معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي در مراسم تجليل از پيشكسوتان مهندسي برق

مصرف منطقي برق از اولويتهاي وزارت نيرو است

مراسم تجليل از پيشكسوتان و تلاشگران مهندسي برق در عرصه هاي دانشگاهي و صنعت برق با حضور معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي از سوي انجمن مهندسين برق و الكترونيك ايران- شاخه تهران در نيروگاه طرشت برگزار شد.

به گزارش پايگاه خبري توانير در اين گردهمايي كه مهندس حائري معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي و جمعي از معاونان شركت توانير و پيشكسوتان مهندسي برق كشور به همراه اساتيد دانشگاههاي صنعتي كشور و مسوولان انجمن مهندسين برق و الكترونيك ايران حضور داشتند، مهندس حائري ضمن اعلام مراتب قدرداني مقام عالي وزارت از پيشكسوتان و تلاشگران مهندسي برق كشور، به تبيين خلاصه اي از تاريخچه درخشان صنعت برق و نقش علوم مهندسي در توسعه اين صنعت پرداخت.
معاون وزير نيرو چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و پنجاهمين سالگرد تاسيس شركت توانير (در سال آينده) را خاطر نشان ساخت و با اشاره به يكصد و نوزدهمين سال نصب نخستين مولد برق در حرم مطهر رضوي، خلاصه اي از روند شكل گيري و گسترش شبكه يكپارچه برق در كشور و رشد فزاينده ظرفيتها از پيروزي انقلاب اسلامي تاكنون را تشريح كرد.
وي پيشكسوتان و تلاشگران صنعت برق را كه در بدترين شرايط تحريمها و دوران دفاع مقدس پا پس نكشيدند و با ياري متخصصان علمي و دانشگاهي، اين صنعت را به عنوان زيرساخت اقتصاد و توسعه ملي كشور سرپا نگه داشتند، مايه افتخار دانست.
مهندس حائري نقش انجمن مهندسين برق و الكترونيك در نزديك كردن صنعت و دانشگاه، كاربردي كردن مباحث علمي و انتقال دانش فني و رشد خرد مهندسي از طريق تركيب دانش و تجربه را مورد توجه قرارداد و برپايي سي و سومين كنفرانس بين المللي برق، بيست و سومين كنفرانس شبكه هاي توزيع برق و ساير كنفرانسهاي ملي و بين المللي را حاصل همكاري موثر صنعت و دانشگاه عنوان كرد و ياد مرحوم دكتر قدرت ا... حيدري بنيانگذار كنفرانسهاي علمي صنعت برق را گراميداشت.
معاون وزير نيرو مديريت مصرف و منطقي كردن مصرف برق را از اولويتهاي وزارت نيرو برشمرد كه عرضه برق بر مبناي كنترل مصرف را پيگيري مي كند و اين برنامه براي نخستين بار با همكاري استانداريها و شركتهاي توزيع اجرا و 2 هزار مگاوات صرفه جويي در تابستان گذشته حاصل كرد و رشد پيك از بالاي 5 درصد به كمتر از 2.8 درصد رسيد.
وي 2 هزار مگاوات صرفه جويي در سمت مصرف را با احداث 3 هزار مگاوات نيروگاه جديد معادل دانست و با اشاره به هماهنگيهاي انجام شده در جهت تداوم اين برنامه اظهار داشت: « همكاري با مسوولان استاني در استان خوزستان باعث شد رشد مصرف استان در تابستان 97 متوقف و 400 مگاوات از مصرف استان نيز كاهش يابد كه در نتيجه خاموش كردن سيستم هاي برقي و سرمايشي در ساعات تعطيلي ادارات حاصل شد.»
مهندس حائري 23 هزار مگاوات از 57 هزار مگاوات پيك تابستاني شبكه برق كشور را به مصرف سيستمهاي سرمايشي مربوط دانست كه از مجموع مصرف برق 4 كشور همسايه بيشتر است.
وي رويكرد صنعت برق را تمركز بر مديريت مصرف با همكاري بخش خصوصي و سنديكاي صنعت برق عنوان كرد و از حاضران در اين گردهمايي خواست با استفاده از جايگاه ملي و اعتباري كه نزد مردم دارند، در جهت منطقي ساختن مصرف برق مشتركان به صنعت برق كشور كمك كنند.
در اين مراسم دكتر حقي فام معاون هماهنگي توزيع توانير توسعه علمي، اقتصادي و فني صنعت برق طي 40 سال گذشته را متكي بر زيربناي محكم  علوم مهندسي در كشور به ويژه مهندسي برق عنوان كرد و عدم فرصت نقش آفريني فارغ التحصيلان، مهاجرت و كاهش ورودي دانشگاهها در اين عرصه را از چالشهاي جدي توصيف كرد كه بايد براي آن تدبير شود.
وي تاكيد كرد: صنعت برق وظيفه بزرگي براي تربيت نسل جديد و ارتباط سيستماتيك با دانشگاهها بر عهده دارد و در اين بين انجمنها مي توانند به عنوان حلقه واسط مراكز تحقيقاتي و دانشگاهي با صنعت برق نقش آفرين باشند.
دكتر حقي فام محدود شدن فضاي كسب و كار صنعت برق را موجب تضعيف و كاهش اثرات ارزشمند نيروي انساني دانست و تاكيد كرد: صنعت برق به عنوان زيرساخت تمامي زيرساختها بر پايه نيروي انساني متمركز است و بايد به لحاظ فضاي كسب و كار روح جديدي به فضاي مهندسي برق دميده شود و با توجه به تجارب بالاي پيشكسوتان صنعت برق در حوزه هاي علمي و صنعتي شاهد ارايه نقطه نظرات لازم به وزارت علوم و صنعت برق در اين خصوص باشيم.
در ادامه اين مراسم 11 نفر از پيشكسوتان و تلاشگران عرصه مهندسي برق از بخشهاي علمي و صنعت به اسامي مهندس چيت چيان، دكتر رنجبر، دكتر سلطاني، مهندس سليماني، مهندس شادرام، مهندس علي بيك، مهندس كسري، دكتر لساني، مهندس مروي، مهندس معين و مهندس نوروزي با اهداي لوح مورد تقدير قرار گرفتند.
             

کد خبر : 88744
تاریخ : سه شنبه ، ١٤ اسفند ١٣٩٧ ١٦:١٥
تعداد بازديد : ٧٨٠
فرستنده خبر : قد رت اله عليزا ده