مديرعامل توانير

يارانه پنهان مشتركان پرمصرف 10 برابر كم مصرف هاست

مديرعامل شركت توانير مشتركان پرمصرف 10 برابر كم مصرف ها از يارانه پنهان برق بهره مند مي شوند، گفت: اجماع ملي لازم است تا برق به عنوان يك كالاي ارزشمند در كشور شناسانده شود و ارزش واقعي برق مورد حساب قرار گيرد.
به گزارش پايگاه خبري توانير، "محمدحسن متولي زاده" در نشست با فعالان بخش خصوصي صنعت برق كه در حاشيه هجدهمين نمايشگاه بين المللي صنعت برق برگزار شد طي سخناني عنوان كرد: به نوبه خود بايد از بخش خصوصي صنعت برق تشكر كنم، چرا كه بدون تخصص و دلسوزي فعالان بخش خصوصي، توانمندي امروز صنعت برق ايران دست يافتني نبود.
وي افزود: صنعت برق ايران امروز در جايگاه ارزشمندي قرار دارد اما در زمينه ارتقاي شرايط و افزايش بهره وري كار بسيار وجود دارد كه مي توان صنعت برق را از مشكلات رها كرده و شاهد پيشرفت بيش از پيش در اين صنعت باشيم.
متولي زاده با اشاره به پيشنهاد وزير نيرو براي تشكيل يك تشكل ملي براي دستيابي به اجماع ملي در بخش برق گفت: اجماع ملي لازم است تا برق به عنوان يك كالاي ارزشمند در كشور شناسانده شود و ارزش واقعي برق مورد حساب قرار گيرد.
وي ادامه داد: اقتصاد برق نياز به اصلاح دارد، اگر واقعيت هاي اقتصادي برق در كنار واقعيت هاي اقتصاد كشور قرار گيرد مي بينيم كه امروز ما برق را 90 درصد ارزان تر از اول انقلاب به مشتركان مي دهيم و مشتركان پرمصرف 10 برابر مشتركان ديگر از يارانه پنهان برق بهره مند مي شوند.
مديرعامل توانير در خصوص اصلاح قراردادهاي برق گفت: در بحث قراردادها مباحث را با هماهنگي سنديكاي برق پيش مي بريم تا پروژه ها را اولويت بندي كرده و منابع مالي محدود را به قراردادهاي اولويت دار اختصاص دهيم.
متولي زاده از اعمال طرح هاي تشويقي براي خريد برق در تابستان 98 خبر داد و گفت: اگر واحدي اقدام به نصب تجهيزات توليد برق كند و بتواند براي تابستان 98 برق توليد كرده و به شبكه بفروشد، ما اجازه خريد برق تا كيلووات ساعتي 380 تومان را گرفته ايم.
وي افزود: همچنين بحث مديريت بار مشتركين را كمك با استارت آپ ها پي خواهيم گرفت و بحث صادرات خدمات فني و مهندسي برق نيز مبحث مهمي است كه در جاي خود مطرح و پيگيري خواهد شد.
مديرعامل توانير با اشاره به ظرفيت هاي قانوني استفاده از منابع مالي ناشي از صرفه جويي در مصرف سوخت گفت: بحث سوخت صرفه جويي شده بحثي جدي است كه بايد شوراي عالي اقتصاد به اين نتيجه برسد كه از اين محل به سرمايه گذاراني كه موجب صرفه جويي در مصرف سوخت و افزايش كارآيي صنعت برق مي شوند، براي بازگشت سرمايه هاي آن ها و تأمين مالي اقدام كند و يا اجازه دهند كه سوخت صرفه جويي شده در اختيار بخش خصوصي صرفه جويي كننده، قرار گيرد.
متولي زاده خاطرنشان كرد: ما به عنوان دولت و توانير اين آمادگي را داريم كه از وسط معامله عرضه و تقاضا خارج شويم و ارتباط مستقيمي بين عرضه و تقاضا ايجاد شود.

کد خبر : 87375
تاریخ : جمعه ، ١١ آبان ١٣٩٧ ١٧:١٢
تعداد بازديد : ٤٤١
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور