مصرف كننده هوشمند داروي صنعت برق

پيك مصرف تابستان 97 كه به علت خشكسالي و تاثير آن بر كاهش توليد نيروگاه هاي برق آبي تحت الشعاع قرار گرفته بود با برنامه هاي مديريت مصرف مانند كاهش ساعت ادارات.. و همكاري مردم با موفقيت سپري شد، اما سوالي كه مطرح مي شود در صورت تكرار شرايط خشكسالي و يا رشد چند درصدي مصرف به علت گرماي هوا، تكليف صنعت برق چه مي شود،
يادداشتي از: تورج فتاحي
مدير روابط عمومي شركت سهامي برق منطقه اي خوزستان پيك مصرف تابستان 97 كه به علت خشكسالي و تاثير آن بر كاهش توليد نيروگاه هاي برق آبي تحت الشعاع قرار گرفته بود با برنامه هاي مديريت مصرف مانند كاهش ساعت ادارات.. و همكاري مردم با موفقيت سپري شد.
اما سوالي كه مطرح مي شود در صورت تكرار شرايط خشكسالي و يا رشد چند درصدي مصرف به علت گرماي هوا، تكليف صنعت برق چه مي شود، آيا همانند گذشته بدون در نظر گرفتن هزينه هاي توليد برق مجاز هستيم هر مقداري كه مي خواهيم مصرف كنيم و صنعت برق موظف است هر سال نيروگاه هاي جديدي وارد مدار كند يا بايد الزامات دنياي مدرن را در نظر بگيريم و با مشاركت مصرف كنندگان و احساس مسئوليت آنها اين مشكل را به حداقل برسانيم؟
ديگر گفتن جمله مصرف مي كنم و هزينه آن را مي پردازم با توجه به وضعيت شبكه و توان توليد برق جوابگو نيست و لازم است كه از يك مصرف كننده منفعل به مصرف كننده كنشگر، فعال و هوشمند تبديل شويم، مصرف كننده هوشمند و فعال مي داند كه اگر بيش از اندازه مصرف كند و يك كليد بيشتر وارد مدار كند در كسري از ثانيه عواقب آن به خودش بازتاب مي شود و برق خانه، محل كار .. او قطع مي شود.
ويژگي منحصر بفرد برق كه لازمه پايداري آن مصرف كننده فعال مي باشد اين است كه علائم بدرفتاري يا مصرف زياد آن همانند ديگر پديده ها ( بيابان زايي، استفاده از آب هاي زير زميني..) يك يا دو دهه بعد مشخص نمي شود بلكه در كمترين زمان ممكن نتيجه آن به خودمان بر مي گردد، برق تابع هيچ گونه طبقه بندي اجتماعي، موقعيت جغرافيايي و شرايط آب و هوايي نيست و براي همه يكسان عمل مي كند، مثلا وقتي در گرماي طاقت فرساي اهواز به علت مصرف بيشتر از توان شبكه، پستي از مدار خارج شود همه شهر خاموش مي شود و همه اثرات آن را مي بينند نه گروه يا طبقه خاصي. مصرف كننده كنشگر و فعال مي داند كه علائم بازتابندگي مصرف بيش از اندازه برق به خودش بر مي گردد و خودش را بخشي از زنجيره توليد و مصرف برق مي داند نه جزئي مجزا، اين كنشگر خودش تعيين كننده است و مانند يك مدير يا اپراتور صنعت برق عمل مي كند و با هم دلي و هم نوايي با شبكه، شرايط زندگي خود را با صرفه جويي و كاهش هزينه ها و ديگران را با قطع نشدن برق، تسهيل مي كند. در واقع مصرف كننده فعال و هوشمند راه حل جبران كمبود توليد شبكه برق است، چرا كه به دلايل مختلف توان توليد برق محدود و ظرفيت سازي جديد هزينه بر است،
اگر بخواهيم هر ساله رشدي 8 درصدي در مصرف برق داشته باشيم براي توليد و جبران اين رشد ده ها هزار ميليارد تومان پول لازم است كه چندان توجيه پذير نيست و مي توان با حضور مشتركين فعال و صرفه جويي بهينه اين كمبود ها را مديريت كرد. در دنيا نيز چنين است و مشتركين خود را در مديريت برق سهيم مي دانند، در اكثريت كشورها صنعت و كارخانه ها گسترش مي يابد اما مصرف برق كمتر مي شود، چرا كه با تكنيك هاي نو و استفاده از وسايل مدرن و كم مصرف، شرايط شبكه و توان توليد را در نظر مي گيرند، راهي كه ما بايد نيز در آن قدم بگذاريم و حتي شده با تعويض يك لامپ كم مصرف در مديريت اين صنعت مشاركت پذيري داشته باشيم.
مديريت مصرف يك عزم و كار ملي نيز لازم دارد تا هم سازمان ها و ارگان هايي مانند پادگان هاي نظامي، مدارس، بيمارستان ها..كه از سيستم هاي روشنايي، گرمايشي و سرمايشي قديمي استفاده مي كنند با خريد وسايل كم مصرف تر، باري از روي شبكه بردارند و هم كالاهايي برقي خانگي كه وارد كشور يا توليد مي شوند داراي بالاترين كيفيت از نظر مصرف انرژي باشند. وظيفه صنعت برق اين است كه برقي پايدار به مشتركين برساند و براي رسيدن به اين مهم تلاش حداكثري را جهت توليد برق انجام مي دهد، در اين بين اگر مشاركت فعال مصرف كنندگان با عوامل صنعت برق همراه شود كاهش چشمگيري در استفاده از ذخاير ملي و كاهش خاموشي هاي ناخواسته صورت مي گيرد، شايد وقت آن رسيده است كه همان گونه كه زندگي مدرن و استفاده از موهبت هاي آن را پذيرفته ايم براي كاهش نابساماني هاي آن كه بازتاب رفتار خودمان است نيز همراه و هم دل شويم.
کد خبر : 87047
تاریخ : شنبه ، ١٤ مهر ١٣٩٧ ١٣:٣٨
تعداد بازديد : ٨٦٢
فرستنده خبر : حسن دهقاني