پست 230 كيلوولت نصيرلو در گرمي وارد مدار بهره برداري شد

وزير نيرو پروژه پست 230 كيلوولت نصيرلو گرمي را افتتاح كرد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي برق آذربايجان، وزير نيرو در آيين افتتاح اين پروژه با بيان اينكه امسال در كل كشورهاي جهان سالي گرم و كم آبي را شاهد هستيم، اظهار داشت: تغييرات آب و هوايي از دلايل جدي اين موضوع بوده و بايد كشورهاي صنعتي قدرتمند جهان براي ناسازگاري هاي حاصل از اين فعاليت هاي صنعتي راه حلي پيدا كنند.

وي گفت: ما در داخل كشور خود نيز مي توانيم با اصلاح الگوي مصرف سبب كاهش مشكلاتي از جمله خاموشي و كم آبي شويم كه متاسفانه شيوه مصرف با توجه به وضعيت آب و هوايي در سطح كشور مناسب نيست.

وزير نيرو افزود: در روزهاي اخير و با گرم تر شدن هوا مصرف برق بين 56 هزار تا 58 هزار مگاوات افزايش پيدا كرده است و ما بايد صرفه جويي را در دستور كار قرار دهيم.

اردكانيان تصريح كرد: هر روز در حدود 4 تا 6 هزار مگاوات كمبود برق در سطح كشور داريم كه مديريت اين موضوع كار بسيار سختي نبوده و مردم مي توانند با كاهش مصرف از به وجود آمدن مشكلاتي از جمله كم آبي و خاموشي جلوگيري كنند.

وي بيان كرد: اگر بتوانيم اصلاح الگوي مصرف را در سطح كشور جايگزين كنيم آسايش و رفاه عمومي به دنبال خواهد داشت و فشار از روي صنعت آب و برق كشور برداشته مي شود.

وزير نيرو گفت: مي توانيم با صرفه جويي اين عادت را بعد از تابستان نيز رعايت كنيم، چرا كه بخش خانگي و مصارف تجاري بيشترين توليدكننده صنعت برق هستند و با افزايش دما نيز شاهد كمبود آب در برخي از مناطق كشور هستيم.

وي افزود: با توجه به اين كه امسال در كل كشور به طور متوسط 26 درصد كمبود بارش داشتيم ولي استان هاي شمالي از جمله اردبيل وضعيت خوبي را در بارش ها سپري كردند كه بايد قدر اين نعمت را بدانيم و در اصلاح الگوي مصرف اهتمام بورزيم.

اردكانيان درباره طرح پست 230 كيلوولت نصيرلو گرمي گفت: اين طرح كه توسط شركت برق منطقه اي آذربايجان اجرا شده است، به پايداري برق منطقه و همچنين توسعه برق صنعتي در اين استان كمك خواهد كرد.

رضا اردكانيان با اشاره به سفر امروز خود به استان و بازديد از 7 پروژه صنعت آب و برق استان تصريح كرد: اين پروژه ها از جمله پروژه هاي مهم و اساسي در حوزه آب استان و كشور است و تا پايان دولت دوازدهم به بهره برداري خواهد رسيد.

وي مجموع اعتبار پيش بيني شده براي اين پروژه هاي زيربنايي را 5 هزار و 700 ميليارد تومان به همراه 630 ميليون يورو اعلام كرد و گفت: ما قدردان پيگيري استاندار اردبيل و همچنين نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي هستيم كه به صورت جدي پيگير تكميل اين پروژه ها هستند.

مديرعامل شركت برق منطقه اي آذربايجان نيز در مراسم بهره برداري از پروژه پست 230 كيلو ولت نصيرلو گرمي گفت: 16 پروژه مهم نيرو رساني در منطقه آذربايجان با اعتباري بالغ بر 120 ميليارد تومان در حال احداث است كه 5 پروژه آن شامل پست هاي 230 كيلوولت در خلخال، اردبيل و گرمي اجرايي و عملياتي شده است.

افشين روشن ميلاني تصريح كرد: ما به دليل بارش هاي كم در زمستان و كاهش توليد نيروگاه برق آبي منطقه تا 5 هزار مگاوات با قطعي برق و خاموشي ها روبرو هستيم و تا زماني كه در بخش توليد و مصرف تعادل ايجاد نشود اين خاموشي ها ادامه پيدا مي كند.

وي افزود: سال جاري 15 درصد در استان اردبيل به نسبت سال گذشته با افزايش مصرف برق مواجه هستيم و به نظر مي رسد تا پايان تابستان اين رويه اعمال خاموشي ها ادامه پيدا كند.

پروژه پست 230 كيلوولت نصيرلو گرمي با صرف هزينه 440 ميليارد ريالي امروز بيست و يكم تيرماه به حضور وزير نيرو به بهره برداري رسيد.

اين پروژه كه عمليات اجرايي آن از سال 93 شروع شده در سالجاري به اتمام رسيده و هدف از اجراي آن تقويت شبكه انتقال و فوق توزيع شمال استان اردبيل، كاهش خاموشي هاي منطقه و افزايش قابل اطمينان شبكه، ايجاد زيرساخت به منظور پاسخ گويي به متقاضيان جديد صنعتي و كشاورزي و كاهش تلفات شبكه فوق توزيع و توزيع منطقه است.

کد خبر : 86259
تاریخ : پنج شنبه ، ٢١ تیر ١٣٩٧ ١٨:٣٧
تعداد بازديد : ٥١٨
فرستنده خبر : بتول ميرزايي