معاون برنامه ريزي و اموراقتصادي توانير در گردهمايي مديران ارشد صنعت برق خراسان

صنعت برق در كم ترين زمان ممكن نسبت به رفع مشكلات در مناطق سيل زده اقدام كرد / پايش تاسيسات با عمر بالا و فرسوده در اولويت

گردهمايي مديران ارشد صنعت برق خراسان براي گذر از پيك بار سال جاري در مشهد برگزار شد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت برق منطقه اي خراسان، دراين گردهمايي كه دكتر رجبي مشهدي معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي شركت توانير، مهندس رياحي مديرعامل شركت برق منطقه اي خراسان و با حضور مديران ارشد صنعت برق استان هاي خراسان برگزار شد، معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي شركت توانير در سخناني اظهار داشت: صنعت برق خراسان نقش اساسي در پيشبرد اهداف اين صنعت در كشور دارد.

دكتر رجبي مشهدي افزود: در سال گذشته صنعت برق كشور با چالش هاي بسياري مواجه شد و توانست با موفقيت از آن عبور كند.
وي همچنين به سيل اخير در كشور اشاره كرد و بيان داشت: صنعت برق توانست در كم ترين زمان ممكن نسبت به رفع مشكلات در مناطق سيل زده اقدام كند و دربسياري از روستاها ، دركمتر از چند ساعت برق مشتركان را وصل كند.

وي با اشاره به اينكه صنعت برق مهم ترين زيرساخت توسعه كشور است، افزود: كاركنان اين صنعت در تمام طول سال به طور شبانه روزي در حال فعاليت هستند تا برق با كيفيت دراختيار مردم قرار گيرد.
معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي شركت توانير در ادامه درخصوص پيك بار سال 1397 اظهار داشت: در سال گذشته به علت كمبود بارندگي ها و عدم امكان استفاده از ظرفيت كامل نيروگاه هاي برق آبي از مدار، 34روز كمبود توليد منجر به محدوديت شد.

وي افزود: در حالي كه ميزان خاموشي ها حدود  0.3 مصرف كل كشور بود، اثرات و بازتاب گسترده اي داشت كه وابستگي زندگي روزمره مردم را به صنعت برق نشان مي دهد.

دكتر رجبي مشهدي در ادامه با اشاره به بارندگي هاي اخير در كشور گفت: در سال جاري نيروگاه هاي برق آبي با ظرفيت كامل وارد مدار خواهد شد. از اين رو لازم است تا علاوه بر حفظ پايداري شبكه برق، از ظرفيت هاي موجود شبكه حداكثر استفاده صورت گيرد.

وي همچنين تصريح كرد: حداكثرميزان توليد برق در سال جاري به 58 هزار مگاوات و با توجه به آنكه پيش بيني مي شود حداكثر ميزان مصرف به 61 هزار مگاوات برسد كه لازم است 3 هزار مگاوات با اقدامات مديريت مصرف جبران شود. انتظار مي رود روابط عمومي هاي صنعت برق با روش هاي جديد و اثربخش نسبت به آگاه سازي مشتركان براي كاهش مصرف در ساعات اوج مصرف اقدام كنند و اميد است با اقدامات صورت گرفته از پيك بارسال جاري با موفقيت عبور كنيم.

وي ادامه داد: پايش تاسيسات با عمر بالا و فرسوده در اولويت قرار گيرد.
وي همچنين با توجه به رشد مصرف در كلان شهر مشهد بر اجراي طرح جامع شهر مشهد تأكيد كرد.

دكتر رجبي مشهدي در ادامه به تسويه بدهي هاي صنعت برق در سال 1397 اشاره كرد و اظهار داشت: در سال گذشته بالغ بر 10 هزار ميلياردتومان از بدهي ها تسويه شد كه اين رقم يك ركورد است و براي اولين بار روند بدهي ها منفي شد كه اين امر باعث چالاكي صنعت برق مي شود. وي در خصوص تعميرات نيروگاه ها گفت اميدواريم تعميرات نيروگاه ها تا قبل از پيك به اتمام برسد.

معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي شركت توانير افزود: طرح خريد برق تابستانه از مولديني كه در مكان هاي مورد نياز صنعت برق احداث مي شود با نرخ 380 تومان به ازاء هر كيلووات ساعت و همچنين خريد برق از مولدان در اختيار صنايع در چهار ماه پيك بار سال جاري، استفاده از ظرفيت نيروگاههاي پراكنده و خود تامين ها و بهينه سازي طرح هاي انتقال و فوق توزيع از اولويت هاي صنعت برق در پيك بار سال جاري است.

وي در ادامه به برنامه هاي شركت توانير در سه حوزه حكم راني شركت ها ، اصلاح اقتصاد برق و پاسخگويي پيك بار اشاره كرد و اظهار داشت: بحث سلامت اداري و حذف مراجعه حضوري و استفاده از ظرفيت دولت الكترونيك از اولويت هاي شركت توانير است.
دكتر رجبي مشهدي اصلاح ساختار و شايسته گزيني را از ديگر اقدمات عنوان كرد و اظهار داشت: در خصوص اقتصاد برق در مرحله اول نرخ ترانزيت برق اصلاح شده است كه منجر به تحرك بخش خصوصي و رونق توليد خواهد شد. همچنين  براي اصلاح نرخ برق در ساعات اوج مصرف، نصب كنتورهاي هوشمند با اولويت مشتركان پرمصرف در اولويت قرار گرفته است.

وي در پايان با اشاره به برنامه ريزي اصلاح ساختار سمت تقاضا اظهار داشت: در اين خصوص طرح هايي آماده شده و لازم است در اين زمينه اقدام جدي صورت گيرد. 

در اين همايش مديرعامل شركت برق منطقه اي خراسان هدف از برگزاري اين گردهمايي را تبيين سياست ها و راهبردهاي صنعت برق بالاخص در رابطه با  گذر از پيك بار سال جاري عنوان كرد و افزود: نقش بخش هاي توليد، توزيع و انتقال در عبور از پيك بار سال جاري بسيار موثر است و لازمه اين كار انسجام بيشتر بين سه بخش توليد، توزيع و انتقال است.

وي همچنين اظهارداشت: اين سه بخش مانند زنجير به هم متصل هستند و مشكل در هر بخش كه ايجاد شود تامين برق مشتركان با اخلال مواجه خواهد شد بنابراين مشكل هر بخش در واقع مشكل همه بخشها خواهد بود.

مهندس رياحي افزود: براي عبور ازپيك بارسال جاري، كارگروه هايي تخصصي از سال گذشته در استان تشكيل شده كه توانسته اند راهكارهاي خوبي ارائه كنند.

وي به سخنان مقام معظم رهبري در ابتداي سال جاري اشاره كرد و اظهارداشت: يكي ازمهم ترين بخش هاي پيام مقام معظم رهبري، استفاده از مديران با سواد، كارآمد و جهادي است كه بايستي تلاش و كارمستمر انجام دهند.
مديرعامل شركت برق منطقه اي خراسان درپايان، ضمن اشاره به نمونه هاي مديريت اسلامي، ضرورت انطباق رفتار مديران با آموزه هاي ديني وعلوم مديريتي را يادآوري شد.

در ادامه مهندس لكزيان معاون هماهنگي و رئيس كارگروه گذر از پيك سال 98 اين شركت درسخناني اظهارداشت: برآورد حداكثر مصرف برق در استان هاي خراسان درسال جاري 4330 مگاوات است كه پيش بيني مي شود ميزان توليد برق به 4100 مگاوات برسد.

وي در همين رابطه خاطرنشان ساخت: در پيك بار سال جاري پيش بيني مي شود با 230 مگاوات كمبود برق در استان هاي خراسان مواجه شويم كه با برنامه ريزي هاي صورت گرفته و انشالله مديريت سمت تقاضا خواهيم توانست از پيك بار سال جاري بدون خاموشي عبور كنيم.

وي در پايان به تشكيل كارگروه راهبري گذر از پيك بار سال 98 اشاره و تصريح كرد: در اين كارگروه تصميمات مهمي اتخاذ شده است و در بخش توليد و مصرف برق، برنامه ريزي هاي لازم صورت گرفته تا بتوانيم از پيك بار سال جاري بدون خاموشي و با موفقيت عبور كنيم و بامديريت مصرف وآموزش مشتركان، از خاموشي ها جلوگيري كنيم.

کد خبر : 89062
تاریخ : یکشنبه ، ٢٥ فروردین ١٣٩٨ ١١:٠٩
تعداد بازديد : ٦٦٣
فرستنده خبر : سيدكاظم حائري