همكاري ايران براي ساخت و بازسازي شبكه برق و تربيت نيروي انساني عراق

وزير نيرو تصريح كرد: با امضاي اين تفاهم نامه ها ما در پي آن هستيم كه نقش منحصر به فردي را در بازسازي صنعت برق عراق ايفا كنيم. آنچه را كه پس از انقلاب آموخته ايم و تجربه كرده ايم، در خدمت بازسازي صنعت برق عراق به كار خواهيم گرفت.

با حضور وزراي نيروي ايران و برق عراق، سه تفاهم نامه همكاري در حوزه صنعت برق ميان دو كشور امضا شد.

به گزارش پايگاه خبري توانير، در مراسم امضاي اين سه تفاهم نامه، وزير نيروي ايران در جمع خبرنگاران گفت: با امضاي اين تفاهم نامه ها، فصل جديدي از همكاري هاي ميان دو كشور در حوزه صنعت برق آغاز شده است  كه در چارچوب زمينه هاي تعيين شده ادامه خواهد يافت.
دكتر رضا اردكانيان تصريح كرد: با امضاي اين تفاهم نامه ها ما در پي آن هستيم كه نقش منحصر به فردي را در بازسازي صنعت برق عراق ايفا كنيم.
وي ادامه داد: آنچه را كه پس از انقلاب آموخته ايم و تجربه كرده ايم، در خدمت بازسازي صنعت برق عراق به كار خواهيم گرفت.
وزير نيرو گفت: اكنون زمينه هاي همكاري وسيع شركت هاي خصوصي بزرگ و كوچك ايران در عراق فراهم شده است.
اردكانيان همچنين با رد تاثيرگذاري تحريم هاي امريكا در مناسبات برق دوكشور از برنامه وسيع و گسترده براي بازسازي صنعت برق عراق خبرداد و درعين حال تعميق جايگاه جمهوري ايران به عنوان هاب انرژي را از اهداف همكاري با كشورهاي همسايه عنوان كرد .
وي همچنين برعزم ايران در ارائه خدمات آموزشي به عراق به گونه اي كه صنعت برق اين كشور به صنعتي خوداتكا تبديل شود، تاكيد كرد
وزير نيرو در عين حال تصريح كردك سازوكار مناسبي جهت بازپرداخت بدهاي هاي برقي عراق به ايران اتخاذ شده است .

وزير برق وانرژي عراق: از پيشرفت هاي ايران شگفت زده شدم
وزير برق و انرژي عراق نيز در مراسم امضاي تفاهم نامه هاي همكاري ميان دو كشور، ايام دهه فجر و روز ملي كشورمان را تبريك گفت و با آرزوي سربلندي براي كشورمان ، از پايبندي كشور عراق به تمامي بندهاي تفاهم نامه في مابين و برپايي جلسه كاري دو كميته عالي به منظور اجراي مفاد تفاهم نامه خبرداد.
لوي خطيب از اولويت هاي اصلي كشورش را توانمندسازي نيروي انساني عراق و گرفتن آموزش هاي لازم از ايران براي به دست گرفتن كنترل برق شبكه عراق عنوان كرد و گفت: در اين خصوص درخواست هاي متعددي از كشورهاي ديگر داشتيم كه  خبرداد كه البته در اين خصوص  تنها ايران اين درخواست را قبول كرده است .
وزيربرق و انرژي عراق تصريح كرد: هدف ما استمرار واردات برق و گاز نيست چرا كه ما كشور غني هستيم.
خطيب با اشاره به قابليت ايران به عنوان هاب انرژي منطقه، گفت : هدف اصلي ما تعامل منطقه اي با دولت هاي همجوار است و ديدار با كشورهاي همسايه نيز در همين زمينه صورت گرفته است كه ايجاد بازار برق از ثمرات آن خواهد بود كه به نفع كل كشورهاي منطقه است .
وي با اشاره به بازديد از شركت هاي صنعتي برق ايران نيز اشاره كرد و با بيان اين كه از پيشرفت هاي صنعتي و تكنولوژيكي بخش هاي خصوصي و دولتي ايران شگفت زده شده است، اعلام كرد: آماده همكاري با ايران و مراكز تحقيقاتي با مراكز تحقيقاتي و برگزاري دوره هاي آموزشي براي ارتقاي شايستگي منابع انساني در صنعت برق عراق هستيم.
وي با اشاره به ارتباط اين كشور با شركت هاي بزرگ صنعتي دنيا گفت:  اين شركت ها به فكر فروش تجهيزات هستند درحالي كه ايران از اين پس در توليد فناوري و تجهيزات نوين به صنعت برق كشور عراق كمك خواهد كرد.خبرنگار: قدرت اله عليزاده

کد خبر : 88480
تاریخ : جمعه ، ١٩ بهمن ١٣٩٧ ١١:٤٥
تعداد بازديد : ٦٨٧
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور