خاموشي هاي برق را با يك كليد به روشنايي تبديل كنيم

نشست مقامات محلي شهرستان جيرفت در خصوص خاموشي هاي اخير برگزار شد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق جنوب استان كرمان، رضوي علوي مدير دفتر روابط عمومي اين شركت در خصوص خاموشي هاي اخير و مديريت مصرف برق بيان كرد: متاسفانه فرهنگ استفاده صحيح از برق و آب در جامعه ترويج و نهادينه نشده است و در نتيجه با مصرف زياد مردم مواجه هستيم كه هزينه هاي سنگيني در بر دارد.

وي افزود: ايرانيان سه برابر متوسط جهاني برق مصرف مي كنند و در ازاي افزايش هر يك درجه گرماي هوا، مصرف برق در كشور، حدود 1500 مگاوات افزايش مي يابد از اين رو مردم بايستي صرفه جويي بيشتري در زمينه برق داشته باشند.

وي افزود: در خصوص خاموشي هاي اخير در شهرستان جيرفت جلسه اي با حضور فرماندار، مدير برق شهرستان جيرفت و جمعي از مسئولان اين شهرستان برگزار شد.

در اين نشست فرماندار جيرفت، خاطرنشان كرد: قطعي هاي برق جنوب استان كرمان به صورت سراسري و سيستم برق رساني اين منطقه تحت تاثير شبكه سراسري برق است.

وي اظهار داشت: با تلاش مجموعه توانير هيچ گونه كمبودي در زمينه برق نداريم و تنها مشكل مديريت مصرف برق مشتركان در ساعات پيك بار است.

اميني روش خاطرنشان كرد: اگر هر مشترك بين 10 درصد صرفه جويي در مصرف برق داشته باشد ديگر با خاموشي مواجه نخواهيم بود، از اين رو مردم با مشاركت در اين زمينه از خاموشي هاي برق جلوگيري كنند.

اميني روش از تشكيل كارگروه بازرسي از ادارات شهرستان جيرفت خبر داد و گفت: وظيفه اين كارگروه بازديد از ادارات در ساعات غير اداري و اداري در خصوص استفاده از مصرف برق است لذا در صورت گزارش هرگونه مصرف بي رويه برق مدير مربوطه توبيخ مي شود.

در ادامه اين نشست مدرس حوزه و دانشگاه شهرستان جيرفت با توجه به تاكيد مقام معظم رهبري به انتخاب شعار اقتصاد مقاومتي گفت: يكي از مصاديق اقتصاد مقاومتي فرهنگ صحيح صرفه جويي و استفاده بهينه از منابع كشور است از اين رو مردم بايد در زمينه آب و برق توجه بيشتري داشته باشند.

حجت الاسلام حسين محمدي افزود: با مصرف بهينه برق و آب اين امكانات را به نسل بعدي هديه دهيم چرا كه با مصرف بي رويه نسل آينده را از اين امكانات محروم مي كنيم.

مدير برق شهرستان جيرفت، نيز در اين نشست تصريح نمود: شبكه برق قادر به تحمل مقدار مشخصي از مصرف است و اگر مصرف برق از اين مرز بگذرد شبكه وارد مرز هشدار شده و جهت پايدار ماندن شبكه مجبور به قطعي برق و اعمال خاموشي مي شويم.

وي افزود: به همين دليل قطعي برق در اين برهه از زمان قابل پيش بيني و برنامه ريزي نيست و به مصرف لحظه اي و البته در كنار آن به نقض فني احتمالي ناشي از مصرف زياد بستگي دارد، يعني اگر شهروندان خصوصا در زمان پيك بار، مصرف انرژي برق را مديريت كنند قطعي برق نخواهيم داشت.

انجم شعاع تصريح كرد: تنها با كاهش 10 درصدي مصرف برق در زمان پيك، ديگر شاهد قطعي برق در تابستان نخواهيم بود.

وي خاطرنشان كرد: تنها كافيست مشتركان استفاده از وسايل پرمصرف مانند جاروبرقي، اتو، لباسشويي، ظرفشويي و ... را در ساعات غير پيك استفاده كنند.

وي بيان كرد: استفاده از دور كند در كولرهاي آبي يا ترموستات تنظيم دما در كولرهاي گازي(تنظيم دما بر روي 23 الي 25 درجه)، پرهيز از استفاده هم زمان از وسايل برقي پر مصرف در ساعت پيك، خاموش كردن لامپ ها اضافي و استفاده از روشنايي طبيعي در روز و استفاده از لامپ هاي كم مصرف از ديگر راه هاي مديريت مصرف برق است كه انجام آنها كار چندان سختي نيست اما در عين حال كمك بزرگي به پايداري شبكه خواهد كرد.

کد خبر : 86357
تاریخ : شنبه ، ٣٠ تیر ١٣٩٧ ١٣:٤٢
تعداد بازديد : ٦٥٠
فرستنده خبر : محمد رضوي علوي