همايش مديريت مصرف برق در كرمانشاه برگزار شد

شركت توزيع نيروي برق استان كرمانشاه در ادامه برنامه هاي مديريت مصرف و آگاه سازي جامعه از نحوه صحيح و مديريت منابع انرژي در سالن همايش هاي مجتمع زيتون كرمانشاه جلسه اي را باحضور علماء، روحانيون ائمه جماعت مساجد و ادارات و مبلغين نماز استان كرمانشاه برگزار كرد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي توزيع كرمانشاه، همايش مديريت مصرف برق با حضور علماء، ائمه جماعات و مبلغين نماز و جمعي از مسئولان و مديران كل استان كرمانشاه برگزار شد.

در اين همايش يكروزه از روحانيون كرمانشاه خواسته شد تا با توجه به اينكه با بخش قابل توجهي از جامعه ارتباط دارند به كمك وزارت نيرو و صنعت برق آمده و مردم را متوجه مصرف بالاي انرژي برق كنند و نياز به مديريت مصرف در فصل گرما را خصوصا در ساعات اوج مصرف براي آنها تشريح كنند.

در اين همايش كه مديركل سازمان تبليغات اسلامي استان كرمانشاه، رئيس ستاد اقامه نماز استان، رئيس ستاد بازسازي عتبات عاليات استان كرمانشاه، مديرعامل و مديران شركت توزيع نيروي برق استان كرمانشاه و حدود سيصد نفر از ائمه جماعات مساجد و ادارات استان و مبلغان نماز و مسئولان محلي حضور داشتند، در ابتدا مديركل سازمان تبليغات اسلامي استان كرمانشاه بيان داشت: متاسفانه در كشور ما تنوع، چگونگي و مقدار مصرف دچار مشكل شده است ودر اسراف و تبذير جزو كشورهاي اول هستيم.

حجت الاسلام اسماعيل قبادي ضمن تقدير از شركت توزيع برق در اعتماد به روحانيون گفت: اميدواريم ديگر ادارات خدماتي نيز از اين كار سرمشق بگيرند.

وي با ابراز تأسف از اينكه از زماني كه هزينه هاي مصرفي آب و برق مساجد رايگان شده است ميزان مصرف آنها افزايش يافته است، گفت: اين پيام خوبي نيست. رايگان شدن برق مساجد تنها شامل شبستان و نهايتاً خانه مستخدم مي شود و نبايد اماكن تجاري مسجد برق رايگان داشته باشند.

حجت الاسلام قبادي در پايان دست اندازي به بيت المال و استفاده غير قانوني از برق را ديگر نكته قابل تذكر در اين حوزه دانست و گفت: بايد در اين زمينه نيز امر به معروف داشته باشيم.

در ادامه، حجت الاسلام والمسلمين سيد مصطفي حسيني با اشاره به توجه و تاكيد مقام معظم رهبري نسبت به موضوع اشرافي گري بيان داشت: به واسطه همين سبك زندگي اسراف و تبذير در زندگي امروزه زياد شده است.

حجت الاسلام والمسلمين حسيني مسئله انرژي برق را از جمله اسراف هايي دانست كه حق الناس را نيز به دنبال خواهد داشت و در ادامه خاطر نشان كرد: كمبود انرژي يكي از معضلات جامعه بين المللي است كه عدم توزيع مناسب آن مشكلات زيادي را براي مردم جهان به وجود آورده است.

وي ياد آور شد: ما به عنوان روحاني وظيفه داريم كه صرفه جويي در برق را به عنوان يك وظيفه ملي و شرعي هم خودمان رعايت كنيم و هم به اطرافيان و كساني كه بر روي آنها قدرت نفوذ كلام داريم تذكر دهيم. گفتار، رفتار و عمل ما در جامعه تأثير گذار است.

مديرعامل و رييس هيئت مديره شركت توزيع نيروي برق استان كرمانشاه نيز در اين همايش با بيان اينكه برق يكي از منابع انرژي است كه قابل ذخيره كردن نيست و به همان ميزان كه نياز مصرف است بايد همزمان توليد شود، يادآور شد: با افزايش دماي هوا در فصل تابستان ميزان مصرف مشتركين با توجه به استفاده از وسايل سرمايشي افزايش پيدا مي كند.

مهندس عليمراد مرادي مجد با اشاره به اينكه با بالا رفتن ميزان مصرف انرژي برق دو پيش روي ما قرار مي گيرد؛ يا بايد نيروگاه بسازيم و توليد را بالا ببريم و يا اينكه مصرف را مديريت كنيم.

وي بيان داشت: افزايش توليد هزينه هاي سنگيني را به كشور تحميل مي كند و اين ميزان افزايش تنها در ساعاتي از سال مورد بهره برداري قرار مي گيرد. در نتيجه بهتر است با مديريت مصرف از راكد شدن سرمايه هاي ملي و آسيب وارد شدن به محيط زيست جلوگيري كنيم.

وي راهكارهاي ضروري براي اقتصادي نمودن انرژي و كاهش مصرف را هدفمند كردن يارانه هاي انرژي، اصلاح ساختار و قوانين، ارتقاء فناوري و اصلاح رفتار مصرف كنندگان بر شمرد و تاكيد كرد: يكي از موضوعاتي كه مي تواند باعث كنترل مصرف انرژي بشود واقعي بودن قيمت ها است قيمت پايين برق در ايران نسبت به ديگر كشورها يكي از دلايل عدم تمايل به صرفه جويي است.

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق استان كرمانشاه اظهارداشت: سرانه مصرف حامل هاي انرژي در ايران نسبت به جهان، يك به چهار است و اين شيوه مناسبي در مصرف انرژي نيست.

وي سهم مصرف در بخشهاي مختلف ادارت به اين ترتيب است كه وسايل سرمايش و خنك كننده هوا 65درصد برق مصرفي را شامل مي شود و بخشهاي روشنايي، عمومي و ملزومات به ترتيب 22 ، 6 و 7 درصد را شامل مي شود.

مهندس مرادي مجد تصريح كرد: با توجه به سهم بالاي بخشهاي روشنايي و سرمايشي در مصرف برق ادارات، پيشنهاد مي شود؛ دربخش روشنايي داخلي از لامپهاي كم مصرف و LED و از پروژكتورهاي LED بجاي گازي در روشنايي محوطه ها استفاده شود. دربخش سرمايشي نيز از سيستم هاي هوشمند مركزي، ترموستات در اتاق ها، خاموش كردن سيستم هاي سرمايشي درساعات غير اداري و روزهاي تعطيل و تغيير ساعت كار ادارات و سازمان ها (يك ساعت زودتر شروع و يك ساعت زودتر تعطيل) در تابستان ها استفاده شود.

وي با اشاره به اينكه راندمان لامپهاي رشته اي در توليد نور 5 درصد و در لامپ هاي LED 95 درصد است گفت: امكان دارد كه در هنگام خريد، لامپ رشته اي ارزانتر باشد اما در محاسبه اي كه صورت گرفته است در مدت زمان مساوي هزينه خريد و مصرف انرژي در لامپ هاي رشته اي حدودا 7 برابر لامپ هاي LED مي شود.

رييس هيئت مديره شركت توزيع نيروي برق استان كرمانشاه گفت: با توجه به تلفات بالاي 22 درصد انرژي در سال 92 در اين بخش با حساسيت بيشتري برخورد كرديم و با جمع آوري انشعابات غير مجاز و تبديل بخشي از آن به انشعاب مجاز اين آمار در سال 96 به 15.5 درصد رسيده است.

وي به شاخص مدت زمان خاموشي مشتركين در سال نيز اشاره كرد و گفت: اين شاخص در كرمانشاه كمتر از 300 دقيقه در سال است كه در مقايسه با كشور بسيار پائينتر بود و از وضعيت خوبي برخوردار است.

مهندس مرادي مجد در پايان جلسه از علماء، ائمه جمعه و جماعات و مبلغين نماز در استان كرمانشاه تقاضا كرد باتوجه به جايگاه و قدرت نفوذ روحانيون معظم در بين اقشار مختلف جامعه، مردم را به رعايت مصرف بهينه برق، خصوصا در فصل تابستان و در ساعت اوج مصرف كه روزها از ساعت 12 تا 17 و شب ها نيز از ساعت 19 تا 23 است، دعوت كنند.

کد خبر : 86199
تاریخ : شنبه ، ١٦ تیر ١٣٩٧ ٠٨:٠٨
تعداد بازديد : ٦٧٩
فرستنده خبر : محسن حيدري