معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي توانير درافتتاحيه پنجمين كنفرانس ترانسفورماتوراعلام كرد

شركت توانير آماده حمايت از سازندگان داخلي براي ساخت ترانس هاي ابر رسانا ست / خودكفايي سازندگان ايراني در بيشتر بخش هاي ترانسفورماتورسازي

معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي توانير در افتتاحيه كنفرانس بين المللي ترانسفورماتور با اشاره به توانمندي ايران در ساخت انواع تجهيزات و به ويژه ترانسفورماتور گفت: اگرچه با وجود تحريم ها و مشكلات اقتصادي، اين صنعت دچار چالش هايي شده است، اما خوشبختانه خودكفايي سازندگان ايراني در بخش هاي زيادي از صنعت ترانس، باعث شده تا در اين زمينه كمترين نياز را به خارج از كشور داشته باشيم.


به گزارش پايگاه خبري توانير، امروز و با حضور دكتر مصطفي رجبي مشهدي معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي و دكتر سيد زمان حسيني معاون هماهنگي انتقال شركت توانير آغاز به كار كرد.
در اين كنفرانس دو روزه مهمترين مباحث مربوط به صنعت ترانسفورماتورمورد بحث و تبادل نظر قرار مي گيرد.
در افتتاحيه اين كنفرانس، دكترمصطفي رجبي مشهدي معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي توانير با ارائه آماري از شبكه برق ايران گفت: هم اكنون ظرفيت نصب شده نيروگاهي ايران نسب به ابتداي انقلاب11.4 برابر و تعداد مشتركان برق  نيز 10.4 برابر شده است.
وي ادامه داد: پيك مصرف برق نسبت به سال 57 در حدود 16.4 برابر و روستاهاي برقدار 13 برابر شده است.
معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي توانير با اشاره به ميانگين رشد 7 درصدي مصرف برق كشور در هر سال، تصريح كرد: در صورت تداوم اين روند رشد، حجم تاسيسات شبكه برق بايد در هر 10 سال به دوبرابر افزايش يابد كه نيازمند سرمايه گذاري بسيار زيادي در همه بخش هاست.
رجبي مشهدي درخصوص وضعيت كنوني شبكه انتقال و فوق توزيع كشور گفت: هم اكنون با اضافه بار در شبكه انتقال مواجه هستيم، به طوري كه اگر يك ترانس از مدار خارج شود، 119 پست انتقال  با اضافه بار مواجه مي شوند.
وي ياداور شد: در اين خصوص استان هاي خوزستان، تهران و مازندران با بيشترين ميزان اضافه بار مواجه هستند كه نيازمند تمهيدات بسيار ويژه اي براي پيك 98 است.
معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي توانير همچنين درخصوص بخش فوق توزيع نيز گفت: 768 پست فوق توزيع برق در صورت خروج يك ترانس دچار اضافه بار مي شوند كه  بيش از همه در مناطق تحت پوشش شركت هاي برق منطقه اي فارس، تهران و خراسان قرار دارند.
وي با بيان اين كه اين مناطق نيازمند رسيدگي بيشتري است در خصوص ترانس هاي با عمر بالا در كشور نيز گفت: در حال حاضر 17 هزار مگاولت آمپر ترانس در شبكه انتقال و فوق توزيع  كشور با عمر بالاي 40 سال استفاده مي شود كه نيازمند تعويض صد درصد هستند.
رجبي مشهدي اضافه كرد: همچنين45 هزار مگاولت آمپر ترانسفورماتور با عمر بالاي 30 سال در شبكه انتقال و فوق توزيع كشور نيز وجود دارد كه نيازمند تعميرات و رسيدگي سريع است .
وي تصريح كرد: هم اكنون نيازمند بهره برداري از ظرفيت واقعي شبكه انتقال با پايش لحظه اي تصويري حرارتي در مراكز كنترل هستيم كه در اين خصوص مي توان به توان شركت هاي داخلي تكيه كرد توانير نيز آمادگي حمايت از سازندگان را در اين زمينه دارد.
معاون برنامه و ريزي و امور اقتصادي توانيردر خصوص مهمترين چالش هاي صنعت ترانسفورماتور سازي ايران نيز اظهار داشت: تشديد روزافزون مشكلات تامين مواد و قطعات خارجي و افزايش بي رويه قيمت آنها به دليل اعمال تحريم هاي جهاني،  خريد مواد، قطعات دستگاه ها و تجهيزات توليدي به صورت پيش پرداخت و يا خريد نقدي،  افزايش شديد نرخ ارز و كاهش ارزش پول ملي و افزايش شديد هزينه ها و بروز مشكلات همه جانبه ناشي از شرايط ركود اقتصادي داخلي از مهمترين مشكلات صنعت ترانسفورماتورسازي ايران است.
رجبي مشهدي خاطرنشان كرد: همچنين  ادامه مشكلات ناشي از عدم وصول مطالبات و تشديد مشكلات ناشي از كمبود نقدينگي،  سخت تر شدن شرايط و كاهش امكانات براي اخذ تسهيلات بانكي،  خودداري تامين كنندگان از قبول سفارشات به بهانه رعايت تحريم هاي جهاني و  كاهش امكان صادرات به جهت تشديد تحريم هاي بين المللي وضع شده  از ديگر مشكلاتي است كه صنعت ترانسفورماتورسازي ايران با آن مواجه است.
معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي توانير درباره انتظارات وزارت نيرو توانير از سازندگان ترانسفورماتور نيز گفت: با توجه به نياز و وضعيت كنوني شبكه برق، سازندگان ترانس در داخل بايد به سمت طراحي و توليد ترانسفورماتورهاي با ظرفيت بالا و امپدانس درصد پايين، كاهش تلفات ( تلفات بي باري) و تمركز بر تحقيقات علمي و انتقال دانش فني به داخل كشور جهت بهبود طراحي و ساخت ترانسفورماتور حركت كنند.
رجبي مشهدي به افزايش قيمت زمين به ويژه در كلانشهرها نيز اشاره كرد و گفت: به دليل اين شرايط،  نيازمند طراحي ترانس هايي با حجم و  وزن كمتر هستيم كه علاوه بر قابليت سازگاري با محيط زيست، امكان نصب و راه اندازي آن در زير زمين را نيز داشته باشند.
رجبي مشهدي همچنين با اشاره به اين كه توانير از تحقيقات و توسعه در صنعت ترانسفورماتور حمايت مي كند، تاكيد كرد: اين شركت آمادگي حمايت از سازندگان داخلي را براي طراحي و ساخت ترانس هاي ابررسانا  دارد.
وي ياداور شد: در حال بررسي براي برقراري روشي براي فاينانس فروشنده يا خريد اقساطي ترانس هستيم تا از اين طريق علاوه بريافتن راهكاري براي تامين و افزايش گردش مالي در بخش ساخت تجهيزات و به ويژه ترانسفورماتور، نيازهاي شبكه برق را نيز در عين كمبود منابع مالي برطرف كنيم.

کد خبر : 88329
تاریخ : سه شنبه ، ٠٩ بهمن ١٣٩٧ ١٢:٣٣
تعداد بازديد : ٧٥٣
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور