وزير نيرو

انرژي توليدي كشور بيش از 11 برابر افزايش يافته است/ تحريم ها خللي در تامين آب و برق مردم ايجاد نخواهد كرد

وزير نيرو گفت: درصدديم همزمان با چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي چهل پروژه و طرح بزرگ را در بخش آب و فاضلاب شهري و روستايي به بهره برداري برسانيم.

به گزارش پايگاه خبري توانير ، رضا اردكانيان در حاشيه مراسم تبادل تفاهم نامه ميان وزارت نيرو و معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به اينكه وزارت نيرو در اين دوره استفاده از ظرفيت مناسب منابع انساني كشور را سرلوحه برنامه هاي خود قرار داده است، گفت: طبيعتا بانوان شايسته، بخش قابل توجهي از اين ظرفيت را شكل مي دهند و باور ما اين است كه در مصرف و مديريت منابع زيست محيطي به ويژه در بخش آب و انرژي بانوان مي توانند همان نقش مديريتي كه در خانواده دارند، آن را در سطح جامعه نيز پياده سازي كنند
وزير نيرو تاكيد كرد: متاسفانه ما به لحاظ نوع مصرف در بخش هاي مختلف به ويژه در حوزه آب و انرژي در شرايط خوبي به سر نمي بريم و يك جامعه بدمصرف طبيعتا جامعه توسعه يافته نخواهد بود. بنابراين از رهگذر تفاهم نامه خود با معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري درصدديم يك تماس وسيع تري را با شبكه بانوان كشور كه مديران طبيعي مصرف منابع زيست محيطي هستند برقرار كنيم.
اردكانيان در بخش ديگري از سخنان خود به تشريح وضعيت تامين آب و برق كشور در مقايسه با سال هاي پيش از پيروزي انقلاب اسلامي پرداخت و افزود: شرايط فعلي ما در مقايسه با ساير جوامع در طي چهار دهه اخير بسيار افتخار آميز بوده است. با وجود اينكه جمعيت ما نسبت به چهل سال قبل حدود سه برابر شده است ولي ميزان انرژي توليدي در كشور بيش از 11 برابر افزايش يافته است.
وي با تاكيد بر اينكه بيش از 99 درصد جمعيت شهري كشور دسترسي كامل به شبكه هاي مطمئن و بهداشتي آب دارند، ادامه داد: در حوزه فاضلاب نيز جمعيت تحت پوشش شبكه هاي جمع آوري و تصفيه فاضلاب به حدود 50 درصد رسيده است و فعاليت هاي خوبي در اين زمينه صورت گرفته است.
وزير نيرو با تاكيد بر اينكه از زمان آغاز به كار دولت تدبير و اميد تاكنون بيش از 5.5 ميليون نفر از جمعيت روستايي كشور تحت پوشش شبكه هاي آبرساني قرار گرفته اند، گفت: در بخش انرژي هاي تجديدپذير هم كه عمده فعاليت آن مربوط به اين دولت بوده است بسترسازي مناسبي شكل گرفته است و هم اكنون حدود هزار مگاوات نيروگاه تجديدپذير نصب شده داريم و اين ظرفيت تا پايان دولت دوازدهم به چهار هزار مگاوات افزايش خواهد يافت.
اردكانيان با اشاره به اينكه در حال حاضر 27 نيروگاه سيكل تركيبي در استان هاي مختلف كشور در حال ساخت است، اضافه كرد: تا تابستان سال آينده درصدديم بيش از پنج هزار مگاوات به ظرفيت نصب شده برق كشور اضافه كنيم.
وي تصريح كرد: هم اكنون اتكاي ما به منابع عمومي و بودجه دولت تقريبا به ميزان بسيار زيادي كاهش پيدا كرده است و عمدتا به منابع داخلي متكي هستيم.
وزير نيرو با تاكيد بر اينكه تجهيزات مورد نياز صنعت برق در داخل كشور توليد مي شود، عنوان كرد: در بخش آب نيز به ميزان بسيار زيادي از تجهيزات مورد نياز ما توليد داخل است و سازه هاي مربوط به اين بخش همچون تصفيه خانه ها و سيستم هاي انتقال آب و شبكه هاي مربوط به آن را نيز مهندسان و كارشناسان داخلي طراحي و توليد مي كنند.
اردكانيان خاطرنشان كرد: با توجه به تاثير بخش آب و برق در بسترسازي توسعه كشور به نظر مي رسد يكي از روشن ترين كارنامه هاي جمهوري اسلامي ايران در فصل آب و برق بوده است.
وي در خصوص خبرهاي خوش صنعت آب و برق همزمان با فرارسيدن ايام دهه فجر، گفت: خوشبختانه با وجود تحريم هاي كه بر كشور ما تحميل شده است هيچ نگراني براي تامين آب و برق مردم وجود ندارد و همزمان با چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي درصدديم تا چهل پروژه و طرح بزرگ را در بخش آب و فاضلاب شهري و روستايي به بهره برداري برسانيم و در حوزه برق و انرژي نيز آنگونه كه عنوان شد طرح هاي بزرگي در حال اجراست كه مجموعه طرح هاي ياد شده و آسايش خاطري كه اين پروژه ها فراهم مي كند مي تواند خوش ترين خبر صنعت آب و برق براي مردم باشد.

کد خبر : 87931
تاریخ : یکشنبه ، ٠٩ دی ١٣٩٧ ١٣:٥٤
تعداد بازديد : ٦٢١
فرستنده خبر : مهري آقاحاجي