معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي وزير نيرو

تلاش وزارت نيرو براي تنوع بخشي به منابع مالي طرح هاي آب و برق

معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي وزير نيرو گفت: وزارت نيرو از ابتداي دولت يازدهم در تلاش براي تنوع بخشي به منابع مالي طرح هاي آب و برق است.

به گزارش پايگاه خبري توانير ، محسن بختيار امروز (دوشنبه) در حضور رئيس جمهوري با بيان اينكه بدهي بانكي شركت هايي كه به مجموعه وزارت نيرو خدمات رساني مي كنند به حدود 15 هزار ميليارد تومان رسيده و تاكنون توانسته ايم حدود 9 هزار ميليارد تومان از اين مبلغ را تسويه كنيم، اظهار كرد: تمامي اوراق تسويه خزانه كه تاكنون در چارچوب بند "و" تبصره 5 صادر شده حدود 15 هزار ميليارد تومان است كه حدود 9 هزار ميليارد تومان از اين مبلغ مربوط به وزارت نيرو بوده و اگر بانك هايي همچون تجارت، ملي و ملت همكاري بيشتري داشته باشند، خواهيم توانست تا پايان سال باقيمانده بدهي را نيز تسويه كنيم.
بختيار با اشاره به سياست وزارت نيرو در احداث نيروگاه ها با استفاده از سرمايه گذاري بخش خصوصي افزود: هم اكنون مالكيت بيش از 60 درصد از نيروگاه هاي كشور در اختيار بخش غيردولتي است و به همين دليل امكان استفاده از ظرفيت صندوق توسعه ملي براي طرح هاي وزارت نيرو به ويژه در بخش نيروگاه ها و آب شيرين كن ها فراهم است.
معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي وزير نيرو اضافه كرد: وزارت نيرو تاكنون حدود 7500 مگاوات از طريق صندوق توسعه ملي گشايش LC كرده كه اين طرح ها يا به اتمام رسيده و در حال بهره برداري است و يا در حال اجراست.
وي افزود: تاكنون توانسته ايم حدود 5 ميليارد دلار تسهيلات از اين طريق دريافت كنيم، حدود 15 هزار مگاوات به مبلغ بيش از 7 ميليارد دلار در دست بررسي داريم كه به صندوق توسعه ملي و بانك هاي عامل معرفي شده و اميدواريم هر چه سريعتر به مرحله گشايش LC برسد.
بختيار ادامه داد: حدود 5 هزار مگاوات از اين ميزان مربوط به برنامه اي است كه براي پيك سال 98 پيش بيني كرده ايم و اميدواريم با برنامه ريزي هاي صورت گرفته بتوانيم در زمان مقرر به مرحله بهره برداري برسانيم.
وي تداوم استفاده از منابع صندوق توسعه ملي طبق مصوبه دولت در سال 1394 را خواستار شد و افزود: اين مصوبه بازپرداخت تعهدات آب و برق به نرخ رسمي را از محل منابع صندوق فراهم مي كرد و باعث ايجاد توجيه پذيري مالي طرح ها و تسريع در تامين مالي طرح هاي نيروگاهي و آب شيرين كن ها مي شد.
معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي وزير نيرو همچنين افزايش بازپرداخت تعهدات به صندوق توسعه ملي در طرح هاي نيروگاهي از 8 سال به 12 سال و كاهش نرخ بازده داخلي صندوق را خواستار شد و عنوان كرد: در صورت فراهم شدن امكان اين دو درخواست، علاوه بر بالارفتن توجيه مالي طرح ها در صندوق، هزينه هاي صنعت برق در طول برنامه ششم توسعه دست كم 7 هزار ميليارد تومان كاهش خواهد يافت.
بختيار با اشاره به اينكه حدود 80 درصد از تسهيلات دريافت شده از بانك توسعه اسلامي در كشور به طرح هاي وزارت نيرو اختصاص يافته است، اظهار كرد: 32 طرح خاتمه يافته يا در حال اجرا توسط وزارت نيرو از محل بانك هاي توسعه بين المللي به ارزش 2.1 ميليارد يورو از اين طريق تامين مالي شده است.
اين مقام مسئول در وزارت نيرو ادامه داد: در برنامه استفاده از منابع بانك هاي توسعه بين المللي هم 22 طرح با استفاده از منابع بانك توسعه اسلامي و بانك توسعه زيرساخت آسيا به مبلغ حدود 4 ميليارد يورو در حال پيگيري است.
وي با بيان اينكه برنامه ريزي براي استفاده از منابع فاينانس خارجي به مبلغ 20 ميليارد يورو انجام شده است، گفت: هم اكنون هفت طرح به مبلغ 1.2 ميليارد يورو از محل منابع فاينانس چين گشايش LC شده كه عمليات اجرايي بخشي از آنها به اتمام رسيده است.
بختيار اظهار كرد: وزارت نيرو در پيوست قانون براي سه فصل آب، آب و فاضلاب و انرژي بيش از 700 طرح دارد كه براي اتمام اين طرح ها به دست كم 300 هزار ميليارد تومان منابع نياز است و با اعتبار فعلي درنظر گرفته شده، اجراي طرح ها 50 سال به طول خواهد انجاميد.
معاون برنامه ريزي و امور اقتصادي وزير نيرو، فروش بخشي از آب و برق به قيمت آزاد توسط بخش خصوصي و پيش بيني منابع مابه التفاوت نرخ هاي تكليفي موجود با نرخ هاي تمام شده در قانون بودجه را به منظور عملياتي شدن تبصره 19 قانون بودجه بويژه در طرح هاي آب و برق موثر دانست و از اجراي 44 طرح جديد در لايحه بودجه سال آينده به مبلغ 30 هزار ميليارد تومان براي واگذاري از طريق تبصره 19 خبر داد.

کد خبر : 87964
تاریخ : سه شنبه ، ١١ دی ١٣٩٧ ١٤:٠٣
تعداد بازديد : ٦٧٨
فرستنده خبر : مهري آقاحاجي