سخنگوي صنعت برق كشور عنوان كرد

رشد 5 درصدي مصرف برق به سه درصد كاهش يافت

سخنگوي صنعت برق كشور امروز در نشست خبري خود با اصحاب رسانه به سؤالات حوزه برق پاسخ داد و در سوالي بابت زمان استمرار خاموشي ها در كشور گفت: با رعايت رشد 3 درصدي مصرف برق، خاموشي ها تا 3 هفته آينده به پايان مي رسد.
به گزارش پاون، "محمودرضا حقي فام" معاون هماهنگي توزيع شركت توانير و سخنگوي صنعت برق كشور امروز صبح (يكشنبه،31 تيرماه) در نشست خبري خود با اصحاب رسانه با اشاره به اوج مصرف پيك سال گذشته و خواندن رقم 55 هزار و 443 مگاواتي اظهار داشت: براي امسال از قبل سناريوهاي لازم براي پيك امسال تدوين و طراحي شد.
وي ادامه داد: رشد بار در 10 سال گذشته 5 درصد بوده و امسال نيز پيش بيني ما همين درصد بوده كه بالغ بر 58 هزار و 315 مگاوات بوده است.
حقي فام با بيان اينكه 6 هزار و 500 مگاوات كمبود در حداكثر بار شبكه سراسري داريم، بيان داشت: در حال حاضر در بالاترين كسري شبكه قرار داريم كه با مديريت مصرف توانستيم رشد 5 درصدي را به 3 درصد كاهش دهيم و اگر اين رشد در زمان فعلي همان 5 درصد بود، قطعاً از 58 هزار مگاوات عبور مي كرديم و شرايط بحراني برايمان به وجود مي آمد.
سخنگوي صنعت برق كشور به نيروگاه هاي برق آبي اشاره كرد و گفت كه ظرفيت توليد اين نيروگاه ها 50 درصد است.
وي از همكاري خوب بخش هاي مختلف اعم از صنعتي، كشاورزي، تجاري و خانگي در كاهش مصرف گفت و بيان داشت: در حال حاضر بيش از 3 درصد افزايش مصرف نداريم.
حقي فام ادامه داد: مردادماه امسال در تمام هفته ها مشكل برق رساني خواهيم داشتم و احتمالاً هفته اول شهريورماه نيز اينگونه باشد، البته بايد اين را گفت كه اگر همين 3 درصد مصرف حفظ شود، اين وضعيت خاموشي حداكثر تا 3 هفته آينده پايدار است.
معاون هماهنگي توزيع شركت توانير از تغيير برنامه جداول خاموشي در برخي نقاط گفت و تصريح كرد: اين تغييرات عمدتاً بخاطر حوادث غيرمترقبه اي است كه در شبكه به وجود مي آيد و شبكه انتقال در بعضي زمان ها به شدت دچار فشار مي شود و به سيستم و تجهيزات آسيب وارد مي كند كه قابل پيش بيني نيست، با اين حال به تمام مناطق اعلام شده كه طبق جداول خاموشي ها اجرا شود و الان حدود 95 درصد برنامه هاي خاموشي طبق جدول بوده است.
وي در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه مشتركيني كه از نوسانات برق تجهيزات آنها دچار خسارت مي شود، چه بايد كنند؟ پاسخ داد: طبق قانون بودجه بايد هزينه حداقلي به ازاي هر مشترك از طريق صنعت برق دريافت شود و منبع مالي و پرداخت خسارات توسط يك كارگزار بيمه تعيين و به مشتركين پرداخت شود.
حقي فام گفت: تقريباً هرساله در پايان سال از مشتركين خانگي شهري 1200 تومان و مشترك خانگي روستايي 600 تومان دريافت مي شود و در فيش هاي برق آن ها از بابت بيمه لحاظ مي شود تا در اينگونه موارد بتوانند از صنعت برق هزينه خود را دريافت كنند.
سخنگوي صنعت برق كشور از رقم 15 ميليارد توماني در طول سال بابت خسارات ناشي از نوسانات برق براي پرداخت به مشتركين گفت و اشاره كرد: مشتركين مي توانند با مراجعه به شركت هاي توزيع، طلب هزينه خسارت كنند و پس از بررسي لازم از سوي شركت، هزينه آنها توسط بيمه گذار مشخص شده پرداخت خواهد شد.
وي در پاسخ به اين سؤال كه ميزان طلب ما از عراق در حوزه برق يك ميليارد دلار است و كشور نامبرده از پرداخت بدهي خود به ايران جلوگيري مي كند، عنوان كرد: در اين باره تعاملات ما با كشور همسايه همچون گذشته پابرجا است و در تبادلات برقي نيز به صورت مستمر در ارتباط هستيم و بدهي اشاره شده در دست پرداخت از سوي عراق به ايران است.
معاون هماهنگي توزيع شركت توانير درباره خبر منتشر شده يك رسانه بابت مصرف سرانه برق مشتركين ايراني عنوان داشت: واقعيت اين است كه مصرف برق خانگي در ايران با كشورهاي ذكر شده اعم از آمريكا، كاندا و.. متفاوت است و آنها كل انرژي خود را از طريق برق كسب مي كنند، در حالي كه ما ايرانيان انرژي خود را از طريق برق و گاز استفاده مي كنيم و آن مقايسه كه در خبر آمده بود كاملاً غلط و اشتباه است.
کد خبر : 86370
تاریخ : یکشنبه ، ٣١ تیر ١٣٩٧ ١٤:٣٨
تعداد بازديد : ٧٥٣
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور