مهندس عليزاده در نشست فعالان اقتصادي استان زنجان با استاندار مطرح كرد

گردش چرخ هاي اقتصادي و توسعه صنعتي به استمرار صنعت برق متكي است

در نشست فعالان اقتصادي استان با استاندار زنجان مهندس عليزاده مدير عامل اين شركت به عنوان سخنران اين نشست ضمن تقدير از همكاري خوب صنايع در كاهش اوج مصرف برق در سطح استان به ارائه راهكارهاي كنترل مصرف انرژي برق در تابستان امسال و به تشريح طرح هاي تشويقي وزارت نيرو براي صنايع همكار پرداخت.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق استان زنجان، در نشست فعالان اقتصادي استان با استاندار زنجان مهندس عليزاده مدير عامل اين شركت به عنوان سخنران اين نشست ضمن تقدير از همكاري خوب صنايع در كاهش اوج مصرف برق در سطح استان به ارائه راهكارهاي كنترل مصرف انرژي برق در تابستان امسال و به تشريح طرح هاي تشويقي وزارت نيرو براي صنايع همكار پرداخت.

در نشست فعالان اقتصادي استان با استاندار، معاون هماهنگي اقتصادي استانداري، مديرعامل شركت توزيع برق، مديركل صنعت معدن وتجارت، مديركل اتاق بازرگاني و مديرعامل شركت شهرك هاي صنعتي استان زنجان و تمامي صنايع بزرگ، واحدهاي توليدي، صنوف واصحاب رسانه برگزار شد،

مهندس درويش اميري استاندار زنجان به وضعيت پيش آمده پس از خروج آمريكا از برجام و تاثيرات آن بر روي فعاليت هاي اقتصادي اشاره كرد و گفت: ما در استان حامي شركت هاي خصوصي هستيم و هر لحظه آمادگي اين را داريم تا نسبت به رفع موانع پيش روي وارد عمل شويم.

وي در ادامه به سئوالات فعالان اقتصادي پاسخ داد و تاكيد كرد: جلساتي با حضور مديران اجرايي استان جهت پاسخگويي به در خواست ها و مشكلات اين قشر ترتيب داده شود.

عليزاده نيز در اين نشست وضعيت مصرف انرژي برق در كشور و استان را در مقايسه با ساير كشورها تبيين كرد و تصريح كرد: صنعت برق از جمله صنايع زيربنايي است كه گردش چرخ هاي اقتصادي، توسعه صنعتي و تأمين رفاه اجتماعي به استمرار آن متكي است.

از طرف ديگر با افزايش قابل توجه مصرف انرژي الكتريكي به خصوص در سال هاي اخير و با وجود كمبودهايي كه در تأمين منابع لازم در اين زمينه به چشم مي خورد، لزوم تبيين و اجراي راهكارهاي بهينه سازي مصرف انرژي الكتريكي بيش از پيش احساس مي شود.

باتوجه به اينكه مشتركان صنعتي استان زنجان سهم 52درصدي مصرف انرژي برق استان را به خود اختصاص داده اند، نقش عمده اي در كنترل پيك بار انرژي برق ايفا مي كنند.

وي افزود: ماهيت مصرف برق در بخش صنعت به گونه اي است كه اين بخش مي تواند در زمان پيك بار شبكه، حداقل بار و انرژي را استفاده كند و حداكثر مصرف خود را به زمان غير پيك بار شبكه منتقل كند. از طرف ديگر حساسيت مصرف كننده صنعتي نسبت به خاموشي ها و قطع برق بيش از ساير مصرف كنندگان است. لذا منطقي است بارهاي صنعتي به منطقه اي حركت كنند كه حداقل امكان قطع انرژي برق وجود داشته باشد.

بر اين اساس اعمال سياستهاي مديريت مصرف در بخش صنعت ضروري به نظر مي رسد.

عليزاده به دستورالعمل ها وبخشنامه هاي وزارت نيرو در طرح كاهش پيك بار تابستان 97 پرداخت و خاطرنشان كرد: رشد متوسط سالانه مصرف انرژي كشور در 10 سال گذشته، 7.7 درصد بوده ،كه اين روند تا سال 1404 هجري شمسي مصرف انرژي كشور را به 3مليليارد و752 ميليون معادل بشكه نفت خام مي رساند. در اين صورت با توجه به وضعيت كنوني توليد، صادرات نفت خام كشور به صفر خواهد رسيد و درنهايت با ادامه ي همين روند مصرف انرژي درايران تا ده سال آتي جزو كشورهاي وارد كننده انرژي خواهيم شد.

وي تصريح كرد: ار جمله دلايل افزايش رشد مصرف انرژي الكتريكي در كشورمان: پايين بودن بهاي برق مصرفي، فرسوده بودن تجهيزات صنعتي و وجود تكنولوژيهاي قديمي، افزايش جمعيت و توسعه شهر نشيني و تغيير الگوي مصرف، افزايش مصرف انرژي بخش هاي صنعت و خدمات و همچنين اطمينان از وجود نفت و گاز تا سال هاي دور است كه ضروري ست در اصلاح و ساماندهي موارد ذكر شده تدبير ويژه اي انديشه شود.

وي در پايان به مشوق هاي ارائه شده از سوي وزارت نيرو اعم از تخفيف به صنايع همكار در سطح كشور و نيز تخفيف و تشويق صنايع همكار استان زنجان ناشي از طرح تعطيلات و تعميرات سالانه در تابستان كه بالغ بر 15ميليارد ريال در سال 96 مي شد اشاره كرد و ادامه داد: بر اساس دستورالعمل ها و بخشنامه هاي وزارت نيرو در طرح كاهش پيك بار تابستان سال 97 (در بازه زماني 15 خرداد تا 15 شهريور ماه) كه به سه صورت 1.طرح تعطيلات و تعميرات سالانه صنايع 2.طرح ذخيره عملياتي صنايع و3.بكارگيري مولدهاي اضطراري در ساعات اوج مصرف اجرا خواهد شد تسهيلات و مشوق هاي خوبي در نظر گرفته شده است كه در صورت همكاري و عقد تفاهم نامه از سوي صنايع همكار بتوانيم تابستان بسيارگرم سالجاري كه مصادف با بحران افزايش مصرف انرژي برق است بسلامت گذر كنيم.

در انتهاي مراسم از 41 صنعت همكار در كاهش پيك بار تابستان سال گذشته تجليل بعمل آمد.

کد خبر : 85748
تاریخ : چهار شنبه، ٢٦ اردیبهشت ١٣٩٧ ١١:٤٩