربرد و نقش بسزايي در مديريت بحران دارند.

جمور مساله رانش زمين و آتشفشان را نيز از ديگر بحران هاي پيش روي كشور دانست كه پايش آن از طريق ايستگاه هاي GNSS سازمان نقشه برداري كشور امكان پذير است.

معاون فني سازمان نقشه برداري كشور، در ادامه درباره اقدامات اين سازمان در جريان سيل اخير كشور سخن گفت. از جمله آنكه از مناطق تأثيرپذير سيل نقشه هاي1:25000 تهيه و روند تغييرات آن بر اساس تصاوير ماهواره اي مشخص شدند. همچنين 6 برگ نقشه با مقياس 1:100000 از مناطق غرب كشور تهيه و براي سازمان مديريت بحران كشور ارسال شد.

جمور افزود: از مناطقي در استان ايلام، از جمله منطقه مهران، نقشه مناطق تحت تاثير سيل تهيه شد و مراكز جمعيتي حاشيه رودخانه ها و همچنين محدوده هايي نظير پل ها و رودخانه ها با ذكر راه هاي ارتباطي بر روي اين نقشه ها مشخص شد.

معاون فني سازمان نقشه برداري كشور با تاكيد بر لزوم به روز رساني داده هاي مكاني در سازمان نقشه برداري كشور، به منظور پاسخگويي به طيف نيازهاي گسترده در مديريت بحران در كشور، ادامه داد: اين امر نيازمند تأمين بودجه لازم است.

وي بار ديگر از سازمان برنامه و بودجه كشور و سازمان مديريت بحران خواست تا درباره فرونشست و رانش زمين با جديت  بيشتري بيانديشند و تأكيد كرد: ما نبايد تمام تمركزمان را روي سيل و زلزله بگذاريم و فراموش كنيم كه پديده طبيعي مانند آتشفشان نيز وجود دارد و ايستگاه هاي GNSS تا حد زيادي در اطلاع رساني و پيش آگاهي در اين خصوص نقش ايفا كنند.

به گفته جمور، فرونشست نيز يكي ديگر از بحران ها و بحث هاي جدي در كشور است، خساراتي كه فرونشست ممكن است به بار بياورند، بسيار فراتر از خسارات مالي و جاني سيل و زلزله است. اما به دليل اينكه فرونشست در بخش هاي وسيعي از كشور به صورت نرم و آهسته پيش مي رود، توجه چنداني به آن صورت نمي گيرد. اكنون و پس از سيل اخير كه با رانش زمين در برخي مناطق روبرو بوديم، فرصت مناسبي است كه بگويم موضوع فرونشست يك موضوع بسيار جدي در كشور است كه بايد مسئولين ذي ربط مانند سازمان مديريت بحران، سازمان برنامه وبودجه براي آن فكر جدي كنند كه بيشتر از اين خسارت متوجه كشور نشود.

به گفته دانشيار آموزشكده نقشه برداري، سازمان نقشه برداري امكانات و تجهيزاتي دارد كه امكان مطالعه و پايش تغييرات تراز دريا، ايستگاه هاي جزر و مد را فراهم مي كند. اين تجهيزات مجهزترين يگان پايش كشور را تشكيل مي دهد كه در مديريت آب نگاري و امور جز و مد در سازمان نقشه برداري شكل مي گيرند و در مديريت بحران هاي جدي كشور ايفاي نقش مي كند. اگر خداي نكرده در كشور سونامي رخ دهد -كه البته اين پتانسيل در جنوب كشور وجود دارد- بايد به صورت ويژه به آن توجه ويژه كرد


کد خبر : 89107
تاریخ : چهار شنبه، ٢٨ فروردین ١٣٩٨ ١٠:٣٨
تعداد بازديد : ٥٤١
فرستنده خبر : ناهيد نيك پور