كارشناس پيش بيني هواشناسي اعلام كرد

هواي برخي مناطق گرمتر مي شود / درخواست از مردم براي مديريت مصرف برق

كارشناس پيش بيني هواشناسي اعلام كرد: دماي هوا تا روز سه شنبه در برخي از نقاط كشور به ويژه در تهران ، گرمتر مي شود.

دماي هواي تهران و برخي مناطق كشور در هفته جاري گرمتر خواهد شد.
كارشناس پيش بيني هواشناسي اعلام كرد: دماي هوا تا روز سه شنبه در برخي از نقاط كشور، به ويژه در تهران، گرمتر مي شود.
امين حسين نقشينه در گفت وگو با خبرنگار پايگاه خبري گفت: به طور كلي روند افزايش دما در بيشتر نقاط كشور تا روز سه شنبه ادامه خواهد داشت.
به گفته نقشينه تنها نوار شمالي كشور روزهاي خنك تري را به ويژه از سه شنبه تا اوايل هفته آينده شاهد خواهد بود.
وي ادامه داد: در برخي مناطق مانند شيراز، اهواز بندرعباس و مشهد مقدس هوا نسبت به هفته پيش اندكي گرمتر مي شود يا در حدود دماي هفته پيش خواهد ماند.
نقشينه با اشاره به اين كه در تهران هوا به بيش از 40 درجه خواهد رسيد، اظهارداشت: همچنين روند برخي مناطق شمالي به ويژه در منطقه مازندران(ساري) تا روز دوشنبه روند افزايش دما را تجربه خواهد كرد.
برپايه اين گزارش، با بالا رفتن دماي هوا، مصرف برق نيز به صورت تصاعدي افزايش مي يابد كه بيشترين علت آن استفاده از وسايل سرمايشي است. در تهران هر يك درجه افزايش دما، باعث بالارفتن 200 مگاواتي مصرف برق مي شود. اين روند در كل كشور، گاه به بيش از 1500 مگاوات مي رسد .
با توجه به اين روند، شركت توانير روز پنجشنبه با صدور اطلاعيه اي ضمن عذرخواهي از هموطنان، همه مردم را در بخش هاي مختلف به مديريت مصرف برق دعوت كرد.
در اين اطلاعيه آمده بود: كاهش بارندگي ها طي سال آبي منتهي به تابسان امسال منجر به كم آبي و در نتيجه عدم امكان توليد در نيروگاه هاي آبي شده و شبكه برق كشور با محدوديت هايي در تامين برق مواجه گشته است. از طرفي تغيير اقليم جهان كه كشور ما را نيز تحت تاثير قرار داده و موجب پديده گرمايش پايدار شده است.
در ادامه اين اطلاعيه خاطرنشان شده بود : با توجه به پيش بيني سازمان هواشناسي دماي هوا در هفته آينده نيزافزايش بيشتري يافته و كل كشور را به صورت وسيع دربرخواهد گرفت.
بي ترديد در چنين شرايطي براي تامين برق پايدار، بيش از هر زمان ديگر به مديريت مصرف برق نيازمنديم.
از اين رو از آحاد مردم عزيز كشور در بخش هاي مختلف خانگي، تجاري، مجتمع هاي توليدي و صنعتي و كشاورزان تقاضا دارد تا با پيش گرفتن راهكارهاي مديريت مصرف برق به ويژه در ساعت هاي اوج بار (12 الي 16 و 20 الي 23)، كاركنان صنعت برق را تنها با 10 درصد صرفه جويي، در ارائه هرچه بيشتر خدمات و تأمين برق پايدار ياري و از بروز محدوديت هاي خاموشي ناخواسته كه به دليل افزايش بيش از حد مصرف برق رخ مي دهد، جلوگيري نمايند. خاطرنشان مي سازد كه با انجام توصيه هاي ذيل، رسيدن به كاهش 10 درصدي به سادگي قابل دستيابي است.

*راهكارهاي ساده براي كاهش مصرف برق:

• درساعت هاي اوج بار(پيك مصرف) تا حد امكان در كولرهاي آبي از دور كند استفاده نمائيم.
• در صورت استفاده از كولرهاي گازي، ترموستات را بين 23 تا 25 درجه سانتي گراد تنظيم كنيم.
در ساعات هاي اوج بار (12 الي 16 و 20 الي 23) به ازاي هر دو ساعت، كولر را نيم ساعت خاموش كنيد.( زمانبندي در اين خصوص به صلاحديد مشتركان كمك شاياني به مديريت مصرف برق و پايداري شبكه برق خواهد كرد.)
• هنگام استفاده از كولر يا وسايل سرمايشي در ساعت هاي اوج بار، تا حد امكان از لوازم پرمصرف برقي مانند اتو، لباسشويي، ظرف شويي و جاروبرقي به طور همزمان استفاده نكنيم.
• استفاده از وسايل برقي يادشده را به روزهاي تعطيل يا ساعت هاي غيرپيك منتقل كنيم.


کد خبر : 86264
تاریخ : شنبه ، ٢٣ تیر ١٣٩٧ ٠٨:٢٣
تعداد بازديد : ٧٣٣
فرستنده خبر : روح اله حميديان اهور