مديرعامل توانير در آيين افتتاح پست برق خنداب

نرخ برق نسبت به ابتداي انقلاب 75 درصد ارزان تر شده است / 2

مديرعامل و رئيس هيات مديره شركت مادر تخصصي توانير nدر مراسم افتتاح پست برق خنداب گفت: در چهار دهه اخير جمعيت كشور 2 و 2 دهم برابرشده و اين در حالي است كه ظرفيت برقرساني 11برابر شده است.به گزارش پايگاه خبري توانير، در مراسمي با حضور دكتر لاريجاني رئيس مجلس و مهندس متولي زاده مديرعامل شركت توانير، پست برق خنداب استان مركزي به بهره برداري رسيد.
مديرعامل و رئيس هيات مديره شركت مادر تخصصي توانير نيز در اين آيين گفت: در چهار دهه اخير جمعيت كشور 2 و 2 دهم برابرشده و اين در حالي است كه ظرفيت برقرساني 11برابر شده است.
«محمد حسن متولي زاده» اظهار داشت : در حالي كه يك و نيم ميليارد نفر از ساكنان جمعيت كره زمين از نعمت برق بي بهره هستند به بركت انقلاب اسلامي پوشش برق كشور 100 درصد است.
وي تصريح كرد : ميزان مصرف برق در استان 22 برابر شده كه نشان از رشد و توسعه استان است و اين ميزان نسبت به متوسط كشوري بالاتر است.
وي با اشاره به شاخص هاي استان نيز بيان داشت: متوسط بخش توليد در كشور 50 درصد است كه اين شاخص در استان بيش از 82 درصد رمي باشد.
متولي زاده، ميزان تلفات برق در استان را تك رقمي عنوان كرد و گفت: استان مركزي در 2 سال گذشته در عبور از پيك تابستان رتبه نخست را كسب كرده است.
وي، اعتبارهزينه شده براي ايجاد پست 230 كيلووولت خنداب را يكهزار و 100 ميليارد ريال عنوان كرد و افزود: بيش از 95 درصد تجهيزات برق ساخت داخل است و در خصوص وضعيت برق به لحاظ كادر فني و ساخت تجهيزات جاي هيچ گونه نگراني نيست و كشور به خودكفايي رسيده است.
متولي زاده با اشاره به اقتصاد برق در كشور نيز اظهار داشت :نرخ برق  در سال جاري نسبت به 40سال گذشته 75درصد ارزان ترشده است.
وي اضافه كرد: در استان مركزي 680هزار مشترك برق خانگي وجود دارد كه متوسط صورتحساب خانوارها 150هزار ريال است كه بيانگر رعايت الگوي مصرف در استان است.
اين مسئول با اشاره به ظرفيت بند ' و' تبصره 5 بودجه 97عنوان كرد: بيش از 850 هزار ميليارد ريال از مطالبات توليد كنندگان برق پرداخت شده كه 700 هزار ميليارد ريال آن سهم نيروگاه ها است و در بودجه 98نيز اين موضوع پيش بيني شده است.
مديرعامل شركت مادر تخصصي شركت توانير گفت: بيش از 80 درصد ظرفيت پست 230 كيلوولت لجور را مس و آلومينيوم تشكيل داده است.
وي با اشاره به شاخص هاي سودآوري بورس در سال 96و 97اظهار داشت: مس 120درصد ، فولاد 210 درصد، سرب و روي 280درصد است و اين در حالي است كه سهام نيروگاه دماوند 14درصد، عسلويه 70درصد بوده است كه بايد با همت نمايندگان بتوان خدمات مطلوب تري به مردم ارايه داد.
حدود 700 هزار مشترك برق در استان مركزي وجود دارد كه انرژي الكتريكي مصرفي آنان از طريق 16 هزار دستگاه ترانسفورماتور، 20 هزار كيلومتر شبكه و 45 پست فوق توزيع تامين مي شود.
برپايه اين گزارش امروز پنجشنبه 18 بهمن ماه ، رئيس مجلس شوراي اسلامي و هيات همراه همزمان با هفتمين روز از دهه مبارك فجر به دعوت مشترك نماينده ولي فقيه در استان، استاندار و مجمع نمايندگان به استان مركزي سفر كرد.
استان مركزي هفت كرسي نمايندگي در مجلس شوراي اسلامي دارد كه دو كرسي آن متعلق به اراك، كميجان و خنداب است.

کد خبر : 88477
تاریخ : پنج شنبه ، ١٨ بهمن ١٣٩٧ ١٨:٠٩
تعداد بازديد : ٦٥٠
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور