شوراي هماهنگي مديريت بحران استان كردستان چهار كميته تخصصي برق در حوزه هاي كشاورزي، صنايع، ادارت، نظامي و انتظامي تشكيل داد

در نشستي كه به درخواست شركت توزيع نيروي برق استان كردستان و در راستاي اتخاذ تدابير، تمهيدات و هماهنگي هاي لازم و بمنظور پيشگيري از ايجاد اختلال در تامين برق مشتركان استان در سال 98 برگزار شد، چهار كميته تخصصي به رياست سازمان ها و نهادهاي مسئول تشكيل شد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق استان كردستان، ملكي، جانشين رئيس شوراي هماهنگي مديريت بحران استان در نشست مديريت بحران، تشكيل چهار كميته تخصصي كشاورزي ، صنايع، ادارات و نظامي و انتظامي  بمنظور پيگيري و اجراي برنامه هاي شركت توزيع نيروي برق استان كردستان و آمادگي هر چه بيشتر استان در مواجهه با بحران ها را تشكيل داد.

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري كردستان در ادامه با اشاره به اهتمام وزارت نيرو و مجموعه دولت بر حل مشكلات حوزه برق گفت: با توجه به طرح موضوع توسط مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان كردستان و لزوم اهميت و توجه تمامي بخش هاي  جامعه به استفاده از ظرفيت هاي موجود، جهت پيشگيري از هرگونه مشكلات مضاعف بر مشتركان برق، چهار كميته تخصصي جهت پيگيري برنامه هاي حوزه برق را به شرح ذيل تشكيل داد: 1. كميته كشاورزي به رياست سازمان جهاد كشاورزي 2.كميته صنايع به رياست مدير كل سازمان صنعت، معدن و تجارت 3.كميته نظامي و انتظامي و مراكز امنيتي به رياست معاون سياسي،  امنيتي، اجتماعي استاندار و 4.كميته ادارات و ارگان هاي دولتي به رياست رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان،كه در همه اين كميته ها، شركت توزيع نيروي برق استان به عنوان دبير، همكاري و هماهنگي هاي لازم را با كميته ها بعمل خواهد آورد.

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان كردستان در ابتداي اين نشست با ارزيابي و تحليل مشكلات كمبود برق در سال گذشته گفت: 9 هزار مگاوات از برق كشور از نيروگاه هاي برق آبي توليد مي شود كه در سالجاري به دليل كمبودهاي بارندگي در سال هاي گذشته و كاهش منابع آب پشت سدها،  5 هزار مگاوات از اين مقدار كاهش توليد داشته ايم، كه اين كمبود برق منجر به فشار زياد بر ساير نيروگاه ها و گاهاً از مدار خارج شدن مقطعي نيروگاه هاي ديگر و افزايش كمبود برق به 8 هزار مگاوات مي شد كه در نهايت اين كمبود نيرو در تابستان سالجاري منجر به اعمال خاموشي هاي گسترده بر مشتركين در سطح كشور شد.

 

ميانگين مصرف مشتركان برق 2.5 الي 3 برابر ميانگين مصرف استانداردهاي جهاني است

 

لهونيان ادامه داد: مصرف برق  مشتركان در كشور 2.5 الي 3 برابر ميانگين مصرف استاندردهاي جهاني است و احداث نيروگاه هاي جديد با هزينه هاي بسيار سنگين، صرفاً براي ساعاتي از پيك تابستان، توجيه اقتصادي ندارد.  در حاليكه در تابستان گذشته امكان آن وجود داشت كه  با همكاري و هماهنگي مشتركان،  بحران كمبود نيروي برق را سپري نماييم و خاموشي برق بر مشتركان اعمال نشود.

رئيس شوراي انسجام بخشي مديران صنعت آب و برق در استان كردستان ادامه داد: اگرچه راهكارهاي زيادي براي كاهش بار در ساعات پيك مصرف برق وجود دارد؛ اما عزم جدي  و مساعدت و همكاري تمامي ارگان ها و بخش هاي مختلف مشتركان و ...   لازمه گذر از شرايط بحراني و سخت است.

لهونيان افزود: با برنامه ريزي و آمادگي هر چه بيشتر مي توان در شرايط كمبود نيرو و يا هر شرايط سخت ديگري با كمترين مشكلات از بحران ها عبور كنيم.

وي در ادامه مهمترين برنامه هاي شركت توزيع نيروي برق را در اينخصوص عنوان كرد:

  • آماده بكار بودن مولدهاي برق اضراري موجود ادارات و مراكز حساس

  • تجهيز ساير ادارات و مراكز حساس به مولدهاي برق اضطراري

  • اجراي قانون تأمين20 درصد از مصرف برق ادارات  از انرژي هاي تجديد پذير

  • همكاري صنايع و كشاورزان در مشاركت از طرح هاي صنعت برق در ساعات پيك (كه متقابلاً از مزايايي اين طرح ها برخوردار مي شوند)

  • تغيير ساعات كار ادارات در روزهاي خاصي از سال بمنظور كاهش پيك روز

  • همكاري و همياري مشتركان در استفاده از وسايل پر مصرف برق  و استفاده در ساعاتي غير از ساعات پيك مصرف

  • و....

آرتيكاس اقبال مدير كل مديريت بحران استاندري با اشاره به نتايج بسيار خوب اين نشست گفت: تدوين شرح وظايف كميته هاي مذكور در روزهاي آتي تهيه و به روساي كميته ها جهت انجام اقدامات لازم  و برنامه ريزي هاي مربوطه ابلاغ خواهد شد.

کد خبر : 88006
تاریخ : یکشنبه ، ١٦ دی ١٣٩٧ ٠٧:٤١
تعداد بازديد : ٥٧١
فرستنده خبر : hana naghshbandi