معاون امور برق و انرژي وزير نيرو در شيراز اعلام كرد

براي عبور از پيك تابستان به همكاري جدي مردم و ادارات دولتي نيازمنديم

معاون وزير نيرو، اجراي موفقيت آميز طرح كاهش تلفات در صنعت برق را ماندگار، ارزشمند و افتخار آميز خواند.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت برق منطقه اي فارس، معاون امور برق و انرژي وزارت نيرو، خشكسالي را عامل اصلي كمبود توليد نيرو ي برق در كشور دانست و خاطرنشان كرد: كم بارشي و خشكسالي موجب خروج نيرو گاه هاي آبي از مدار شده است ما براي گذر از ساعات پيك برق، به كمك مردم و مسئولين ادارات نياز منديم. مردم هميشه به ما كمك كرده اند و اين بار هم با همكاري و همياري مردم عزيز و ادارات دولتي با خارج كردن سيستم هاي سرمايشي و سيستم هاي روشنايي پر مصرف در ساعات اوج مصرف، از تابستان امسال عبور خواهيم كرد.

مهندس حائري در جمع مديران ارشد صنعت برق استان فارس به اهميت اقتصاد مقاومتي، ارتباط صنعت با دانشگاه و حمايت ازصنايع پشتيبان و شركت هاي دانش بنيان اشاره كرد و گفت: با وجود توليدات علمي خوب در كشور، مي توان در تبديل علم و ايده دانشگاه، به فناوري مورد نياز كشور دست يابيم. تا كنون شركت هاي دانش بنيان كارهاي بسيار مثبتي را انجام داده اند، اين به شرطي است كه صنعت از آنها حمايت كند. دانشگاه ها نيز بايد كاررا خيلي جدي و به صورت حرفه اي و در سطح جهاني ادامه دهند.

وي از پتانسيل دانشگاه با بهره مندي از اساتيد باتجربه و فرهيخته نام برد و بر تقويت همكاري هاي صنعت برق با دانشگاه تاكيد كرد و افزود: اگر همكاري مناسبي ميان دانشگاه و صنعت شكل گيرد، حلقه تبديل علم به ثروت و فناوري تكميل مي شود.

بر پايه گزارش ارسالي، مهندس حائري با توجه به كمبود نقدينگي و منابع مالي، اولويت بندي در اجراي پروژه هاي برق رساني صنعت برق كشور را بسيار ضروري دانست و راهكارهاي لازم در اين خصوص را ارائه داد.

در ادامه اين مراسم، مهندس عبدالعزيز كريمي مديرعامل شركت برق منطقه اي فارس گزارشي ازعملكرد و فعاليت برق فارس را ارائه داد و گفت: برق فارس مسئوليت خطير انتقال انرژي الكتريكي مطمئن و مورد نياز مشتركان خود رادر سطح استانهاي فارس و بوشهر بر عهده دارد و در جهت دستيابي به اين مهم، سياست ها و راهكارهاي از پيش تدوين شده را، سر لوحه فعاليت هاي خود قرار داده و همواره به عنوان شركت پيشرو در بين برقهاي منطقه اي كشورمطرح بوده است.

مهندس كريمي در ادامه سخنان خود به اعلام ميزان برخورداري شركت برق منطقه اي فارس از تجهيزات خطوط و پست هاي انتقال و فوق توزيع پرداخت و افزود: شركت برق منطقه اي فارس با برخورداري از 14 هزار و 700 كيلومتر خط انتقال و فوق توزيع كه حدود 13 درصد كل خطوط كشوررا شامل مي شود در بين برق هاي منطقه اي سراسركشور مقام اول را دارا است، لذا حفظ و نگهداري از تاسيسات مزبور از اهميت بسيارزيادي برخوردار است.

همچنين اين شركت با داشتن 267 پست انتقال و فوق توزيع، دررده دوم كشور قرار دارد. شايان ذكر است كه برق فارس با ايجاد ظرفيت منصوبه توليد برق به ميزان 8500 مگاوات، مقام سوم توليد برق در سطح كشور را از آن خود كرده است.

مدير عامل برق فارس در پايان سخنان خود به بيان آمار توليد و مصرف انرژي الكتريكي در منطقه، ميزان تبادل در پيك نياز مصرف شبكه سراسري و حداكثر توليد همزمان پرداخت.

وي مردم را به مصرف بهينه برق فرا خواند و گفت: برق فارس در اجراي اهداف و سياست هاي اساسي خود، ارتقاء سطح خشنودي مشتركان را به موازات اقدامات لازم در خصوص مصرف بهينه برق، مورد تاكيد و همت خويش قرار داده است و شعار اين شركت در ادامه اين تلاش ها به ياري خداوند سبحان، ايجاد و توسعه زير ساخت هاي صنعت برق استان در جهت رضايت مندي مردم خواهد بود.

در ادامه اين نشست مهندس حمزه روغنيان جهرمي معاون بهره برداري برق فارس ضمن برشمردن اقدامات مهم صورت گرفته توسط شركت برق منطقه اي فارس جهت عبور از پيك بار سال 97، گزارش جلسات مستمر كميته راهبردي مديريت بار در پيك تابستان سال 97 را بيان كرد.

اقدامات مهم انجام شده جهت عبور از پيك سال 97 به شرح زير بوده است:
- احداث خطوط فوق توزيع و انتقال به ميزان 120 كيلومتر
- احداث پستهاي جديد انتقال و فوق توزيع با ظرفيت 350 مگا ولت آمپر
- افزايش ظرفيت ايستگاههاي فوق توزيع با ظرفيت 220 مگاولت آمپر
- بهينه سازي و تعويض تجهيزات فرسوده و يا اضافه نمودن تابلوهاي 20kv مورد نياز شركت هاي توزيع
- تعديل بار فيدرهاي توزيع با اضافه نمودن تابلوهاي 20kv در ايستگاههاي مورد درخواست شركتهاي توزيع
-پوشش RTV به منظور كاهش اثرات آلايندگي محيطي بر روي مقره ها در ايستگاه 400 پارس و تعدادي از پستهاي 63 كيلوولت بوشهر مورد استفاده قرار گرفته است.
- با توجه به شرايط آب و هوايي استان بوشهر و شرجي بودن هوا انجام برنامه هاي مقره شويي بصورت مستمر در نقاط مختلف اين استان انجام مي گيرد.


اقدامات و تصميمات كميته راهبردي مديريت بارصنعت برق فارس :
- تشكيل ستاد راهبردي مديريت بار منطقه جنوب.
- اجراي تصميمات و طرح هاي راهبردي مديريت بار برق منطقه اي فارس كه منجر به صرفه جويي و كاهش بار تا ميزان 195 مگاوات در اوج بار شده است.
- اجراي طرح هاي راهبردي مديريت بار توسط شركت هاي توزيع فارس و شيراز كه منجر به كاهش بار به ميزان 330 مگاوات در اوج بار شده است.
- تشكيل كميته بازوصل ديسپاچينگ منطقه جنوب و تدوين دستورالعمل ”بازيابي منطقه جنوب در شرايط خاموشي گسترده“.
- تشكيل ماهيانه كميته هماهنگي برنامه هاي نت جهت كاهش قطعي برق
- تدوين دستورالعمل ”محدوديت هاي قطع خطوط فوق توزيع و سناريو ناحيه فارس و بوشهر“.

گزارش ارسالي حاكي از اين است كه درادامه اين مراسم، مديران عامل شركت هاي توزيع برق فارس و شيراز گزارش عملكرد صنعت برق استان فارس در بخش توزيع را ارائه دادند.

شايان ذكر است مهندس همايون حائري معاون امور برق و انرژي وزارت نيرو در اين سفر باتفاق هيات همراه، از روند پيشرفت پروژه احداث پست 230كيلوولت دانشگاه و تونل انتقال توان جهت عبور كابل هاي 66 كيلوولت كه در راستاي تامين برق قطار شهري و پايداري شبكه برق شهر شيراز در حال احداث است بازديد به عمل آورد.

کد خبر : 86158
تاریخ : سه شنبه ، ١٢ تیر ١٣٩٧ ٠٨:٣١
تعداد بازديد : ٦٨٨
فرستنده خبر : عليرضا شعله