مهندس عليزاده مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان زنجان

زنجان جزو استانهاي مستعد جهت بهره گيري از انرژي خورشيدي است

زنجان در زمره استان هاي مستعد و با پتانسيل بالا براي استفاده از اين انرژي خدادادي به شمار مي رود.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق استان زنجان، به گفته مديرعامل اين شركت خورشيد يكي از مهمترين منابع انرژي تجديدپذير و پاك مي باشد و زنجان در زمره استان هاي مستعد و با پتانسيل بالا براي استفاده از اين انرژي خدادادي به شمار مي رود. مناطق مختلف استان زنجان داراي روزهاي آفتابي خوب و با دماي متعادل هستند كه از فاكتورهاي مهم در افزايش راندمان نيروگاه هاي خورشيدي است.

مهندس عليزاده منظور از توليد پراكنده را نزديك كردن نقاط توليد برق به مصرف با هدف مصرف بهينه و كاهش تلفات برق عنوان كرد و تامين برق پايدارتر مشتركان، كاهش خاموشي و تلفات، افزايش راندمان و بهره وري بالاتر اقتصادي، حفاظت از محيط زيست  را از جمله فوايد اين امر برشمرد.
وي درخصوص انواع نيروگاه هاي توليد پراكنده برق، گفت:  نيروگاه هاي توليد پراكنده انواع گازي و تجديدپذير هستند كه استفاده كننده از انرژي هاي تجديدپذير مبتني بر منابعي پاك، تمام نشدني، بي سرو صدا و بدون خطر و فاقد آلودگي و سازگار با محيط زيست هستند. توان بالاي منابع تجديدپذير در ايران، محدوديت استفاده از منابع سوخت هاي فسيلي و لزوم صيانت و حفظ آن براي نسل هاي بعد، بحران خشكسالي و لزوم صرفه جويي در مصرف آب، پدافند غيرعامل و لزوم تنوع بخشي در منابع تأمين انرژي، لزوم كاهش توليد گازهاي گلخانه اي از جمله دلايلي است كه ضرورت برنامه ريزي جهت تخصيص سهمي از انرژي مصرفي كشور به انرژي هاي تجديدپذير و پاك را آشكار مي سازد.

 وي تصريح كرد: وزارت نيرو با اتخاذ سياست هاي حمايتي و تخصيص منابع مالي در برنامه هاي پنجم و ششم توسعه درصدد تحقق اين مهم برآمده است. طرح خريد تضميني  20 ساله برق تجديد پذير از مشتركين خصوصي توليد كننده، الزام  ارگانهاي دولتي به تأمين 20% برق مصرفي از طريق سامانه هاي تجديدپذير و پاك از جمله اين اقدامها است.

گفتني است شركت توزيع نيروي برق استان زنجان نيز به عنوان نماينده صنعت برق كشور با تشكيل كميته توليد پراكنده، آموزش و تربيت نيروي متخصص در زمينه انرژي هاي تجديد پذير و پاك، فراهم آوردن زيرساخت هاي لازم جهت پذيرش متقاضيان از طريق اپليكيشن "سبز" توزيع زنجان، ارزيابي پيمانكاران فعال در زمينه انرژي هاي تجديدپذير و نظارت دقيق بر عملكرد آنها با هدف صيانت از سرمايه هاي ملي، تهيه بروشور و بنر و تبليغ از طريق صدا و سيما ، جرايد و ... درصدد آگاه سازي مردم و فراهم آوردن بسترهاي مناسب جهت توسعه اين انرژي در سطح استان زنجان برآمده است.

 وي در پايان صحبت هاي خود اظهار داشت: در صورت نصب يك كيلوات سامانه خورشيدي در استان زنجان، مي توانيم بطور متوسط 1800 كيلووات ساعت انرژي برق در طول سال توليد كنيم، كه به نوبه خود يك منبع درآمد مطمئن و پايدار براي 20 سال آينده بحساب مي آيد و با جلوگيري از تابش مستقيم خورشيد بر روي سقف خانه ها، در هزينه هاي مربوط به گرمايش و سرمايش ساختمان خود صرفه جويي كنيم، در كاهش آلودگي هوا و توليد گازهاي گلخانه اي نقش داشته و در نهايت با صرفه جويي در مصرف سوخت هاي فسيلي و آب ، باعث توسعه ملي شويم.

کد خبر : 87675
تاریخ : چهار شنبه، ١٤ آذر ١٣٩٧ ١٠:٥٠
تعداد بازديد : ٦٢٠
فرستنده خبر : علي زرگري