تدوين برنامه هاي پيك برق سال 98 از هم اكنون

لزوم افزايش احداث نيروگاه هاي تجديدپذير در كشور

وزير نيرو از تدوين برنامه هاي تامين پيك برق سال 98 از هم اكنون خبر داد و گفت: فرض ما براي سال آينده ادامه كم آبي است و سعي داريم با تدوين برنامه هايي از هم اكنون اقدام هاي لازم را آغاز كنيم.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت برق منطقه اي يزد، رضا اردكانيان وزير نيرو در آيين مراسم افتتاح پست 400 كيلوولت شهيد سامعي در يزد با اشاره با كم بارشي و نبود ظرفيت ذخيره اي مناسب آب در مخازن، اظهار داشت: اين كاهش آب باعث شده تا فشار سنگيني به واحدهاي نيروگاهي وارد كند و حوادث غيرمترقبه اي در شبكه برق رساني بوجود آيد.

وي راه برون رفت از مشكل كم آبي را مديريت مصرف و دوري از بدمصرفي عنوان كرد و تاكيد مجدد داشت كه بايد همگان به سمت مصرف بهينه و درست حركت كنيم تا در سال هاي آتي با بحران مواجعه نشويم.

اردكانيان صنعت برق را يك صنعت ارزنده دانست و اضافه كرد: يكي از زيرساخت هاي اصلي كشور صنعت برق است كه افتتاح پست شهيد سامعي و نيروگاه خورشيدي يك نمونه فعاليت صنعتگران ايراني است كه ظرفيت كشور را براي توسعه و رشد فراهم كردند.

وزير نيرو از مردم خواست تا 10 درصد كاهش مصرف برق داشته باشند تا باقي مانده ايام پيك را با خاموشي هاي حداقلي و بدون بحران سپري كنيم.

وي بيان داشت: اميدواريم تابستان سال 97 آخرين تابستان باشد كه اينگونه با بحران كم آبي مواجه شديم و از هم اكنون وزارت نيرو برنامه هاي خودش را براي پيك سال 98 تدوين و طراحي كرده است و با فرض اينكه سال آينده نيز مشكل كم آبي وجود داشته باشد، سعي داريم با اجراي اين برنامه ها از ايام پيك به خوبي و بدون تنش عبور كنيم.

اردكانيان اضافه كرد: اميدواريم با تزريق مالي مناسب براي پروژه ها و حضور پررنگ بخش خصوصي، با قاطعيت تمام بتوانيم برنامه هاي خود را براي سال آينده به اجرا گذاريم.

وزير نيرو بر همكاري بيشتر دستگاه هاي اجرايي به ويژه رسانه ها براي فرهنگ سازي مصرف درست آب و برق تاكيد كرد و گفت: نيازمند اين هستيم كه اين فرهنگ در جامعه نهادينه شود، تا نسل هاي آتي بتوانند از اين منابع بهره لازم را ببرند.

وي به توسعه نيروگاه هاي تجديدپذير اشاره كرد و عنوان داشت: بايستي با كمك بخش خصوصي به سمت توسعه اين نيروگاه ها پيش برويم و از سرمايه هاي انساني متخصص به نحو احسن استفاده كنيم.

اردكانيان ادامه داد: شركت توانير با همراهي بخش خصوصي بدنبال افزايش احداث نيروگاه هاي تجديدپذير است و اميدواريم هر چه زودتر اين نيروگاه ها در حد مطلوب افزايش پيدا كند و فراگير شود.

کد خبر : 86428
تاریخ : شنبه ، ٠٦ مرداد ١٣٩٧ ٠٩:١٩
تعداد بازديد : ٦٩٥
فرستنده خبر : عليرضا عسكري