افزايش 9 برابري مشتركان برق استان يزد نسبت به دوران انقلاب اسلامي

سرپرست شركت توزيع نيروي برق استان يزد گفت: در حال حاضر تعداد مشتركان استان نسبت به سال پيروزي انقلاب 9 برابر و به بيش از 660 هزار مشترك رسيد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق استان يزد، آرش نواب سرپرست اين شركت، به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در جمع خبرنگاران استان در تشريح فعاليت هاي بعد از انقلاب گفت: در سال 1357 تعداد مشتركان توزيع برق استان 66هزار و 690 مشترك بوده كه هم اكنون با بيش از 9 برابر افزايش به بيش از 660 هزار نفر رسيده است.

وي افزود: در اين بخش تعداد مشتركان صنعتي از 126 مشترك با 87 برابر افزايش به 11 هزار و 75 مشترك و مصرف آن نيز از 59 ميليون كيلووات ساعت با 33 برابر افزايش ، هزار و 988 ميليون كيلووات ساعت شده است.

سرپرست توزيع برق يزد با بيان اين كه طول خطوط فشار متوسط استان نسبت به 40 سال گذشته و پيش از انقلاب اسلامي از رقم 549 كيلومتر تا پايان دي ماه امسال به 10 هزار و 568 كيلومتر رسيده است، افزود: خطوط فشار ضعيف استان نيز از 670 كيلومتر در سال 57 به هشت هزار و 325 كيلومتر در حال حاضر افزايش يافته است.

وي با اشاره به طول بالغ بر 18 هزار و 890 كيلومتري مجموع شبكه توزيع برق در استان يزد، اين ميزان را بيانگر گستردگي بالاي اين شبكه و گسترش رفاه در بين شهرها و روستاهاي استان دانست.

سرپرست شركت توزيع برق يزد با اضافه كرد: هم اكنون 81.1 درصد مشتركان توزيع برق استان در بخش خانگي، 13.5 درصد در بخش تجاري، 2.3 درصد عمومي، 1.7 درصد صنعتي و 1.4 درصد كشاورزي هستند.

نواب ادامه داد: در فروش انرژي، بخش هاي صنعتي با 52 درصد، كشاورزي با 15 درصد، خانگي 22درصد، عمومي 6درصد و پنج درصد در بخش تجاري قرار گرفته است و در مجموع 67 درصد فروش انرژي حوزه توزيع استان در توليد استفاده مي شود.

وي كاهش تلفات برق در استان را 7.01درصد عنوان كرد در حالي متوسط اين آمار در كشور 9.5 درصد اعلام شده است.

اين مسئول، كاهش خاموشي هاي استان را ناشي از برنامه ريزي و تلاش گسترده همكاران دانست و اين ميزان پايداري را متاثر از استفاده خط گرم در سرويس و نگهداري و اتوماسيون شدن خطوط بيان كرد.

نواب با بيان اينكه پيك بار امسال استان در بخش توزيع 851 مگاوات و با احتساب صنايع بزرگ استان هزار و 538 مگاوات بوده است، گفت: يزد از استان هاي پيشتاز و موفق در كاهش تلفات برق شبكه به عنوان يكي از مهمترين شاخص هاي توسعه يافتگي در اين صنعت است.

سرپرست توزيع برق يزد، نصب چهار هزار و 800 دستگاه كنتور هوشمند براي مشتركان، توسعه منابع توليد پراكنده برق در استان برق دار كردن تمام روستاهاي بالاي 10 خانوار و برخورداري 99.73 درصد روستاها از انرژي برق و كاهش زمان واگذاري انشعاب را از ديگر خدمات اين مجموعه در استان يزد اعلام كرد.

وي درباره وضعيت نيروگاههاي تجديدپذير اظهار داشت: هم اكنون هفت نيروگاه با ظرفيت نصب شده 29 مگاوات و ظرفيت قرارداري حدود 38 مگاوات در استان بهره برداري شده و با 6 نيروگاه ديگر نيز قرارداد خريد تضميني به ظرفيت 26.5 مگاوات بسته شده است.

وي خاطرنشان كرد: در انرژي هاي تجديدپذير هم اكنون يك نيروگاه خورشيدي 3.5 مگاواتي با عنوان ' مكسان دهشير' و 513 نيروگاه كوچك با 5.2 مگاوات زير پوشش اين شركت در استان داريم.

سرپرست توزيع برق يزد درباره طرحهاي دهه فجر هم گفت: در اين ايام 70 طرح توزيع برق استان يزد با 144 ميليارد و 145 ميليون ريال بهره برداري مي شود كه شامل برق رساني توسعه و ساخت شبكه ها، اصلاح و بهينه سازي شبكه ها و تأمين روشنايي است.

نواب تصريح كرد: طرح ها در تمامي شهرستانها تعريف شده و بيشترين اعتبار با بيش از 43 ميليارد ريال متعلق به شهرستان يزد است ضمن آنكه در اين ايام، يك روستا در منطقه چاهك شهرستان خاتم از نعمت برق برخوردار خواهد شد.

کد خبر : 88433
تاریخ : سه شنبه ، ١٦ بهمن ١٣٩٧ ١٠:٠٢
تعداد بازديد : ٦١٦
فرستنده خبر : حسن غفوريان