برابري ناوگان ترانسفورماتوري ايران با آلمان

دبير پنجمين كنفرانس بين المللي ترانسفورماتور گفت: در حال حاضر بيش از 700 هزاردستگاه از انواع ترانسفورماتور در شبكه برق كشور در حال بهره برداري است كه از نظر گستردگي با ناوگان ترانسفورماتوري آلمان برابري مي كند.

به گزارش پايگاه خبري توانير، آرش آقايي فر با بيان اين كه هم اكنون بيش از 700 هزار دستگاه ترانسفورماتور در بخش توزيع، افزون بر 4600 ترانسفورماتور در بخش انتقال و فوق توزيع و بالغ بر 500 ترانسفورماتور اصلي نيروگاهي در شبكه برق كشور در حال بهره برداري است، تصريح كرد: بهره برداري از ناوگان گسترده ترانسفورماتوري ايران نيازمند برنامه ريزي دقيقي و بهره گيري از دانش و تجربيات جهاني است.

آقايي فر با اشاره به اين كه به لحاظ تعداد و گستردگي، ناوگان ترانسفورماتوري ايران با آلمان برابري مي كند، ياداور شد: اكنون يكي از چالشهاي مهم صنعت برق كشور مسئله فرسودگي بيش از يك سوم ترانسفورماتورها و كاهش قابليت اطمينان شبكه است و اين معضلي است كه 20 سال پيش كشورهاي اروپائي با آن روبرو شدند

دبير پنجمين كنفرانس ترانسفورماتور با بيان اين كه نيازمند استفاده از تجربيات دنيا براي رفع  اين چالش ها هستيم، اضافه كرد: در صورت بهره گيري از تجربيات جهاني و تكيه بر قابليت هاي داخلي، مي توان هزينه هاي كشور را در اين خصوص كاهش و قابليت اطمينان شبكه برقرساني را افزايش داد.

آقائي فر صنعت ترانسفورماتورسازي ايران را توانمند دانست و گفت: به اذعان بسياري از كارشناسان، ايران اكنون در جمع 10 ترانسفورماتور ساز برتر دنيا قرار دارد و محصولات ساخت ايران قابل رقابت با محصولات كشورهاي پيشرفته است.

وي با اشاره به اين كه امسال پنجاه و دومين سال ورود ايران به عرصه ساخت ترانسفورماتور را جشن مي گيريم، خاطرنشان كرد: ايران ترانسفو به عنوان شركت مادر صنعت ترانسفورماتورسازي كشور محسوب مي شود كه اكنون در كنار آن شركت هاي توانمند ديگري نيز رشد كرده و انواع ترانس ها را توليد و روانه بازار مي كنند.

برپايه اين گزارش، پنجمين دوره كنفرانس بين المللي ترانسفورماتور امسال از 9 الي 10 بهمن ماه جاري  در مجموعه فرهنگي رياست جمهوري برگزارخواهد شد.
دراين كنفرانس كه مهمترين اتفاق سالانه كشور در صنعت ترانسفورماتور به شمار مي رود و در جهت انتقال تجربيات و كسب دانش روز برگزار مي شود، مهندس سيد زمان حسيني معاون انتقال توانير در خصوص آخرين وضعيت ناوگان ترانسفورماتوري صنعت برق به ويژه در بخش انتقال و فوق توزيع سخن خواهد گفت.
همچنين  در اين كنفرانس قرار است 16 مقاله داخلي و 8 مقاله خارجي ارائه شود كه چكيده تجربيات و دانش روزي است كه هم اكنون درصنعت ترانسفورماتور دنيا در حال بررسي است.

اين مقالات در محورهاي طراحي و توليد، تست، نصب  و بهره برداري، حمل و نقل، تجهيزات حفاظتي، مديريت عمر ترانسفورماتور، تعميرات و  تجهيزات جانبي ارائه خواهند شد.

کد خبر : 88271
تاریخ : یکشنبه ، ٠٧ بهمن ١٣٩٧ ٠٩:٣٦
تعداد بازديد : ٧٣٤
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور