رشد چشمگير در تمامي شاخصهاي حوزه صنعت برق

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق شيراز گفت: طي چهاردهه گذشته، رشد صنعت برق در ايران اسلامي، چشمگير بوده و در شاخص هاي مختلف، ارتقاء مطلوبي داشته است.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق شيراز، مهندس جلال زراعت پيشه گفت: بررسي شاخص هاي مختلف در حوزه صنعت برق، نشان از رشدي مطلوب در صنعت برق است كه استان فارس نيز سهم قابل قبولي در اين زمينه داشته و دارد.

اين مقام مسئول در ادامه گفت: شركت توزيع نيروي برق شيراز با دارا بودن جايگاهي راهبردي در صنعت برق و با دارا بودن بيش از يك ميليون و يكصد هزار مشترك با ماموريت تامين، عرضه و توزيع برق مطمئن و پايدار، نگهداري و توسعه شبكه، مديريت بار و مصرف و خدمات پس از فروش به خدمت رساني مشغول است.

زراعت پيشه با بيان اينكه ارزيابي اقدامات انجام شده با بررسي شاخصهاي تخصصي صنعت برق امكان پذير است، گفت: طول خطوط شبكه، ظرفيت ترانسفورماتورهاي شبكه توزيع، توسعه برق كشاورزي -كه عمدتا در دورترين نقاط از شبكه هاي توزيع برق هستند -، تعداد مشتركان، تعداد روستاهاي برقدار شده، سرانه توليد برق و خودكفايي در ساخت قطعات و تجهيزات، شاخصهاي قابل ارزيابي محسوب مي شود.

وي ادامه داد: با گذشت چهار دهه از فجر پيروزي انقلاب اسلامي در بخش توزيع برق با وجود اينكه جمعيت كمتر از 2 و نيم برابر افزايش يافته است، طول شبكه 10 برابر، ظرفيت ترانسفورماتورها بيش از 20 برابر و تعداد مشتركان برق 10 برابر شده شده است.

زراعت پيشه گفت: سرانه توليد برق در سال 57 به ازاي هر نفر در يكسال 234 كيلو وات ساعت بوده كه در سال 96 اين عدد به 4487 كيلو وات ساعت يعني حدود 20 برابر افزايش يافته است.

اين مقام مسئول با اشاره به اينكه هم اكنون 100 درصد جمعيت شهري و تقريبا تمام روستاها در محدوده عملكرد شركت توزيع برق شيراز از نعمت برق برخوردار هستند، گفت: سال 57 در كل استان فارس 178 روستا برقدار بود اما هم اكنون تعداد روستاهاي برخوردار از اين نعمت با رشد بيش از 18 برابري به 3251 روستا افزايش داشته و هم اكنون تمامي روستاهاي بالاي ده خانوار و بخش عمده روستاهاي بالاي 5 خانوار برقدار هستند.

زراعت پيشه در خصوص برق كشاورزي گفت: در سال 57 تحقيقا هيچ مشترك برق كشاورزي در استان فارس وجود نداشت، در حالي كه هم اكنون بيش از 43 هزار مشترك برق كشاورزي در استان فارس وجود دارد.

زراعت پيشه در بيان دستاوردهاي انقلاب گفت: تقريبا تمامي خطوط فشار ضعيف (حدود 7هزار كيلومتر) در حوزه عملكرد شركت توزيع برق شيراز به كابل هاي هادي روكشدار تبديل شده كه مزيت آن ايمني بيشتر، كاهش تلفات، پايداري بيشتر شبكه و اصلاح نوسازي شبكه است.

مديرعامل توزيع برق شيراز خاطرنشان كرد: علاوه بر موارد مذكور كه عمدتاً مويد رشد و پيشرفت برق به لحاظ كمي است خوشبختانه به لحاظ كيفي نيز در اين سالها شاهد پيشرفت قابل ملاحظه اي بوده ايم. به طوري كه با توسعه گروه عملياتي خط گرم و اتوماسيون شبكه، حتي براي تعميرات، توسعه و احداث خطوط شبكه جديد نيز مشتركان خاموشي را تجربه نمي كنند و ماموران شركت توزيع با كار كردن بر روي خطوط برقدار 20000 و 11000 ولت و كنترل مستمر شبكه به واسطه توسعه اتوماسيون شبكه از هر گونه اختلال، وقفه و نوسان در تامين برق مطمئن و پايدار جلوگيري مي كنند.

