مدير توزيع برق دهگلان خبر داد

بهره برداري از نخستين نيروگاه خورشيدي روستايي در روستاي بلدستي از توابع دهگلان

در راستاي اجراي سياست جايگزيني سوخت هاي فسيلي با انرژي هاي پاك و نيز خودكفايي مالي افراد تحت پوشش كميته امداد امام خميني (ره)، نخستين نيروگاه خورشيدي روستايي در روستاي بلدستي از توابع دهگلان به بهره برداري رسيد.

به گزارش پايگاه خبري توانير به نقل از روابط عمومي شركت توزيع نيروي برق استان كردستان، مدير توزيع برق دهگلان در توضيح اين خبر گفت: با همكاري كميته امداد امام خميني و پرداخت تسهيلات از سوي اين نهاد، اولين نيروگاه خورشيدي روستايي مشتركان خانگي در روستاي بلدستي از توابع دهگلان با ظرفيت توليد 5 كيلوولت به بهره برداري رسيد.

كيومرث آقا محمدي افزود: اين اقدام در راستاي طرح بركت آفتاب كه با هدف كمك به خودكفايي مددجويان و نيز توسعه استفاده از انرژي هاي پاك و پيشگيري از آلودگي محيط زيست از سوي شركت توانير و كميته امداد امام خميني به امضا رسيده، انجام شده است.

آقا محمدي افزود: براساس قرارداد امضا شده، برق توليدي اين نيروگاه به صورت تضميني در مدت 20 سال خريداري مي شود و پس از بازپرداخت تسهيلات از محل درآمد اين نيروگاه، مددجوي كميته امداد به عنوان مالك نيروگاه به درآمدزايي مي رسد.

وي با بيان اينكه نيروگاه خورشيدي احداث شده به طور ميانگين 6 ميليون ريال در ماه براي مالك آن درآمدزايي دارد، تأكيد كرد: علاوه بر اين نيروگاه، قرارداد ساخت 3 نيروگاه خورشيدي ديگر از سوي مديريت توزيع برق دهگلان با مشتركين مددجوي كميته امداد منعقد شده كه در آينده نزديك اجرايي مي شود.

مدير توزيع برق دهگلان تصريح كرد: راه اندازي مولدهاي برق خورشيدي گامي مهم در راستاي حفاظت از منابع ملي و محيط زيست مي باشد كه موجب كاهش هزينه هاي توليد و توزيع برق در آينده خواهد شد.

آقا محمدي در ادامه افزود: اميدواريم استقرار پنل هاي خورشيدي و ديگر مولدها همچون مولد هاي بادي در سطح وسيع در شهرها و روستاها و آشكار شدن اين موضوع كه سرمايه گذاري در اين بخش مي تواند علاوه بر ذخيره سازي منابع براي سرمايه گذاران، سودآور نيز باشد منجر به گسترش استفاد ه از انرژي هاي نو در سطح كشور شود.

آقا محمدي در خاتمه افزود: علاوه بر استفاده از انرژي خورشيد با توجه به باد خيز بودن بسياري از مناطق از جمله دشت ليلاخ مي توان از اين پتانسيل نيز به عنوان منبع مفيدي در اين زمينه بهره برداري كرد.

کد خبر : 85693
تاریخ : شنبه ، ٢٢ اردیبهشت ١٣٩٧ ١٣:٣٨
تعداد بازديد : ٦٠٦