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق شيراز با بيان اينكه طي چهار دهه گذشته شاهد توسعه كمي و كيفي در تمام ابعاد و شاخصهاي قابل اعتناي صنعت برق در كشور، استان فارس و محدوده تحت مديريت توزيع برق شيراز بوده ايم، خاطرنشان كرد: يكي از ابعاد مهم در اين زمينه رشد كيفي نيروي انساني بوده است.

زراعت پيشه با بيان اينكه در سال 57 صنعت برق به هيچ وجه صنعت بومي نبود و عمدتاً توسط متخصصان خارجي طراحي، مديريت و اجرا مي شد، گفت: خوشبختانه هم اكنون تمام مراحل كار در شبكه هاي توزيع اعم از طراحي، ساخت، نصب، بهره برداري و ... توسط متخصصان بومي- حتي پيمانكاران متوسط و جزء- انجام مي شود.

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق شيراز، يكي از اتفاقات خوب سال هاي اخير را راه اندازه شركت خصوصي ساخت پنل خورشيدي در شيراز بيان و اضافه كرد كه اين شركت با ظرفيت ساخت سالانه 200 مگاوات پنل خورشيدي، جزو صنايع هاي تك محسوب مي شود.

اين مقام مسئول همچنين ساخت عايق هاي سيلكوني يا ساخت پست هايي با عايق گازي در شيراز را نيز به عنوان صنايع استراتژيك يادآور شد و گفت: مزيت استفاده از اين عايقها وزن كمتر، خاصيت آب گريزي و تجمع كمتر آلودگي بر روي آنها و در مورد پستهاي عايق گازي نيز نياز به فضاي خيلي كمتر، از جمله مزيتهاي آن است.

زراعت پيشه با يادآوري اينكه در گذشته صنعت برق ايران با وابستگي در ابعاد مختلف مواجه بود، گفت: در چهاردهه اخير شاهد حضور موثر نيروهاي بومي در بخش هاي مختلف صنعت برق بوده ايم و بر خود مي باليم كه با اتكا به نيروهاي توانمند و متخصص داخلي، تمام اقدامات در زمينه هاي توليد، انتقال و توزيع برق را به سرانجام مي رسانيم.

زراعت پيشه گفت: در چند سال گذشته طرح هاي متعددي با هدف كاهش تلفات و مديريت مصرف اجرا شده كه خوشبختانه نتايج خوبي نيز داشته است؛ براي مثال با اجراي طرح جهادي كاهش تلفات كه موضوعي مهم و استراتژيك در صنعت برق محسوب و كنترل آن منجر به پايداري بهتر شبكه و حفاظت و صيانت از اموال عمومي مي شود، موفق شده ايم تلفات را تا نصف كاهش دهيم.

زراعت پيشه با بيان اينكه مديريت مصرف و كاهش تلفات محقق نمي شود مگر با همدلي و مشاركت مشتركان، گفت: يكي از موضوعاتي كه متاسفانه منجر به اسراف بيت المال شده و غلبه بر آن با همكاري شهروندان مقدور خواهد بود، استفاده از ريسه هاي روشنايي در برخي از اماكن تجاري است.

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق شيراز تاكيد كرد: استفاده از ريسه هاي روشنايي و چترهاي نوري كه از حدود يكسال قبل در سطح شيراز باب شده، زمينه ساز هدررفت انرژي برق خصوصا در شرايط كنوني است.

زراعت پيشه به تمام مشتركان به ويژه مشتركان تجاري توصيه كرد: به جاي استفاده از ريسه و چتر نور، با استفاده از لامپ و پروژكتورهاي كم مصرف موجود در بازار، روشنايي محل كسب يا زندگي خود را تامين كنند.

کد خبر : 88483
تاریخ : شنبه ، ٢٠ بهمن ١٣٩٧ ١٠:٣٩
تعداد بازديد : ٥٦٤
فرستنده خبر : سيد باقر احمدي